Huawei P30 Pro: Profesionál každým kouskem!

Dlouho jsem tuhle recenzi odkládal z toho důvodu, že furt na telefonu objevuju nové a nové věci. Které mě vždycky uchvátí. A dokážou člověka mile překvapit. Popravdě, nikdy by mě nenapadlo, že Huawei dokáže vyrobit tak skvělý telefon. Tak se do toho pojďme pustit!

Vzhled a zpracování

Jak je známo Huawei P30 Pro patří mezi špičkové prémiové telefony. Jedná se o vlajkovou loď čínského giganta Huawei, který za posledních pár let uběhl obrovský kus technologického vývoje. A na telefonu je to sakra znát. Konstrukce P30 Pro se skládá z pevného hliníku a krásného skla z obou stran. To, co je na oko nádherné, už není tak fajn při držení telefonu v ruce. Telefon díky tomu působí lehce „kluzce“. Proto jsem byl rád, že Huawei přibalil do krabičky telefonu zároveň i silikonový kryt.

Huawei při vývoji nezanevřel ani na zvýšenou odolnost pomocí IP68, takže se přístroj vody ani prachu bát nemusí. Ovšem nastává otázka, jestli se nebudete bát Vy to v bazénu vyzkoušet. A zkusíte ponořit tak drahý přístroj pod vodní hladinu. P30 Pro je opravdový velikán a jeho rozměry 158 × 73,4 × 8,4 milimetrů to jen potvrzují a s jeho váhou 192 gramů se i docela pronese. Popravdě ani šířka těla není nejmenší. Z mé vlastní zkušenosti můžu říct, že mi větší rozměry nevadí. Ale pro plnohodnotné ovládání musíte zapojit obě ruce.

Co mě velmi zaujalo jsou hrany telefonu, protože čelní i zadní skleněné hrany jsou zaobleny. Tento drobný detail budí velmi luxusní dojem. Horní část displeje byla vylepšena o kapkovitý výřez, ve kterém se skrývá selfie kamera. Co mě ale velmi překvapilo, tak to je přítomnost senzorů, kteří se starají o odemykání telefonu po naskenování Vašeho obličeje. Malinko jsem měl obavy, jak to bude fungovat. Ale byl jsem mile překvapen je to velmi rychlé a přesné. A to i ve večerních hodinách kdy není úplně světlo. Samozřejmě, když je venku úplná tma tak snímač nepracuje na sto procent. Ale s klidem můžu říct, že Huawei patří v tomhle odvětví mezi špičkové hráče a nebál bych se říct, že během několika dekád dožene nebo i předběhne Apple. K telefonu se stačí jen přiblížit nebo se k němu jen naklonit a i z větší vzdálenosti se odemkne. Odpadá tak nepříjemná věc, že musíte na telefon přímo koukat, než se Vám odemkne. Jako se stávalo dříve u modelů Samsungu.

Vůbec poprvé jsem se setkal s řešením telefonního reproduktoru, který byl uschován pod displej. Žádné žebrování ani mřížky v horní části displeje nenajdete. To jenom podtrhuje luxusní vzhled zařízení. Byl jsem poté mile překvapen kvalitou telefonního hovoru. Hlasitost a kvalita na suprové úrovní. Jak tohle dokázali…. Klobouk dolů.  

 Jako další bod, který na mě udělal dojem je biometrické zabezpečení v displeji. Ano, mám namysli čtečku otisku prstů. Čtečku využívám téměř denně. V drtivé většině případů pracuje znamenitě, občas se ale stane, že telefon otisk nerozpozná. Ale to dávám zavinu buď mokrým nebo zpoceným prstům se kterými si čtečka bohužel neporadí. Na druhou stranu se jedná o zajímavou technologii, kterou naštvete nejednoho „jablíčkáře“.

Náznak čtečky otisků prstu

Nyní se můžeme podívat na ostatní části telefonu. Nahoře je infraport, který využijete k ovládání chytré domácnosti. Osobně jsem zkoušel ovládat televizi a klimatizaci a nebyl s tím nejmenší problém. Příjemná vychytávka. Ve spodní části P30 Pro je toho mnohem více na prozkoumání. Největší radost mám z portu USB-C port typu 3.1. Dále je zde něco, z čeho naopak nemám radost. A tou je mono reproduktor. Je škoda, že Huawei nezakomponoval do tak úžasného telefonu stereo. Mohl být ten zvuk malinko někde jinde. Ale teď už to tady asi nevyřešíme. Jako další malinký bonus vidím hybridní slot. Ten pojme buď 2 klasické nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM kartu a speciální paměťovou kartu NM Card od Huawei. Tím pádem můžete rozšířit interní uložiště až o dalších 256 GB. Bohužel se jedná o dražší kousek karty, jehož cena se počítá na několik tisíců.

Na levé straně přístroje nic nenajdeme, zatím co pravou stranu budete využít pro změnu hlasitosti a „zapínání“ displeje. Na zádech P30 Pro pak můžete vidět čtveřici fotoaparátů a blesk. Podle nápisu Leica je zřejmá kvalita použité techniky.

Displej

Tady se Huawei docela vytáhnul a model P30 Pro byl opatřen OLED panelem o velikosti 6,47″ s HDR10, který poskytuje maximální rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů („pouze“ Full HD+) s jemností 398 ppi. Poměr stran má míry 19,5:9. Obrazovka je tím pádem vytáhlá do výšky, to se hodí pro čtení internetových stránek nebo psaní delších textů. Obrazovka se rozprostírá na neuvěřitelných 88,7 % čelní strany.

Jak se dalo očekávat displej je špičkový a barevný výkres bezchybný. Učaruje Vás každý detail a obyčejné prohlížení fotek nebo pouštění videa je najednou zajímavým zážitkem. V nastavení nechybí ani automatický jas, který dokáže velmi ušetřit baterii. Dále zde máme ladění režimů barev a teplot, komfortní čtení nebo chytré rozlišení, které upravuje rozlišení displeje podle potřeby aplikací. Aby to co nejvíce šetřilo baterii. Já jsem nechal vše na automatické konfiguraci, kterou měl nastavenou od výroby. A žádné potíže jsem neměl. Během noci se jas zmenší, ve dne zase zvýší.

Docela se mi líbí možnost softwarového uschování horního kapkovitého výřezu. Mě osobně „kapka“ nevadí ale sto lidí sto chutí. Jako další chytrou vychytávku vidím možnost permanentního zobrazení času, data, stavu baterie a notifikací na displeji (Always-On).

Co se týče čitelnosti na slunci, nemůžu telefonu po téhle stránce nic vytknout. Nikdy jsem neměl problém cokoliv přečíst. I když jsem telefon používal několik dní v Dubaji nebyl na ostrém slunci sebemenší problém. Displej zvýší jas na maximum a čtení nebo hraní může neohroženě pokračovat dále. Pozorovací úhly jsou také úžasné, popravdě jsem nenašel úhel ze, kterého by se něco zkreslovalo.

Hardware a výkon

Co se týká výkonu toho má P30 Pro na rozdávání. Recenze se týká nejvýkonější verze s 8 GB RAM a 512 GB interního uložiště. Na AnTuTu testu hardwaru jsem získal 296 052 bodů, což je už nadstandardní výsledek. Některým se podařilo pokořit i hranici 300 000 tisíc bodů, ale těch pár tisíc už nikoho nevytrhne. Nemám strach, že by mě telefon někdy v budoucnu v něčem omezoval.

Výkonu má telefon opravdu dost, takže když budete mít rozehraných několik her najednou, dále k tomu několik otevřených stránek v prohlížeči a k tomu si budete ještě do sluchátek přenášet hudbu například ze Spotify přísahám, že s mobilem to ani nehne. Stále Vám pojede plynule a bez sekání až si budete říkat, zda je to vůbec možné. Praci s daty telefon zvládá taky božsky, takže ukládání a načítání je v podobném stylu. Ani jednou jsem nezaznamenal nějaké problémy, popřípadě komplikace, které by způsobily pád nějaké aplikace nebo zamrznutí telefonu. Tento obrovský výkon produkuje nadupané osmijádro Kirin 980 a  grafický čip Mali-G76 MP10.

Baterie

Tady asi vážně není co řešit. V tomhle ohledu jsem byl asi nejvíce překvapen. P30 Pro nabízí úžasnou kapacitu 4 200 mAh, u které není problém, aby Vám vydržela celé 2 dny. A vůbec nezáleží na tom, jestli si občas zahrajete hru nebo zkouknete pár dílů Vašeho oblíbeného seriálu. Baterie tohle všechno ustojí s grácií. A jako perlička je tady nabíjení. Asi si říkáte, že tak velká baterie bude chtít dost času na to, aby se zase nabila. Ale opak je pravdou!

Na nabíjení se totiž využívá silná nabíječka s neuvěřitelným výkonem 40 Wattů, která dokáže baterii z úplného vybití nabít za 1 hodinu! Ne, není to překlep. Při zastrčení konektoru do zdířky telefonu se začnou navyšovat procenta takovou rychlostí, až tomu člověk ani nemůže věřit. Asi vůbec poprvé mám vždy radost, že musím telefon nabít a mohu sledovat tu rychlost. Tohle je míněno, když použijete nabíjení klasicky přes kabel. Pak je tady ale taky ještě jedna možnost.

Baterii lze dobíjet také bezdrátově a to až 15 Watty. Telefon také umožnuje reverzní nabíjení, takže stačí na záda mobilu položit například bezdrátová sluchátka, mobil nebo hodinky a zařízení se začne ihned nabíjet. Tuhle funkci jsem zatím použil jen jednou abych to vyzkoušel jinak zatím moc velký užitek nepřinesla. Na druhou stranu je lepší, když o tom přátelé neví. Aspoň po Vás v hospodě na pivu nebudou chtít dobít telefon.

Fotoaparát a kamera

Popravdě ani nevím, jestli je to ještě telefon s fotoaparátem nebo už fotoaparát s mobilem. Protože fotky jsou naprosto bravurní! Zařízení na svou fotografickou práci využívá celkem 4 fotoaparáty. Hlavní snímač má 40 Mpx se světelností f/1,6, hned vedle je širokoúhlý parťák s výkonem 20 Mpx se světelností f/2,2, třetí snímač dostal rozlišení 8 megapixelů se světelností f/3,4. Tento snímač plní úkol 5násobného optického přiblížení. A jako čtvrtý do party je ToF senzor, jeho úkolem je pracovat s informacemi o hloubce scény a podle toho upravit fotografii.

Fotoaparáty se vůči loňskému modelu Huawei P20 Pro dočkaly až skokového vylepšení. Jako asi tím největším skokem vidím přítomnost RYYB senzoru, který nahradil původní RGBG. Díky takovému vylepšení máme možnost získat maximální hodnoty ISO až 409 600 (a u levnější Huawei P30 je pouze ISO 204 800). I když Vám možná tento udaný parametr nic neřekne, tak právě kvůli němu dokáže telefon vyfotit skvěle vypadající snímky i během snížených světelných podmínek a ve večerních hodinách.

Nejvíce se při fotografování asi projeví 8Mpx teleobjektiv. Řeč je o nejspodnější čočce, která má tvar čtvercového hranolu. Svoji konstrukční výhodu používá na maximum pro lámání světla o 90 stupňů a 5násobný optický zoom. Pokud by vývojáři využili jiné řešení, telefon by byl podstatně silnější. Takhle má se svými 8,4 milimetry má ještě optimální tloušku.

Velmi kvalitní výstup dokáže při 5násobné přiblížení. Když budete chtít využít 10násobný hybridní zoomu, tak kvalita snímku již viditelně upadá, je to samozřejmě logické. Stále ale mluvíme o jednom z nejkvalitnějších přiblížení, jaké můžete spatřit na mobilním telefonu. Co se mi ale nejvíce líbí je 50násobné digitální přiblížení, které působí až neuveřitelně. Maximální zoom je ale spíše na parádu a machrovinky, protože v tomto případě už je ve výsledné fotografii velmi znát výsledný šum. Ovšem pokud použijete stativ aby měl telefon stabilní oporu, dají se i tak pořídit zajímavé snímky.

Osobně se mi líbí napomáhání automatického nastavení, které využívám v drtivé většině případů. Přítomná umělá inteligence rozpozná, co zrovna fotíte a podle toho nastaví potřebné parametry fotoaparátu, aby byl snímek co nejlepší. Pokud chci fotografovat nějaký objekt z blízka (makro), telefon si sám přepne na jinou čočku tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Prostředí fotoaparátu je, jak bývá zvykem přehledné a pohodlné. V horní části máte k výběru nastavení, kde si můžete doladit rozlišení, přidat mřížku, spustit časovač nebo GPS polohu. Dolní část má nabídku režimů včetně portrétu, noci, nastavení clony a mnoho efektů jako je malování světlem, panorama, pohyblivý obrázek, různé filtry a spoustu dalších vychytávek.

Až k neuvěření je noční režim, který během noci doslova kouzlí se světlem kolem sebe. I bez použití blesku za pár vteřin dokáže vyfotit okolní objekty a krajinu téměř jako za denního světla. Občas se stane, že je na nějakém obrázku vidět jemná zrnitost, takže tady nemůžete počítat s prvotřídní kvalitou.

Videa můžete také natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 FPS. Byl jsem ze začátku docela zklamán, že nabízí pouze 30 FPS. Ale ve výsledném videu, to není vůbec znát. Videa jsou čistě plynulá a nemají sebemenší záseky. Je jasné, že když budete s telefonem dělat prudké pohyby tak se to ve výsledku projeví. Ale to už musí být velmi silné záškuby. Co se týče barev mají krásnou sytost a jsou přirozené. Podobně jako u fotografování se mi osvědčilo u natáčení používat automatické nastavení, které samostatně přepíná mezi jednotlivými objektivy.

Systém

Momentálně Huawei P30 Pro běží na operačním systému Android 9 a nástavbě EMUI 9.1 Nemusíte se bát, že by systém telefon nějak brzdil, naopak. Můžete počítat s maximálně plynulým chodem, který ocení i ten nejnáročnější uživatel. Zatím jsem nenarazil na problém, který by telefon dokázal zpomalit.

EMUI 9.1

Tady máte jenom malé shrnutí, co telefon všechno má nebo ovládá, systém si rozumí s LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspotem, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a NFC. Nechybí ani infraport.

Velmi se mi líbí ovládání gesty, člověk si na ně rychle zvykne a velmi to ulehčí manipulaci v prostředí telefonu. Chytrá asistence zahrnuje takérežim jedné ruky, hlasové ovládání nebo režim rukavice (ten jsem zatím nezkoušel). Vynikající je i možnost plánovaného zapnutí a vypnutí.

Pokud si potřebujete nastavit baterie lze si vybrat z několika úsporných režimů včetně volby temného rozhraní. Kromě předinstalovaných aplikací od Googlu počítejte s kalendářem, zrcadlem, nahráváním zvuku, kalkulačkou, kompasem, inteligentním ovladačem a dalšími vychytávkami.

Vychytávky od Huawei

Obsah Balení

Balení obsahuje Huawei P30 Pro, mimořádně výkonou 40W nabíječku, datový kabel s koncovkou USB-C, pecková sluchátka s konektorem USB-C, kovovou sponku na vyndání šuplíčku sim karty a průhledný silikonový obal.

Závěr

Vůbec bych se nebál Huawei P30 Pro usadit mezi nejlepší mobilní zařízení za rok 2019. A co se týče fotomobilu, tak je to jednoznačná špička a nemá konkurenci. Huawei za ty roky udělal v telefonech obrovský skok. A jeho konkurenti typu Samsung, Xiaomi, Apple a další to s ním budou mít během pár let velmi těžké.

Pokud s telefonem rádi fotíte a pořizujete videa. Nebo si pro změnu zahrajete nějakou náročnou hru na odreagování, tak je pro Vás P30 Pro jasnou volbou. Telefon jen tak nezestárne a díky jeho inovátorským vychytávkám bude aktuální i za pár let.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *