Bývalá česká společnost Avast musí v USA zaplatit pokutu 16,5 milionu dolarů za to, že bez povolení prodávala informace o pohybech uživatelů

Avast
Autor: Antoni Shkraba / Zdroj: Pexels

Federální obchodní komise (FTC) udělila společnosti Avast, vývojáři softwaru pro kybernetickou bezpečnost, pokutu ve výši 16,5 milionu dolarů. Pokuta byla udělena za neoprávněné shromažďování a prodej údajů o prohlížení stránek uživateli. Rozhodnutí FTC je významnou ranou pro pověst společnosti Avast. Zdůrazňuje také důležitost ochrany soukromí spotřebitelů.

Pozadí celého problému

Avast Limited je společnost se sídlem ve Spojeném království a českou dceřinou společností Jumpshot. Společnost Avast je obviněna ze shromažďování informací o pohybech uživatelů na webových stránkách. Společnost shromažďovala rozsáhlé údaje o chování uživatelů na internetu, včetně historie vyhledávání a vzorců návštěv webových stránek, prostřednictvím rozšíření prohlížeče a antivirového softwaru. Navzdory tvrzení, že údaje budou vymazány, Avast tyto informace uchovával po neomezenou dobu. Společnost je nakonec prodala více než 100 třetím stranám. Mezi ně patří reklamní, marketingové a datové analytické firmy, aniž by k tomu získaly od uživatelů řádný souhlas.

Klamavé marketingové praktiky

FTC dále obvinila společnost Avast, že klamala zákazníky tím, že slibovala ochranu před sledováním online a zároveň prodávala jejich údaje o prohlížení. Tím společnost narušila důvěru spotřebitelů a podkopala samotné zásady, na kterých stojí její pověst. Navzdory tvrzení, že údaje, které sdílí s třetími stranami, jsou anonymní, společnost Avast tyto informace řádně neanonymizovala. Uživatelé tak zůstávají zranitelní vůči identifikaci a potenciálnímu poškození.

Donucovací opatření FTC

V reakci na tyto prohřešky FTC uložila společnosti Avast několik podmínek:

  • Zákaz prodeje údajů o prohlížení: Avast nesmí prodávat ani licencovat údaje o prohlížení získané z produktů značky Avast třetím stranám.
  • Získání výslovného souhlasu: Před prodejem nebo licencováním údajů o prohlížení ze zdrojů jiných než společnosti Avast musí nejprve získat výslovný souhlas spotřebitelů.
  • Odstranění dat a modelů: Společnost musí vymazat všechny informace o prohlížení webu předané společnosti Jumpshot, své bývalé dceřiné společnosti, a zničit všechny související modely nebo algoritmy.
  • Oznamovací povinnosti: Společnost musí informovat dotčené spotřebitele, kterým byly bez souhlasu prodány údaje o prohlížení stránek.
  • Zavedení komplexního programu ochrany soukromí: Společnost zavede důkladný program ochrany soukromí, aby zabránila budoucím přestupkům.
  •  

Reakce společnosti Avast

Mluvčí společnosti Avast uvedl, že společnost souhlasila se zaplacením 16,5 milionu dolarů za vyřešení obvinění FTC. Společnost rovněž uvedla, že od té doby v lednu 2020 dobrovolně ukončila provoz služby Jumpshot.

„Provozní podmínky dohody o narovnání jsou v souladu se současnými programy společnosti Avast na ochranu soukromí a zabezpečení,“ uvedl mluvčí v e-mailu.

Lina Khan, předsedkyně FTC, na Twitteru uvedla:

„Společnost Avast uživatelům slíbila, že ochrání jejich data při prohlížení webu, ale pak udělala pravý opak. Žaloba FTC proti společnosti Avast jasně ukazuje, že údaje o prohlížení jsou citlivé a firmy, které tyto údaje prodávají, mohou porušovat zákon… Naše žaloba zakazuje společnosti Avast prodávat údaje o prohlížeči třetím stranám za účelem zobrazování reklam. Zajistili jsme také odškodnění ve výši 16,5 milionu dolarů, nejvyšší peněžní odškodnění v případě porušení ochrany soukromí de novo. Budeme i nadále používat všechny naše nástroje na ochranu uživatelů před invazivním sledováním.“

Byla to tvrdá rána

Rozhodnutí FTC udělit společnosti Avast pokutu ve výši 16,5 milionu dolarů za prodej informací o prohlížení stránek uživatelů bez jejich souhlasu je významným krokem k ochraně soukromí spotřebitelů. Donucovací opatření FTC vysílají průmyslu silný signál. Připomíná jim, jak je důležité dodržovat poctivé obchodní praktiky a chránit soukromí spotřebitelů. V rámci procesu urovnání zveřejní FTC popis balíčku dohod o souhlasu ve federálním registru. To umožní, aby se před finalizací podmínek mohla vyjádřit veřejnost.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *