Recenze OPPO Reno 12 5G: Solidní telefon s jednou malou vadou na kráse
V rámci testování máme v redakci smartphony OPPO poměrně často. Postupně jsem si už vyzkoušel střední třídu v rámci 10. generace, 11. generace a nyní 12. generace. A zatímco posun mezi 10. a 11. generací nebyl moc znát, tak u té 12. je to úplně jiná písnička. Něco na Reno 12 se povedlo více a něco zas méně, tak se na to pojďte se mnou podívat.
Rozměry: | 161,5 x 74,8 x 7,4 mm, 180 gramů |
Displej: | 6,7palcový AMOLED, 2412 x 1080 pixelů, 394 ppi |
Procesor: | MediaTek Dimensity 7300 Energy (4 nm) |
Fotoaparát: | 50MP hlavní senzor, 8MP ultraširokoúhlý snímač, 2MP makro, 32MP selfie kamera |
Pamět: | 12 GB RAM + 256 GB interní paměť |
Operační systém: | ColorOS 14.1 postavený na Androidu 14 |
Konektivita: | 2G, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC |
Baterie: | 5000 mAh s podporou 80W drátového nabíjení |
Cena: | 12 490 CZK |
Obsah balení: Beze změny
Obsah balení se v ničem neliší v porovnání s předchozí generací. Dokonce i samotná krabička má velmi podobný design. V balení dostaneme pouze to nejnutnější k tomu, abychom nějakým způsobem dokázali fungovat. Konkrétně v něm najdeme kabel na nabíjení, který je kompatibilní s adaptéry Huawei. Sice se v rámci nabíjení nedostanete na ten nejvyšší možný výkon, ale přesto nabíjení netrvá nějak dlouho. Předpokládám tedy, že bude kompatibilní bez nějakých větších problémů i s adaptéry jiných společností. Jako další příslušenstvím je v balení pin na vytáhnutí šuplíčku, do kterého se umisťují SIM karty. Dále je v balení manuál na používání, a toť vše. Snad jediným bonusem, který vás k telefonu čeká, je nalepená fólie na displeji.
Vzhled a zpracování: Zde očekávejte mírné zklamání
Hned na začátek bych rád zmínil, že OPPO sáhlo k využití jiného typu displeje, než měl model Reno 11F. Ten měl klasický rovný displej, který je snad v historii nejtypičtější typ displeje ze všech. Reno 12 dorazilo na trh se zakřiveným displejem, který já vnímám jako něco lepšího než je rovný displej. Dodává to větší pocit luxusu a zároveň se příjemněji ovládají gesta. Brada na zařízení není velká a ani průstřel uprostřed nahoře mě nějak zvlášť nerušil.
A teď jdeme na část telefonu, která je pro mě největším zklamáním. Jsou to okraje telefonu, na které byl použit snad ten nejvíce obyčejný plast, který existuje. A co to v praxi znamená? Zanechává na sobě otisky prstů a taky mu hrozí, že se lehce poškodí. pro vaši představu, jedná se o plast, který dřív používali výrobci v těch nižších třídách telefonů. Podobným plastem například disponoval Huawei P Smart 2019.
Kolébka hlasitosti a tlačítko napájení jsou v optimální pozici. Sice jsou třeba níž než u mého P60 Pro, ale přiznám se, že v rámci používání jsem nějaký rozdíl vůbec nepoznal. Na vrchní části telefonu je reproduktor, IR Blaster a mikrofon. A na dolní části zařízení se odehrála změna, která mě až skoro nedala spát. Zatímco Reno11F mělo šuplík na SIM kartu z boku, tak Reno 12 už to má zase klasicky dole, což se mi prostě designově líbí méně. Nicméně, to není to nejhorší. OPPO se totiž z nějakého nepochopitelného důvodu rozhodlo, že otvor na otevření toho šuplíčku umístí vedle s tím, že to nění nějak ohraničeno. Věřím tedy tomu, že jakýkoli obyčejný uživatel může ten pin na otevření šuplíčku vložit do mikrofonu a tím si jej poškodit. Hlava mi to nebere, proč to OPPO v tomto případě vymyslelo natolik špatně.
Záda telefonu jsou určitě lepší než u předchozí generaci. Sám o sobě se mi ten styl líbí více s tím, že OPPO se už zbavilo skuliny, ve které se zachytávala špína. My jsme měli model v bílé barvě, která ve mně do značné míry evokovala podobu s mým P60 Pro, ale stejně byla v lecčem jiná. Líbí se mi, že čínský gigant vsadil na modul fotoaparátu, který není úplně typickým. Je totiž ohraničen zoubkovým rámečkem, který je příjemný na dotek a zároveň vypadá hezky. Modul fotoaparátu je sám o sobě o povedený a pro dnešní dobu takový obyčejný.
Displej: Není si nač stěžovat
Ti, kteří mé recenzi pravidelně čtou, tak ví, že jsem fanoušek zakřivených displejů. Proto mě potěšilo, že Reno 12 zakřivený displej má. Je faktem, že to zakřivení není moc výrazné, ale to mi vůbec nevadilo. Lepší nějaké, než vůbec žádné.
Jako obvykle jsem nový smartphone testoval na různě barevných fotografiích a videích. A musím podotknout, že je to velmi podobné jako u předchůdce. Barvy vypadají pěkně, nejsou moc teplé, ale zároveň ani studené. Zlepšila se i svítivost na přímém slunci, se kterou jsem tentokrát neměl žádný problém. Na svou třídu si displej drží standard, který snad nikoho neurazí. Dokonce jsem nezaznamenal ani žádné nechtěné doteky atp. Celkově bych za něj OPPO pochválil, protože jde vidět, že si s tím pohrálo.
Baterie: I zde došlo ke zlepšení
Psal jsem to minule a píšu to i teď. Na baterii si dávám záležet, starám se o ni sám pomocí manuálních příkazů. Tedy nic nenechávám automatice a musím říct, že tentokrát mě OPPO překvapilo. Výdrž baterie je v mých očích o dost lepší než u minulého modelu. 100 % vám bez větších problémů vystačí na víc jak jeden den. Alespoň já to tak měl, a to jsem dost náročný uživatel. Hraju hry, píšu na Messengeru či prostě jen s někým volám.
Výkon a software: Asi to bude k nevíře, ale i zde došlo ke zlepšení
Jako klasicky jsem OPPO vyzkoušel na hry, jako jsou FC Mobile nebo Asphalt, a je pravdou, že když jsem měl vše na nejvyšší možné detaily, které telefon zvládl, ještě s nejvyšším jasem tak, že se zařízení zahřálo, ale to je pochopitelné. Za normálních okolností k tomu téměř nedocházelo. Jinak dále nemám moc výtek k samotnému výkonu.
V rámci samotného softwaru došlo ke zlepšení. A to v té podobě, že tentokrát tu není žádná chyba s mikrofonem a zvukem. Ta se mi bohužel u modelu Reno 11F vyskytla a značně mi komplikovala život. OPPO se tomu tentokrát vyhnulo, za což jsem rád. Jen někdy mě lehce iritovaly nějaké překlady v systému, ale to už je u OPPA i Viva pro mě zvykem.
Fotoaparát: Hlavní snímač super, ale ultraširokoúhlý nic moc
Hlavní fotoaparát je na svou třídu obstojný. Tomu jde jen těžko něco vytknout. To, co má, tak bez problémů splní. Většinou mají snímky věrné barvy, i když sem tam byly kapku vybledlé, ale nebylo to pravidlem. Za další si drží ostrost i v případech, kdy fotografii přiblížíte, a to přibližně do 2x zoomu. Pak už fotky začínají na kvalitě značně strádat.
Na ultraširokoúhlém snímači jde bohužel poznat to, že je obyčejný a nikterak speciální. OPPO jednoduše vsadilo na zjevně dost levný komponent. Tomu taky odpovídá kvalita fotek, která v některých případech dost pokulhává za standardem. Detail fotografie bývá často rozmazaný, až mi přijde, že některé prvky v krajině splývají do tebe, mají-li stejnou barvu.
Noční režim je u Reno 12 povedený – s fotkami si často pohraje ještě umělá inteligence a v tomto důsledku nakonec vypadají opravdu dobře. Jsou ostré, světla nejsou zbytečně moc rozmazaná a věrnost barev zůstává z velké části zachována.
Závěr: OPPO je solidní telefon s pár výtkami
Testování OPPO Reno 12 5G bylo pro mě skvělým zážitkem. Na tomto modelu šlo poznat, že se chce společnost opravdu zlepšit a jeho výkonem a vylepšeními mi to opravdu jen potvrdila. Jestli bude takto čínský technologický pokračovat i v příštích letech, tak nepochybuji o tom, že se na našem trhu uchytí.
Pokud vám záleží na telefonu jako celku a nemáte vyloženě nějaké vyšší preference v oblasti baterie nebo výkonu, tak se domnívám, že tato novinka může být pro vás vhodnou volbou. Reno 12 sice ničím nevyčnívá, ale zároveň tam není nic velká bída. Jediným velkým zklamáním může být snad jen ten rámeček.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com