Google je vůči neaktivním účtům nekompromisní. Od prosince začne mazat Gmail, fotky, dokumenty a další

Google
Autor: StartupStockPhotos / Zdroj: Pixabay

Společnost Google oznámila, že od 1. prosince začne mazat nebo čistit konkrétní osobní účty Google. Toto odstranění se dotkne široké škály obsahu, včetně zpráv Gmail, knihoven Google Photos, schůzek v Kalendáři Google a archivů Dokumentů Google.

Pokud vás zpráva o mazání neaktivních účtů Google zaskočila, není to chyba společnosti Google. V červenci společnost Google rozeslala e-maily s upozorněním na mazání účtů, které začne v prosinci. V těchto e-mailech bylo zmíněno, že neaktivní účty obdrží před jakoukoli akcí „několik e-mailových připomínek“.

I když účet není v současné době aktivní, budou upozorňovací e-maily zaslány na jakoukoli zaznamenanou e-mailovou adresu pro obnovení. V prosinci budou jako první postiženy účty, které byly vytvořeny, ale již nikdy nebyly použity.

Odstraní Google vaše fotografie a obsah Gmailu?

Vzhledem k tomu, že Gmail používá více než 1,8 miliardy uživatelů a Fotky Google 2 miliardy, je pravděpodobnost, že váš účet bude ovlivněn, statisticky nízká. Čistka, která je vedena obavami o bezpečnost, se zaměřuje pouze na neaktivní osobní účty – ty, které nebyly přihlášeny nejméně dva roky. Pokud jste v posledních dvou letech používali Gmail, ukládali soubory na Disk Google, stahovali z Obchodu Play, přidávali fotografie do Fotek Google nebo prováděli přihlášení vyhledávání na Googlu, je váš obsah v bezpečí. Firemních účtů Google se to netýká.

Neaktivní účty Google mohou být ohroženy

Ruth Kricheliová, viceprezidentka společnosti Google pro správu produktů, vysvětlila květnovou aktualizaci zásad pro neaktivní účty. Podle Kricheliové jsou nepoužívané účty náchylnější ke kompromitaci kvůli absenci pravidelných bezpečnostních kontrol, absenci dvoufaktorového ověřování a možnému používání nezabezpečených hesel. Interní analýza odhalila, že u opuštěných účtů je nejméně desetkrát menší pravděpodobnost dvoufázového ověření než u aktivních účtů. Kompromitované účty Google nabízejí aktérům hrozeb významný přístup k e-mailům, dokumentům a možnost resetovat hesla, ukrást identitu a zapojit se do škodlivých aktivit.

Většina uživatelů nemusí podnikat žádné kroky, aby ochránila svůj Gmail, Fotky Google a další propojený obsah. Majitelé jednoho účtu, kteří se přihlásili během posledních dvou let, jsou v bezpečí. Ti, kteří mají více účtů, by však měli zajistit, aby se přihlásili alespoň jednou za 24 měsíců, a zabránit tak jejich vymazání. Pokud dojde k zapomenutí údajů o účtu, lze použít proces obnovení účtu Google, který vyžaduje zadání e-mailu nebo telefonního čísla pro obnovení. Budou zaslány ověřovací kódy, které uživatelům umožní obnovit heslo cestou zapomenutého hesla.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: forbes.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *