Google Messages mohou být budoucností chatování mezi platformami. Jedna aplikace bude vládnout všem

Google
Autor: freemockups / Zdroj: Pexels

Kolikrát jste byli frustrováni, když jste si vyměnili kontakt, ale nepoužíváte stejnou platformu pro zasílání zpráv? Oni používají Viber a vy držíte krok s WhatsApp. Nebo třeba Telegram, Signal či jinou chatovací aplikaci. V takových chvílích vás napadne zasílání zpráv napříč platformami. Samozřejmě jste s tím nikdy neměli šanci, ale to se může brzy změnit.

Často se stává, že si někdy nainstalujeme chatovací aplikaci jen kvůli jedné nebo několika málo osobám. Pokud se totéž stane i u jiných aplikací. Museli byste si do telefonu nainstalovat pět nebo šest různých chatovacích aplikací, abyste tento dav zvládli.

Společnost z Mountain View se již několik let snaží vytvořit populární chatovací platformu nebo aplikaci pro zasílání zpráv, ale bez úspěchu. Pravděpodobně si ještě vzpomínáte na Hangouts, který byl kdysi nainstalován v každém telefonu s Androidem. Existovala i pod jinými názvy, například Google Talk. Existovaly také Alo a Duo, ale ty žily krátce a dnes si na ně sotva vzpomeneme.

Zprávy Google přicházejí s interoperabilitou

Nejnovější aplikace pro zasílání zpráv od Alphabets’ se jmenuje jednoduše Zprávy Google (Google Messages). Vzhledem k tomu, že však existuje spousta jiných, mnohem populárnějších služeb, pravděpodobně jste ani nevěděli, že vůbec existuje. Nebo jste ji prostě ignorovali či si ji spletli s výchozí aplikací SMS ve svém zařízení.

Pokud se vyhledávacímu gigantu jeho nejnovější záměr podaří, mohla by tato aplikace zásadně změnit způsob, jakým dnes komunikujeme prostřednictvím telefonů, a zavést „cross-platform messaging“. Zavedením standardu MLS (Message Layer Security) do samotného jádra systému Android otevírají Zprávy Google možnost zasílání zpráv napříč platformami.

Představte si, že používáte pouze WhatsApp a můžete si s někým povídat na Viberu, Telegramu nebo jakékoli jiné chatovací službě. Může to znít jako pohádka, ale není to nemožné. Udělejte analogii s e-mailem. Bez ohledu na to, zda používáte Gmail, Yahoo nebo e-mail s firemní doménou, zprávy z jedné adresy přijdou na nějakou jinou. Není to přímo srovnatelné z tisíce důvodů, ale je to jakýsi logický ekvivalent toho, čeho se Google snaží dosáhnout se Zprávami.

Google
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Google: Zasílání zpráv napříč platformami sjednocuje všechny chatovací aplikace

Stejně tak bychom neměli přehlížet skutečnost, že v nepříliš vzdálené minulosti se o podobnou věc pokoušel Google se svou službou Google Talk, později nazvanou Hangouts. Služba Google Talk byla původně koncipována jako služba, která měla dosáhnout meziplatformního zasílání zpráv. Služba Google Talk, založená na univerzálním protokolu Jabber, měla možnost komunikovat s většinou dalších tehdy populárních chatovacích aplikací, jako jsou MSN, Yahoo! Messenger, a dokonce i chat na Facebooku, který byl rovněž založen na Jabberu. Multiplatformní zasílání zpráv tedy v minulosti existovalo, ale moc lidí o něm nevědělo a nebylo bezpečné.

Bohužel v té době nikdo nechtěl nebo neměl zájem integrovat své chatovací služby do služby Google Talk. Důvodem byl například Microsoft. Tento softwarový gigant se svým MSN a později Skype ovládal obrovskou část tržního koláče. Propojení bylo stále technicky možné obejít. Ale pro takovou hru jste museli být připojeni k veřejným serverům Jabber, které byly všechno, jen ne bezpečné.

Také meziplatformní zasílání zpráv bylo mezi námi v podobě aplikací, které kombinovaly různé protokoly. Kdysi jsme měli Fring a Nimbuzz, které dokázaly integrovat různé chatovací protokoly v rámci svého rozhraní. Bylo to pohodlné řešení, protože jste si nemuseli do svého zařízení instalovat MSN, Skype nebo Yahoo! protože Fring nebo Nimbuzz to udělaly za vás. To samozřejmě netrvalo dlouho, protože společnosti, které tyto protokoly vlastní, začaly pomalu zastavovat API. Mezitím se objevily nové chatovací služby, které známe dnes, což stačilo k tomu, aby Fring a Nimbuzz zmizely.

Standard MLS a zasílání zpráv napříč platformami splní požadavky regulačních orgánů EU.

Chatovací aplikace nyní používají end-to-end šifrování, což bylo před 10 nebo 15 lety nepředstavitelné. Nyní by díky standardu MLS bylo zpočátku dostupné i pro všechny ostatní aplikace v aplikaci Zprávy Google. A co je důležitější, přichází jako součást samotného jádra operačního systému Android. Přichází s mnohem vyšší úrovní zabezpečení, než jakou máme v současnosti na aplikační vrstvě.

Zavedením MLS Google také splní jedno z nejdůležitějších nařízení EU. Ten je součástí širšího „zákona o digitálním trhu“. Tento zákon také vyžaduje, aby velké technologické platformy pracovaly na interoperabilitě mezi komunikačními protokoly. Mezi ně jistě patří i meziplatformní zasílání zpráv. Viděli jsme, že ignorování nařízení EU může mít za následek obrovské pokuty. Ty mohou dosáhnout až 20 % celkových ročních příjmů velkých technologických společností.



Bude společnost Apple opět porušovat předpisy?

Vzhledem k výši možných pokut a významu trhu EU by Google nakonec mohl uspět. Hlavně proto, že situace je daleko jiná než před 15 lety. Google ovládá více než tři čtvrtiny trhu s telefony. Má tedy možnost přesvědčit rozhodující společnosti, aby přijaly standard MLS.

Je tu však jeden známý potížista – Apple. Cupertinská společnost pravděpodobně nedovolí, aby se její systém iMessage jakkoli dotýkal ostatních. Byli jsme svědky toho, že Apple v některých zemích raději platí pokuty, než aby snížil úroveň zabezpečení svých služeb.

Na druhou stranu jsme také viděli, jak EU donutila Apple změnit svůj neuvěřitelně tvrdohlavý postoj ke slotu USB-C. Také pokud to nyní půjde podle plánu, možná se za čtyři roky opět dočkáme vyměnitelných baterií.

Pro Apple je stále těžko uvěřitelné, že by přijal jakoukoli iniciativu pocházející od Googlu. Apple byl hlavním důvodem, proč se protokol RSC společnosti Google nikdy neujal v podobě, kterou jsme si všichni přáli. EU je však pro Apple velmi důležitým trhem. Pokud tedy jde o předpisy, není již mnoho prostoru pro manévrování.

Jak tento příběh skončí, ukáže čas. Stále však máme dost naděje na to, abychom věřili, že je možné vytvořit multiplatformní chatovací platformy pro zasílání zpráv.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theverge.com, thehackernews.com, thurrott.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *