Astronomové objevili blízký mimozemský svět, který by mohl podporovat život

Exoplaneta s některými klíčovými složkami pro život se možná skrývá blíže, než jsme si mysleli. Kolem hvězdy vzdálené pouhých 20 světelných let od Sluneční soustavy astronomové potvrdili existenci světa, který by mohl být obyvatelný.
Exoplaneta HD 20794 d má necelý šestinásobek hmotnosti Země a obíhá kolem hvězdy podobné Slunci ve vzdálenosti vhodné pro vznik kapalné vody na jejím povrchu. Několik jeho vlastností zpochybňuje jeho potenciální pohostinnost. Přesto je tento objev vzrušující a naznačuje, že podmínky pro život se mohou skrývat přímo pod naším nosem.
„Pro mě to byla samozřejmě obrovská radost, když jsme mohli potvrdit existenci planety,“ říká astrofyzik Michael Cretignier z Oxfordské univerzity ve Velké Británii.
„Byla to také úleva, protože původní signál byl na hranici detekčního limitu spektrografu, takže bylo těžké být v té době zcela přesvědčen, zda je signál skutečný, nebo ne. Vzrušující je, že jeho blízkost k nám (pouhých 20 světelných let) znamená naději pro budoucí vesmírné mise, které by mohly získat jeho obraz.“
Neznáme všechny složky, které přispívají k obyvatelnosti, ale na základě života na Zemi lze říci, že jediná věc, kterou život potřebuje, je tekutá voda. Prvním krokem k nalezení obyvatelné exoplanety je zjistit, kde obíhá kolem své hvězdy. Pokud by byla příliš blízko, veškerá kapalná voda na jejím povrchu by se pod vlivem tepla hvězdy vypařila. Pokud je příliš daleko od tepla hvězdy, veškerá kapalná voda by zmrzla. Kolem každé hvězdy, alespoň teoreticky, existuje oběžná dráha, kde by mohla existovat kapalná voda. Toto pásmo je známé jako obyvatelná zóna.
Hvězda HD 20794 je slibnou vyhlídkou pro obyvatelné světy, jak je známe. Je to žlutý trpaslík, podobně jako Slunce, ale o něco menší a starší, což znamená, že se nachází na vrcholu své životnosti při spalování vodíku, ale existuje dostatečně dlouho na to, aby se případné obíhající exoplanety stabilizovaly.
V roce 2011 astronomové oznámili objev tří exoplanet na oběžné dráze kolem HD 20794, ale získat další informace bylo poněkud složité. Průlom přišel v roce 2022, kdy Cretignier zaznamenal slabé periodické kmitání ve spektru hvězdy, které mohlo být způsobeno exoplanetou, která gravitačně přitahovala hvězdu, když obě tělesa tančila na vzájemné oběžné dráze.
Protože byl signál tak slabý, Cretignier a jeho kolegové museli data velmi pečlivě analyzovat a dokonce shromáždit další pozorování pomocí přístroje ESPRESSO Evropské jižní observatoře, nástupce přístroje HARPS, který stál za první detekcí. Když však měli všechna tato data k dispozici, exoplaneta byla jasná. HD 20794 d je svět s minimální hmotností 5,82násobku hmotnosti Země a poloměrem mezi 1,7 a 2,1násobkem hmotnosti Země. Její oběžná dráha – dlouhá přibližně 648 dní – ji nese přímo do obyvatelné zóny hvězdy.
Jsou zde však určité výhrady. Oběžná dráha HD 20794 d je eliptická neboli oválná; pouze část její dráhy prochází obyvatelnou zónou, přičemž její apastron neboli nejvzdálenější bod ji vede daleko od hvězdy do vzdáleností, kde by voda mohla zamrznout. Astronomové také neznají přesný poloměr exoplanety, což znamená, že nemohou vypočítat její hustotu – vlastnost, která by odhalila její složení. Pokud má menší poloměr, mohlo by se jednat o skalnatou superzemi podobnou pozemské. Pokud je větší, mohlo by se jednat o nadýchanou plynnou mini-nepunu, což by mohlo změnit její vyhlídky na obyvatelnost.
Bude zapotřebí dalšího výzkumu, abychom se o tomto lákavém, potenciálně obyvatelném světě přímo na dvorku Sluneční soustavy dozvěděli více.
„Ačkoli moje práce spočívá především v hledání těchto neznámých světů,“ říká Cretignier, „nyní jsem velmi nadšený, co nám o této nově objevené planetě řeknou ostatní vědci, zejména proto, že patří mezi nejbližší analogy Země, které známe, a vzhledem k její zvláštní dráze.“
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: youtube.com, ox.ac.uk/