Huawei P50 Pocket: První smartphone, který budete chtít ohnout

Huawei P50 Pocket / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Módní vlna skládacích telefonů už je tady s námi nějaký ten pátek. I když to mnozí uživatelé zatracují, tak poslední dobou to valná většina naopak vyhledává. Ohebné smartphony se postupně objevují u stále více značek, a každá společnost se snaží zaujmout své případné budoucí zákazníky po svém. To samozřejmě platí i o společnosti Huawei, která nedávno představila svůj ohebný model Huawei P50 Pocket.

Huawei na to šlo malinko jinak, a představilo nám smartphone, který je spíše designovým prvkem než pouhým telefonem. Už podle vzhledu samotného zařízení je zřejmé, že Huawei s tímto modelem míří převážně na něžné pohlaví. Tento fakt ještě podtrhuje tím, že pokud si tento model zakoupíte, tak dostanete ke smartphonu sluchátka FreeBuds Lipstick ve tvaru rtěnky zdarma jako dárek.

Než se pustíme do drobné recenze, tak se podíváme na klasické specifikace. Ať pořádně víte, s kým máte tu čest.


Huawei P50 Pocket – Specifikace

Rozměry: výška 170 mm (zavřený 87,3 mm) , šířka 75,5 mm, hloubka 7,2 mm (zavřený 15,2 mm), Hmotnost 190 g

Displej: 6,9 palců velký OLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz, rozlišením 2790 x 1188 pixelů a 300 Hz vzorkovací frekvencí dotyku, 1,07 miliardy barev a 442 ppi

Venkovní displej: 1,04 palce velký OLED panel s obnovovací frekvencí 60Hz. Rozlišení je 340 x 340 pixelů s 328 ppi. Displej vám nabídne 16,7 milionu barev.

Procesor: Snapdragon 888 4G (Octa-core, 1 x Cortex-X1@2,84 GHz + 3 x Cortex-A78@2,42 GHz + 4 x Cortex-A55@1,8 GHz)

Operační systém: EMUI 12, který je postaven na Androidu 11

Paměť: 8GB RAM + 256GB interní paměti

Fotoaparát:

Zadní kamera:

 40 MP True-Chroma fotoaparát ( clona f/1.8,

13 MP ultra širokoúhlý fotoaparát (clona f/2.2)

32 MP ultra spektrální fotoaparát (clona f/1,8)

Přední kamera:

10,7 MP selfie fotoaparát (širokoúhlý, clona f/2,2)

Baterie: 4000 mAh s podporou drátového nabíjení 40W

NFC: Režim Čtení-Psaní, režim Peer to Peer, Card Emulation režim (platba SIM kartou nebo HCE) je plně podporována


Obsah balení:

Tuto kategorii vezmeme velmi rychle, protože tohle už je taková rutina. Naštěstí u tohoto modelu se nepodlehlo módní vlně, takže v balení najdeme plnohodnotnou nabíječku. A ne ledajakou, Huawei do balení přidává svoji rychlonabíječku s výkonem 40 W. Dále v krabičce najdeme napájecí kabel s USB-A/USB-C a velmi zajímavým fialovým zakončením. Samozřejmostí je i jehla pro vyndávání šuplíčku na sim kartu.

Co nás ovšem velmi překvapilo, tak je průhledné bytelné pouzdro, které je přibaleno u telefonu. To si jednoduše nasadíte na každou část véčka zvlášť, a po sléze chrání ohebný smartphone před případnými pády a škrábanci. Díky průhlednému designu telefon neztrácí nic ze svého kouzla.

Vzhled a zpracování:

Když napíšu, že je tenhle telefon skutečně krásný, tak nepřeháním. U klasických smartphonů nebývá zvykem, aby se příliš sledoval celkový design zařízení. U tohoto krasavce je tomu, ale jinak. Tady je design klíčový prvek, kterým láká své zákazníky, a osobně si myslím, že se mu to daří. Samotný luxus a prémiovost tohoto smartphonu na vás dýchá z každého kousku.

I když se jedná o první véčko z dílny Huawei, tak tady narážíme na skutečně velmi precizní zpracování. Ať chcete nebo ne, tak si vás telefon získá svojí zajímavou konstrukcí, použitými materiály a jejich finální povrchovou úpravou.  Tady krása hraje prim, a bílá povrchová úprava, nebo se spíše hodí říci perleťově bílá, a k tomu 3D mřížkování dodávají tomuto telefonu ten skutečný punc jedinečnosti.

Sice nejsem cílovka tohoto telefonu, ale musím uznat, že po vzhledové stránce mě skutečně zaujal, a hlavně jsem si zamiloval jeho maličké rozměry při složeném stavu. To je v dnešní době skutečná rarita. Už dlouho jsem neměl v kapse takto malinký telefon, který vám tam jednoduše nepřekáží, a nemáte pocit, že máte v kapse cihlu.

V dnešní době to u prémiových smartphonů není zvykem, ale tady to jinak nejde. Řeč je o kapacitní čtečce otisků prstů, která je ukryta v zapínacím tlačítku. Díky kompaktním rozměrům telefonu máte čtečku stále po ruce, ať je telefon složený či otevřený. Jak bývá u Huawei zvykem, tak odezva této čtečky je skutečně blesková, a nemá problém ani s vlhkými, případně mokrými prsty. Samozřejmostí je dále odemykání pomocí vašeho obličeje.

Pokud máte dvě telefonní čísla, tak tady nebudete mít sebemenší problém. Do telefonu můžete vložit dvě nanoSIM karty a budete ve spojení bez sebemenšího problému. Pokud si spíše potrpíte na větší vnitřní paměť, tak si interní úložiště můžete rozšířit pomocí paměťové karty Nano Memory. Stačí využít pouze kombinaci jedné nanoSIM a jedné paměťové karty. Nevýhodou u tohoto řešení stále vidím nemožnost využít klasické MicroSD karty, které jsou výrazně levnější a také dostupnější než zde zvolené proprietární Nano Memory.

Jako poslední zmíním tělo samotného telefonu. To je pevné a vzhledem ke své véčkové konstrukci, tak nikde nic nevrže, neskřípe a otevírání je zcela plynulé bez nějakých záseků. Při výrobě tohoto telefonu Huawei použil stejný pant, jako využívá u modelu Huawei Mate X2.  Jedná se o řešení, kdy se při zavření telefonu obě části displeje dostanou téměř k sobě. Mezi displeji není žádná mezera, jako je tomu například u modelu Galaxy Z Flip3. Díky tomu nehrozí to, že se vám mezi displeje v kapse dostane nějaká nečistota a následně vám to poškodí displej.

Huawei P50 Pocket / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Displej:

Přiznám se, že jsem byl velikostí rozloženého displeje u P50 Pocket velmi mile zaskočen. Když před vámi leží složený, tak vás ani ve snu nenapadne, že po otevření máte k dispozici 6,9 palců velký OLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz. Samozřejmostí je automatický dynamický rozsah obnovovací frekvence, která se mění v závislosti vykreslování obrazu. Tato funkce má za úkol jediné, a to šetřit vaši baterii.

Hodně lidí se mě ptalo, zda je ohyb v displeji vidět. Při běžném užívání si ho ani nevšimnete, a jsem si jistý, že kdybych vám dal do ruky už rozložený telefon, tak vy také ne. Ohyb je vidět až při zhasnutém displeji, kdy na černém pozadí vidíte odlesky světla v ohybu. Na samotný dotyk nepoznáte, že se jedná o ohebný displej, až v samotném místě ohybu při posouvání po displeji cítíte jemnější prohlubeň.

Za zmínku také stojí venkovní drobeček mezi displeji. Jeho velikost je sice pouhých 1,04 palce, ale na jeho využití to bohatě postačí. Díky kruhovému designu je zřejmé, že se jedná o model ze série P50, který je těmito kruhy na zadní straně ikonický. Na samotný displej si můžete nastavit různé druhy animací a přechodů, ale hlavní náplní tohoto prcka je zobrazování času a notifikací.

Aby toho nebylo málo, tak si přes displej můžete spustit například fotoaparát, zobrazit kalendář, počasí nebo dokonce hudební přehrávač. Když pominu tyto zajímavé funkce, tak pevně věřím tomu, že venkovní displej budete používat spíše jako náhled fotoaparátu, který je nepostradatelný.

Na malém displeji můžete pomocí tohoto displeje pořizovat snímky a přepínat mezi objektivy. Dále také nechybí ani možnost natáčení videa, a přepnutí z fotoaparátu na kameru udělá pouhým jedním tahem.

Zvuk:

Jsme rádi, že Huawei už jede na stereo zvukové vlně. Předposlední generace P40 měla stále ještě mono, i když většina konkurence byla už vybavená stereo zvukem. Stejně jako u klasického modelu P50 Pro, tak i tady najdeme stereo reproduktory. Oproti běžnému modelu tady ovšem najdeme jeden rozdíl.

Na klasickém modelu máme dva plnohodnotné reproduktory, jeden dole a druhý umístěný nahoře. U P50 Pocket je to vyřešeno malinko jinak. Máme tady jeden klasický reproduktor ve spodní částí, a druhý nahoře ve sluchátku. Takže reproduktor, který normálně slouží jen na hovory v tomto případě asistuje i při reprodukci stereo zvuku.

I když se nejedná o nejlépe hrající stereo smartphone, tak vás svým zvukovým projevem nezklame ani neurazí. Samotná prostorovost zvuku je na velmi bohaté úrovni, stejně jako hlasitost, případně i podání výšek, středů.

Baterie:

Huawei do svého prvního véčka vybral baterii o kapacitě 4000 mAh s rychlým nabíjením o výkonu 40 W. I když se jedná o smartphone se skutečně velkým displejem, tak kapacita baterie je plně dostačující.  Neměl jsem problém dostat se s výdrží na jeden a půl dne. Takže jeden celý den dáte v pohodě, a ještě budete mít dostatek energie na celé další dopoledne.

Malinko mě u samotného telefonu překvapilo zahřívání baterie při nabíjení. Není to nic hrozného, ale ještě jsem se s tím u žádného produktu od Huawei tolik nesetkal. Je normální, že je telefon při nabíjení vlažný, případně malinko hřeje. Každopádně, tady to bylo ve fázi, kdy to bylo velmi nepříjemné, pokud jste na telefonu třeba psaly SMS nebo projížděli webový prohlížeč.

Výkon: Tady vám Huawei ukáže své silné stránky

Americké restrikce zasáhly Huawei přímo do srdce, když jim ta nesmyslná omezení znemožnila nechávat si vyrábět vlastní procesory. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak procesory Kirin patřily k absolutní špičce. Nyní se Huawei musí spokojit s procesory od amerického Qualcommu, které vydává pod značkou Snapdragon.

Aby toho nebylo málo, tak jsou tyto procesory navrženy speciálně pro Huawei, a tudíž tedy neobsahují 5G technologie. Uživatelé se tedy musí spokojit s klasickým 4G připojením. Můžete samozřejmě namítnout, že v současnosti není 5G ještě tolik rozšířené, aby mi to muselo vadit. Jenže já si takovýto telefon kupuji na delší dobu, a proto mi tohle omezení vadí. Skutečně nebude 5G tolik rozšířené i za 3 roky? V tom vidím jeden velký kámen úrazu pro většinu zákazníků.

Skutečně mě osobně nástup procesorů od Qualcommu do této série mrzí. Jak už jsem uváděl v několika článcích dříve, tak se mi jedná spíše o bezpečnost. Už několikrát bylo totiž prokázáno, že procesory Snapdragon měly „zadní vrátka“ pro vzdálený přístup. I když se společnost vždy omluvila, že se jednalo o výrobní chybu, a časem vydala různé záplaty, tak na samotné důvěře společnosti to moc nepřidá.

Ohledně samotného výkonu tady nemáte šanci narazit na nějaké výkonnostní limity. Procesor šlape jak hodinky, a je skutečně k neutahání. Jeho sestava je velmi prostá, najdeme v něm 1 x Cortex-X1@2,84 GHz + 3 x Cortex-A78@2,42 GHz + 4 x Cortex-A55@1,8 GHz. K tomu všemu mu asistuje grafický čip Adreno 660. K tomu všemu přidejte 8GB RAM a máte smartphone, který vám dokáže stříhat 4K videa a hrát nejnáročnější nové hry. Telefon vám nabídne dostatek výkonu minimálně na dva roky dopředu.

Poslední a asi i největší problém vidím ve stáří samotného procesoru. Tento smartphone k nám přišel v době, kdy už Qualcomm představil nástupce tohoto procesoru. Je to malinko paradox, ale konkurence už nyní nabízí smartphony s procesorem Snapdragon 8 Gen1.

Fotoaparát: Huawei opět nezklamal

Hlavní fotoaparát vám nabídne 40 MPx se světelností f/1.8. Dále zde najdeme širokoúhlý objektiv s rozlišením 13 MPx a jako poslední za zmínku stojí 32 MPx Ultra Spectrum kamera. Je pravda, že nejvíce nás asi zaujal poslední zmíněný 32MPx senzor. V kombinaci s UV přisvětlením si můžete zkontrolovat, jestli je váš obličej dostatečně chráněn před škodlivým slunečním zářením. Je to další funkce, která primárně ukazuje, pro koho je tento smartphone navržen. Jen musíme konstatovat, že je skutečně škoda, že tento 32MPx senzor nejde použít na nic jiného.

Další zajímavou vychytávkou je UV světlo, které vám rozzáří všechny bílé materiály ve tmě do světle modrého odstínu. S tímto osvětlením dokážete při troše smyslu pro detail vytvořit velmi zajímavé fotky, které okouzlí vaše okolí.

Přiznám se, že na začátku testování jsem nebyl kvalitou fotek příliš spokojen. Stále si mi stávalo, že jsou fotky rozmazané, neostré a příliš tmavé. Vážně jsem byl docela zklamán, až jsem si říkal, že nastavení fotoaparátů se v tomto případě Huawei moc nepovedlo. Naštěstí se tohle všechno změnilo den před tím, než jsem měl zařízení vracet. Večer před vrácením se smartphone aktualizoval, a všechny předešlé problémy s fotoaparátem zmizeli. Zřejmě se jednalo o nějakou chybu předchozího updatu.

Následně pořízené fotky vypadaly dobře snad za většiny světelných podmínek. Jako u každého modelu od Huawei, tak vám snímky nabídnou velkou úroveň detailů a správně nastavenou expozici. Barevné podání je tady typické „Huaweiské“, barvy jsou malinko více saturované než u jiných smartphonů, ale není to nic, co by fotky kazilo, spíše naopak.

Nyní se podíváme na ultra širokoúhlý snímač, ten naštěstí disponuje automatickým ostřením. Díky tomu jste schopni pořídit velmi příjemné a ostré fotky. Docela často jsem využíval právě tento snímač zároveň jako optiku pro makro snímky. Skutečně nebudu přehánět když uvedu, že se zatím jedná nejspíše o nejlepší véčkový fotomobil na trhu.

Software:

Ani v tomto modelu nenajdete ty proslulé Google služby. Stále aktuální obchodní válka mezi USA a Čínou je v plném proudu a Huawei je stále jejím rukojmím, která na to doplácí nejvíce. Situace je taková, že drtivá většina zákazníků se bojí nakupovat smartphony Huawei, protože nevědí, jak bez Google služeb fungovat.

Nejnovější P50 Pocket běží na novém EMUI 12, které má základ na Androidu 11, ale i tak Vám nabídne řadu nových zajímavých funkcí. Už nyní je tedy jasné, že představení nového systému HarmonyOS se opět nekoná. Běžný uživatel to nepozná, protože všechny vychytávky, které známe ze systému HarmonyOS totiž nalezneme i v EMUI 12. Je to taková evropská verze systému HarmonyOS.

Myslím si, že Huawei se rozhodl pro EMUI 12 postaveném na Androidu z jednoho prostého důvodu. A tou je konkrétně změna pro běžné uživatele. Už nyní Huawei bojuje o zákazníky z důvodu nedostupnosti Google služeb, a teď kdyby se do toho přidal nový systém HarmonyOS, tak to by mohla být poslední kapka. Většina dnešních zákazníků nechce zkoušet nic nového, chce své zaběhnuté zvyky mít i na svém novém telefonu, který zrovna vyndaly z krabičky.

Aplikace:

Stále narážíme na názor, že nové smartphony bez Google služeb nemají základní aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Twitter, Netflix, atd. Tyto aplikace tam samozřejmě jsou a fungují naprosto stejně, jako když máte Huawei se službami Google. Jediný rozdíl je ten, že ty aplikace stáhnete z AppGallery, Petal Search nebo Aurora Store.  

Pokud jde o Google aplikace, tak Vám například nebude fungovat klasické YouTube, ale na to existuje aplikace YouTube Vanced. Ta vám nabídne ty samé možnosti, navíc je zcela bez reklam a může vám běžet i na pozadí. Nepůjde Vám samostatná aplikace Gmail, ale do Gmailu se můžete přihlásit například přes aplikaci Email, kterou máte předinstalovanou v mobilu. Například aplikace Google Maps vám bude fungovat normálně, akorát se nebudete moci přihlásit do svého Google účtu a takhle bych mohl ještě samozřejmě pokračovat. Navíc Huawei nabízí k těmto mapám alternativu pomocí svojí vlastní aplikace Petal Maps.

Já tady nebudu říkat, že bez Google služeb se dá normálně žít a ani to nepoznáte. Nemůžu to říct, protože to není pravda. Pokud máte všechno nastavené přes Google, tak to pro vás bude velký problém. Myslím tím například Google Drive, YouTube Premium, Google kalendář, Google Fotky, tak to bude pro vás citelná rána a věřím, že takové užívání telefonu bude pro vás velmi nepohodlné.

Jako další možné řešení se nabízí aplikace GSpace, kterou naleznete v obchodě AppGallery. Tato aplikace funguje jako takový emulátor, a bude simulovat zařízení, které má stále ještě Google služby. Takže po zapnutí aplikace se vám ukáže například nápis, že fungujete jako zařízení Huawei P30 Pro, a vyskočí vám všechny potřebné aplikace od Googlu, které jsou samozřejmě plně funkční.

Pokud vám můžu doporučit ještě jednu věc, tak to je, abyste zašli do vašeho nejbližšího prodejního místa, kde si nové modely bez Google služeb budete moci prohlédnout a případně i vyzkoušet. A věřím tomu, že Vám tam proškolený pracovník určitě rád ukáže, jak to s tím Googlem skutečně je. 

Huawei P50 Pocket / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Závěr: Společnost Huawei představila další legendu!

Huawei do vývoje této novinky dal skutečně mnoho sil, a na každém kousku tohoto telefonu je to vidět. Bez velkého přehánění musíme uznat, že se jedná o nejatraktivnější véčkový telefon na trhu. Dílenské zpracování a kvalita ohebného displeje je až zarážející. Luxus tady má hlavní slovo, a pokud jste dáma, která si na luxus potrpí, tak je tohle přesně to pravé pro vás.

Momentálně je v tomto malém ohebném přístroji to nejlepší, co vám dokáže Huawei nabídnout. Ačkoliv se najdou stále ústupky ohledně Google služeb, a nedostupnosti 5G konektivity, tak je to smartphone, který si zaslouží vaši pozornost.

Hlavním problémem u tohoto modelu může být jeho nepříznivá cena, protože skládací véčko od Huawei stojí 34999,-. To je o dost více než stojí například přímá konkurence v podobě modelu Galaxy Z Flip3, případně Motorola Razr. Nyní jsou na tahu zákazníci, aby ukázali, zda o takové přístroje skutečně stojí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Hauwei (Vlastní)

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *