Nový Fairphone 5 strčí Apple do kapsy. Nejnovější smartphone nabízí podporu softwaru až na 10 let

Fairphone 5
Zdroj: Fairphone

Na světlo světa vykoukl nový Fairphone 5.Tahle novinka má po světě už celkem zaběhnuté jméno, ale u nás ještě moc známá není. Popravdě si myslíme, že je to škoda, tak se aspoň podíváme na nový model, který byl zrovna odhalen.

Čím je Fairphone 5 oproti konkurenci unikátní? Je vyroben ze 70 % z poctivých a recyklovaných materiálů a dělníci, kteří tento smartphone montují, tak dostávají spravedlivou mzdu. Navíc, až vám starý telefon doslouží, můžete ho opět v originální krabičce poslat zpět k recyklaci. To je jen jeden ze způsobů, jak tato společnost podporuje šetrnost k životnímu prostředí.

Fairphone 5: Ekologický, opravitelný a připravený na budoucnost

Fairphone 5 však není jen o současnosti, ale i o dlouhodobé perspektivě. Díky velkorysé pětileté záruce a softwarové podpoře trvající nejméně do roku 2031 je navržen tak, aby vydržel zkoušku časem, možná i na deset let.

Hned po vybalení z krabice nabízí Android 13 s příslibem nejméně 5 budoucích velkých aktualizací operačního systému. Můžete se tedy spolehnout, že vám tento smartphone poskytne například ještě Android 18. To je skutečně nevídaná podpora. A aby toho nebylo málo, tak smartphone má zajištěno celkově 10 let bezpečnostních aktualizací.  

Skutečně pozoruhodná je zároveň jeho opravitelnost. K opravě kteréhokoli z deseti uživatelsky vyměnitelných modulů stačí křížový šroubovák. Nepotřebujete žádnou speciální opravnu, Fairphone a jeho partneři se o vás skutečně velmi rychle postarají.

Tento smartphone nabízí působivý 6,46″ OLED displej s obnovovací frekvencí 90 Hz a krytím krytím Gorilla Glass 5. Selfie kamera je umístěna v decentním průstřelu. Na zadní straně nalezneme trojici výkonných zadních fotoaparátů. Hlavní fotoaparát se může pochlubit 50 Mpx, dále je tu 117° ultraširokoúhlý fotoaparát, který má snímač IMX858 (1/2,51″, 0,7 µm). Jeho skvělou vlastností je možnost zaostřit až na 2,5 cm pro úžasné makro snímky. A nechybí ani senzor Time of Flight pro lepší vnímání hloubky.

Pod kapotou se nachází čipová sada Qualcomm QCM 6490, která zajišťuje dlouhou životnost a výkon podobný Snapdragonu 778G. Přichází s 8 GB RAM a 256GB úložištěm, které lze rozšířit až na 2 TB pomocí karty microSD.

Konektivita zahrnuje Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC a podporu 5G. Díky větší baterii s kapacitou 4 200 mAh a 30W rychlému nabíjení vám telefon zajistí energii po celý den. Mimochodem v případě únavy baterie je samotná výměna baterie hračka a trvá pouhých pár minut. Smartphone se na druhou stranu vzdal bezdrátového nabíjení, aby byla zachována jednoduchost celkové opravy produktu.

Fairphone 5
Zdroj: Fairphone

Co se týče připojení, tak smartphone nabízí USB-C 3.0, které zvládá nabíjení i přenos dat. Bohužel již tady nenajdeme 3,5mm jack pro sluchátka. Jako vítanou novinkou v tomto modelu už najdeme stereo reproduktory. První dodávky na pulty obchodů začnou 14. září. Cena smartphonu byla stanovena na 699 €.

V současnosti není známo, zda se tento smartphone dostane i na náš trh. Osobně si myslím, že je to škoda, protože koncept a fungování této společnosti je velmi zajímavé. Kdyby se tento smartphone dostal na náš trh, myslíte si, že by byl o něj zájem? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gsmarena.com, androidauthority.com

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hodnocení: 11

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *