Apple zaplatil pokutu 1,2 miliardy rublů ruské Federální antimonopolní službě

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Podle stanice CCTV News ruská Federální antimonopolní služba (FAS) uvedla, že jí Apple zaplatil pokutu ve výši 1,2 miliardy rublů (asi 13,6 milionu USD). FAS už v červenci roku 2022 rozhodl o tom, že Apple zneužil svého postavení a tím porušil ruské antimonopolní zákony. 17. ledna úřad nakonec udělil americké společnosti pokutu 1,2 miliardy rublů.

Podle FAS byl Apple zapojen do několika antimonopolních případů, což nakonec vyústilo v tak vysokou pokutu, která byla udělena před více než rokem. Federální antimonopolní služba zjistila, že Apple vyřadil některé aplikace z jeho App Store, což je proti ruským antimonopolním zákonům. Dále měl Apple nutit ruské vývojáře aplikací pro iOS, aby ve svých aplikacích používali platební nástroje společnosti. Apple dokonce zakázal vývojářům zmiňovat se o tom, že uživatelé mohou využít i jiné platební metody mimo App Store.

Apple údajně 19. ledna zaplatil pokutu v plné výši FSA. Tyto prostředky měly být ihned převedeny do ruského federálního rozpočtu. Zaplacení pokuty znamená, že celé řízení končí. V reakci na celou situaci mluvčí americké společnosti prohlásil, že společnost bude i nadále respektovat místní zákony, kde působí. Dále jsme se dozvěděli, že má Apple v plánu spolupracovat s FAS i po konci řízení, aby už znovu k takové situaci nedošlo.

Pro Apple výstraha

Vzhledem k tržní síle Applu pro něj taková pokuta neznamená velký problém. Spíše funguje jako takový zdvižený prst a v případě, že by se to opakovalo, tak už by pokuta mohla být mnohonásobně vyšší. K obdobným pokutám nedochází pouze v Rusku, ale třeba také v Evropské unii, která se s technologickými giganty nemaže. V poslední době to odnesl Facebook, který dostal pokutu ve výši 1,2 miliardy EUR. Což je ještě daleko více než 1,2 miliardy rublů. V poslední době se řeší především TikTok, a to jak v Evropě, tak Spojených státech. Je možné, že řada přijde i na něj.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, 9to5mac.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *