Baterie nového Fairphone 5 vydrží pouhé dvě hodiny používání fotoaparátu

Fairphone
Zdroj: Fairphone

Fairphone je společnost zaměřující se na telefony z toho úhlu, aby byla vlastně co nejzodpovědnější vůči přírodě. Proto její zařízení nabízí funkce, které běžný telefon třeba od Samsung nebo Huawei neumí, ale jak se ukazuje, tak ne vždy je to k užitku.

Fairphone 5 se vyznačuje 4500mAh baterií, kterou sice lze snadno během chvíle vyměnit, ale i zároveň vybít. Nový smartphone totiž neprošel zkouškou DxOMark, a tak jsme se dozvěděli, že baterie je největší slabinou samotného modelu. Během analýzy testeři používali aplikaci fotoaparátu a trvalo pouhé dvě hodiny, než se baterie vybila. Jedná se o vůbec jeden z nejhorších výkonů na celé platformě.

Už dříve unikaly spekulace, které do značné míry zpochybňovaly baterii s tím, že DxOMark to teď jen potvrdil. Analýza baterie smartphonu vynesla pouhých 83 bodů, což jej řadí na ostudné 165. místo. Pod ním se už nachází pouze 5 jiných telefonů. Z analýzy víme, že procesor Qualcomm QCM6490 založený na Snapdragonu 778G pracuje z hlediska optimalizace z velké části neefektivně. Při hraní her baterie vydrží zase jen 5,5 hodiny, a to ještě bohužel není upřesněno, o jakou hru by šlo.

Fairphone 5 dosáhl lepších výsledků jenom při telefonování a pouštění hudby. Za předpokladu, že používáte sociální sítě, tak se připravte na výdrž okolo 5 hodin, a pokud vám při cestách pomáhá GPS, tak se budete muset smířit se 4hodinovou výdrží. Při středním zatížení je baterie schopná dosáhnout výdrže jeden celý den. To je bohužel smutné a velmi špatné u nového telefonu. Ten se dobijí portem USB-C s tím, že podporuje 30W nabíjení. Nabíjení z 0 na 100 % trvá přibližně hodinu a půl.

Fairphone 5 nabízí aspoň dlouhé záruky

I přes malou výdrž baterie se Fairphone 5 jeví jako zajímavý telefon, který je nabízen s 5letou zárukou a 8letou aktualizací softwaru. Je tvořen recyklovanými prvky a používá materiály z férovějšího obchodu. Otázkou ovšem je, jak je to s tou udržitelností. Je více ekologické mít jeden telefon tři roky a neměnit na něm baterii nebo mít telefon s vyjímatelnou baterií, ale tu měnit po půl roce? Za mě osobně je to více než jasné. Pokud se mají vyjímatelné baterie v budoucnosti znovu používat, tak se na nich bude ještě muset zapracovat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, dxomark.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *