Huawei staví novou továrnu na výrobu čipů za 1,66 miliard dolarů
Jak drtivá většina našich čtenářů ví, tak Huawei je postihnut americkými sankcemi, což znamená plno nevýhod na trhu se smartphony. Jeho telefony nemají Google služby a donedávna ještě neměly ani technologii 5G, ale to se už naštěstí změnilo. Nicméně, společnost se chce stát nezávislou a jak se zdá, tak na tom v Číně pilně pracuje.
V rámci snížení závislosti na zahraničních partnerech zahájil Huawei výstavbu své vlastní továrny na výrobu čipů. Podle deníku Nikkei Asia staví čínský gigant kolosální zařízení pro výzkum ,vývoj a výrobu polovodičových součástek. Tato investice stojí neskutečných 1,66 miliard dolarů, ale je možné, že se společnosti vyplatí. Dnešní nabídka na trhu s polovodiči je malá a poptávka obří, takže to může společnosti značně pomoct s dodavatelským řetězcem.
Nový závod se stane základním kamenem velkého plánu Huawei, jak snížit jeho závislost na zahraničních partnerech. Společnost agresivně nabírá špičkové talenty, kteří ji s vývojem nových čipů pomohou. Podle uniklých informací nabízí Huawei dvojnásobný plat v porovnání s ostatními společnostmi v zemi, které se věnují výrobě čipů. Čínský gigant prý úspěšně ukořistil inženýry z různých společností, jako jsou ASML, Applied Materials, LAM Research, TSMC, Intel a Micron. Jde vidět, že Huawei chce dohnat konkurenci za každou cenu. Podle anonymní výpovědi jednoho ze zaměstnanců je pracovní prostředí v tamní továrně brutální.
Huawei nastavuje brutální pracovní směny
Údajně daleko přesahuje již tak náročné 12hodinové směny od 9 do 21 hodin šest dnů v týdnu. Místo toho jedou zaměstnanci v režimu 007, což znamená, že se pracuje nepřetržitě, sedm dní v týdnu a bez přestávek. Takže společnost sice nabízí vysoký plat, ale za jakou cenu. Mnoho lidí takovýto režim nezvládne a skončí ještě dříve, než vyprší jejich 3letá pracovní smlouva.
V současnosti čínský gigant spoléhá na SMIC a jeho 5nm čipy Kirin, ale to se zřejmě v budoucnu změní. Podle některých zpráv SMIC pracuje i na 3nm čipech pro Huawei.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com, asia.nikkei.com