Záhadné díry na Marsu mají potenciál odhalit tajemství mimozemského života. Můžeme být na prahu legendárního objevu, uvedl vědec
Pokud jste to ještě neslyšeli, tak na Marsu je několik zajímavých děr. Tyto díry neboli jámy nejsou žádnou novinkou. Nicméně snímek pořízený v roce 2022 se nedávno znovu objevil jako obrázek dne na HiRISE Arizonské univerzity a znovu rozvířil konverzaci kolem těchto fascinujících prvků.
Každá záminka, abychom mohli o těchto dírách mluvit, je dobrá, protože zůstávají do značné míry záhadné a plné příslibů pro budoucí vědecké mise.
Co jsou ty záhadné díry na Marsu?
Tyto díry, tzv. jámy, se nacházejí na bocích dávných sopek v oblasti Tharsis na Marsu, největší vulkanické oblasti na rudé planetě, kde se nacházejí některé z největších sopek v naší sluneční soustavě. Pokud je vědcům známo, Mars již není vulkanicky aktivní. Nehrozí tedy, že by tyto obří sopky vybuchly. Existuje však možnost, že zbytky podzemních lávových trubic mohou stále existovat.
Vědci se domnívají, že tyto otvory jsou „světlíky“ neboli místa, kde se zem nad lávovými trubicemi propadla a vytvořila na povrchu zející díru, řekl Brandon Johnson, geofyzik z Purdue University, který se zabývá studiem impaktních kráterů v celé sluneční soustavě.
Pokud jsou tyto lávové roury podobné těm pozemským, mohly by být ideálním místem pro úkryt astronautů během jejich pobytu na Marsu. „Na Marsu je více takových děr, které jsme viděli,“ řekl Johnson. „Ale jsou opravdu zajímavé, protože jsou to místa, kam by astronauti mohli jít a být v bezpečí před radiací.“
Přesto není jasné, jak hluboko tyto díry sahají a kam vedou. Můžeme pouze spekulovat na základě toho, co vidíme na jiných planetách, jako je ta naše. „Na Zemi mohou být tyto lávové trubice dostatečně velké, aby se v nich dalo chodit, ale mohou být také malé nebo mohou být dutiny diskrétní či nesouvislé,“ řekl Business Insideru prostřednictvím e-mailu Ross Beyer, planetární vědec z Institutu SETI.
„Takže tyto jámy, které vidíme, se mohou otevírat do větších jeskyní, nebo to mohou být jen izolované jámy.“ Beyer dodal: „Dokud je neprozkoumáme podrobněji, nemůžeme vědět, co se v nich nachází.“ Kromě hypotetických lidských misí, které se mohou, ale nemusí v dohledné době uskutečnit, existuje mnohem důležitější důvod, proč tyto díry dále zkoumat.
Je na Marsu život?
Tyto díry by mohly být jedním z nejlepších míst pro hledání důkazů o mimozemském životě na Marsu, protože by mohly poskytovat ochranné teplé útočiště před nelítostným povrchem planety.
Například lávové trubice na Měsíci mohou mít teploty kolem 17 °C. To je dostatečně teplé na to, aby v nich mohl vzniknout život. Není jasné, zda by lávové trubice na Marsu byly také tak teplé, není to přitažené za vlasy, jen je náročné to potvrdit. V tuto chvíli vědci o těchto dírách vědí pouze to, co mohou vidět z kamer na oběžné dráze ve vesmíru.
Kamera HiRISE byla v roce 2005, kdy byla vypuštěna na palubě sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter, nejvýkonnějším dalekohledem, který kdy opustil oběžnou dráhu Země, a od té doby změnila naše znalosti o rudé planetě, konkrétně pořídila přes 80 000 snímků. Její možnosti jsou však stále omezené.
„Bohužel je zde omezený úhel, pod kterým se můžeme z oběžné dráhy do těchto jam podívat. Takže někdy můžeme vidět ‚stěny‘ a někdy ne,“ řekl Beyer pro BI. Nejlepší způsob, jak prozkoumat podzemí, by bylo fyzicky se dostat dovnitř a vyslat rover, který by jámu prozkoumal, řekl Johnson.
„Jsou navrhovány mise, při kterých by robot v podstatě vyjel na laně a spustil se do jednoho z těchto světlíků a mohl prozkoumat, co je uvnitř,“ řekl. Aby však bylo jasno, to, že by v těchto jámách mohl být život, neznamená, že Mars rozhodně hostí mimozemšťany. „Je to dobré místo k hledání, ale nevíme, zda na Marsu vůbec existuje život. Můžeme být na pokraji revolučního objevu“ řekl Johnson.
Abychom těmto záhadným dírám co nejlépe porozuměli, „HiRISE a další sondy na oběžné dráze Marsu budou určitě pokračovat v pořizování snímků vulkanických oblastí z oběžné dráhy a pokusí se je lépe charakterizovat,“ řekl Beyer.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: dailymail.co.uk, uniladtech.com