Dopad cel EU na čínské automobilové značky a strategické reakce na ně. Čínský vlak se už rozjel a cla ho nemohou zastavit

EU
Autor: andrewslockwood50 / Zdroj: Pixabay

Evropská unie (EU) následovala Spojené státy a zavedla vysoká cla na čínské elektromobily, čímž překonala původní předpovědi. Zatímco skupina Rhodium Group předpokládala, že cla mohou dosáhnout 19 %, skutečnost byla vyšší.

S platností od 12. června EU přidala ke stávajícím 10% clům další, přičemž zvýšení se pohybovalo ve značném rozmezí: Společnost BYD čelila zvýšení o 17 %, Geely Auto o 20 % a SAIC až o závratných 48 %. Tento krok vyvolal v evropských médiích značnou kontroverzi a kritiku, která charakterizovala nálady jako zkreslené a potenciálně nenávistné.

Zaměření na SAIC: Překročení vyšetřovacích pravomocí nebo strategický manévr?

Kolem zaměření na SAIC se objevují spekulace, zejména zvěsti o nespolupráci při vyšetřování EU. Zprávy naznačují, že šetření přesahují standardní antisubvenční šetření a vyžadují citlivé technologické údaje, včetně údajů o společných podnicích, které nevyvážejí do Evropy.

Antisubvenční cla jsou tradičně široká a zaměřují se spíše na národní průmyslové politiky než na konkrétní subjekty. Tento případ se však zdá být cíleně zaměřen na společnost SAIC, která je pozoruhodná svou silnou evropskou výkonností a rozsáhlým patentovým majetkem.Dopad na čínské značky a evropskou strategii

1. Urychlení čínských investic v Evropě

Očekává se, že cla budou katalyzátorem posunu směrem k „reverzním společným podnikům“ mezi čínskými a evropskými značkami. Navzdory výhradám Německa tento krok vedený Francií poukazuje na rozpory v rámci EU, pokud jde o přístup na čínský automobilový trh.

2. Vývoj modelů zahraniční expanze

Čínské automobilky přecházejí od pouhého vývozu do Evropy (Overseas 1.0) k vytváření robustních dodavatelských řetězců v Evropě (Overseas 2.0). Plány zahrnují zřizování výrobních závodů v klíčových evropských zemích, což zvyšuje integraci trhu a schopnost reagovat na místní potřeby.

3. Strategické reakce a společné podniky

Nedávná spolupráce, jako je spolupráce společností Leapmotor a Stellantis, ilustruje rostoucí trend společných podniků zaměřených na překonávání celních překážek a rozšiřování dosahu na evropský trh. Taková partnerství mohou zmírnit celní dopady lokalizací výroby a posílením technologické výměny.

Navigace v „přechodových zónách“ globalizace

1. Konceptualizace „přechodové zóny“

Z historického hlediska jsou regiony jako „koridor Miaojiang“ příkladem klíčových bodů spojujících různé hospodářské a kulturní regiony. V současném pojetí tyto zóny znamenají kritická propojení uprostřed vyvíjející se dynamiky globálního obchodu.

2. Vznikající koridory globalizace

Země jako Vietnam, Polsko, Mexiko, Maroko a Indonésie jsou označovány za potenciální koridory usnadňující propojení globálních dodavatelských řetězců. Atraktivita Maroka vyplývá zejména ze strategické geografické polohy, hojnosti zdrojů a stabilního politického klimatu, což přitahuje investice, jako je závod na výrobu baterií společnosti Guoxuan High-tech.

3. Strategické imperativy pro čínské společnosti

Ve světle geopolitického napětí a narušení dodavatelského řetězce musí čínské společnosti podnikající v zahraničí přijmout odolné strategie. Moudrý výběr koridorů pro expanzi zajišťuje optimální využití zdrojů a minimalizuje provozní rizika v podmínkách globální nejistoty.

Rychlá reakce je základ

Navzdory výzvám, které představují stupňující se cla, jsou čínské nezávislé značky připraveny překonat tyto překážky prohloubením strategických aliancí a využitím globálních „přechodových zón“. Vyvíjející se prostředí vyžaduje agilní reakce, které zajistí udržitelný růst a odolnost trhu ve stále roztříštěnější globální ekonomice.

Vzhledem k tomu, že Čína není tak těžce zatížena byrokracií jako EU, tak může na tyto sankce pružně reagovat a řešit problém za pochodu. To ji přidává drahocenný čas, který může využít ve svůj prospěch při budování partnerství na obchodní zóně na starém kontinentu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *