Američtí zákonodárci se snaží zabránit globálnímu šíření systému HarmonyOS společnosti Huawei

Zákonodárci nyní údajně naléhají na USA a jejich spojence, aby zablokovali expanzi systému Huawei HarmonyOS na globálním trhu. Zákonodárci se domnívají, že čínská vláda by mohla její výkonné operační systémy používat místo čipů ke špionáži.
O dopise dvou amerických zákonodárců – Johna Moolenaara a demokrata Raja Krishnamoorthiho – informoval deník Nikkei Asia. Oba pracují jako řadoví členové výboru Sněmovny reprezentantů pro Komunistickou stranu Číny.
Oba američtí zákonodárci nyní naléhají na vedoucí členy Trumpovy administrativy, aby spolupracovali se spojeneckými zeměmi a zablokovali globální šíření systému Huawei HarmonyOS. Po čipových sadách Ascend AI nyní američtí zákonodárci považují operační systém čínské výroby za hlavní hrozbu pro národní bezpečnost USA.
V dopise se píše: „Vláda se rozhodla, že se bude zabývat otázkou, zda je možné, aby byl systém Huawei používán v USA:
„Vzhledem k vážným národně bezpečnostním a geopolitickým důsledkům spojeným s operačními systémy zahraničních protivníků je velmi důležité, aby byl HarmonyOS důkladně prověřen a abychom ve spolupráci s našimi spojenci a partnery zabránili jeho zabudování do zařízení po celém světě.“
Vstupní informace odhalují, že dopis je v pátek odeslán ministru zahraničí Marcu Rubiovi, ministru obchodu Howardu Lutnickovi a Brendanu Carrovi, předsedovi FCC.
Společnost Huawei používá systém HarmonyOS dostupný nejen pro chytré telefony, tablety a počítače, ale také ve vozidlech a chytrých zařízeních. Podle zákonodárců může Čína tento OS údajně využívat ke špionáži. Možná, že HarmonyOS může v budoucích aktualizacích přinést nástroje pro sběr dat. V dopise se zdůrazňuje, že společnost Huawei dodržuje čínské zákony a podporuje, pomáhá a také spolupracuje s čínskými zpravodajskými službami. Produkty poháněné systémem HarmonyOS tak mohou být využívány ke kybernetickému zneužívání a vést k digitálnímu autoritářství ze strany Číny.
„USA by měly plně prozkoumat architekturu a kódovou základnu systému HarmonyOS a zajistit, aby si naši spojenci a partneři po celém světě byli vědomi kontroly společnosti Huawei, a tedy i čínské komunistické strany nad systémem HarmonyOS.“
Zákonodárci rovněž uvedli, že vláda USA by měla své partnery povzbuzovat, aby dávali přednost důvěryhodným operačním systémům před rizikovými. USA se nyní zaměřují na čínské operační systémy poté, co zavedly přísnější pravidla pro čipy Ascend AI. Na druhou stranu je společnost Huawei připravena příští týden představit svůj vůbec první počítač s HarmonyOS. Rozšiřuje také svá řešení pro inteligentní řízení založená na systému HarmonyOS pro globální partnery, jako jsou Toyota, BMW a další. Stálo by za pozornost, jaký dopad budou mít tyto snahy na Huawei a USA.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: asia.nikkei.com, gizchina.com