Dovoz zařízení na výrobu čipů do Číny vzrostl o ohromných 90 %. Amerika ztrácí vliv?

Číny
Autor: Sergei Starostin / Zdroj: Pexels

Podle nové analýzy čínských celních údajů dovoz zařízení na výrobu čipů zaznamenal v posledním čtvrtletí pozoruhodný nárůst ohromujících 90 % s celkovou hodnotou 8,7 miliard dolarů. Největší nárůst zaznamenal dovoz litografických zařízení, kterých se dodalo hned čtyřnásobně více. Z Nizozemska tento nárůst je dokonce šestinásobný, a to i přestože na Čínu platí sankce, které ji značně omezují v obchodování s čipy.

Společnost ASML je jednou z klíčových společností v rámci litografických zařízení s tím, že v minulém čtvrtletí zaznamenala raketový podíl čínských společností 46 %, což je obří skok v porovnání s loňským rokem, kdy podíl čínských společností činil pouze 14 %. Někteří se obávali, že by tento dovoz mohl být použit pro výrobu špičkových čipů, ale to vzápětí vyvrátil finanční ředitel ASML, který zdůraznil, že dodávky byly určené k výrobě pro středně kritické až vyspělé výrobní procesy. Tímto čínské společnosti obcházely sankce, které na ně uvalily Spojené státy.

Dodávání zařízení pro výrobu čipů se v Číně neustále mění. Japonský dovoz se zvýšil o 40 % s největším přispěním společnosti Tokyo Electron. Ale celkový podíl Japonska klesl na 25 % z 32 %. Rovněž vzrostl i dovoz z USA hned o 20 %. Ale celkový podíl klesl ze 17 % na 9 %. Nizozemský dovoz prudce vzrostl na 30 %.

Vývozní omezení zavedená USA, Japonskem a Nizozemskem v říjnu 2022 vyvolala obavy z možného zneužití vybavení. Asociace polovodičového průmyslu vyzvala k posílení koordinace mezi spojenci k udržení rovných podmínek v reakci na rozšířená omezení v USA. Na globálním trhu se stala Čína největším trhem pro zařízení na výrobu polovodičů, která má podle obchodní skupiny SEMI podíl 29% celosvětových prodejů v období duben-červen.

Vrcholem bylo, když Huawei představil svůj smartphone s 5G čipem, a to navzdory americkým sankcím. Ovšem dodnes nevíme, jestli Huawei při výrobě použil americké vybavení, či nikoli.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, asia.nikkei.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *