Americké sankce překonány? Huawei má vlastní 5G procesor, který vyvinul se společností SMIC

5G
Zdroj: Huawei

Čínský telekomunikační gigant Huawei se již více než čtyři roky potýká se sankcemi americké vlády. V květnu 2019 zařadilo americké ministerstvo obchodu společnost Huawei na seznam nebezpečných subjektů, čímž v podstatě zakázalo americkým společnostem prodávat této firmě hardware a software a odřízlo ji od přístupu k procesorům s 5G technologií.

Tento krok zasadil společnosti Huawei významnou ránu, neboť při výrobě svých procesorů do značné míry spoléhala na americké dodavatele. Nyní to vypadá, že je těmto problémům konec, protože společnost Huawei našla patřičné řešení.

Potenciální průlom společnosti Huawei: Společný vývoj 5G procesorů se společností SMIC

Nedávná zpráva agentury Reuters však naznačuje, že společnost Huawei bude možná konečně moci používat procesory s 5G, které byly vyvinuty společně s čínskou společností Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Zpráva uvádí, že společnosti Huawei a SMIC vyvíjejí procesory 5G s využitím výrobního procesu N+1 společnosti SMIC a softwarových nástrojů pro automatizaci elektronického návrhu (EDA) společnosti Huawei.

Výrobní proces společnosti SMIC bude z hlediska výkonu a stability srovnatelný se 7nm procesními technologiemi jejích konkurentů. I když ve skutečnosti není vyráběn na 7nm procesu. Výtěžnost chystaných 5G procesorů společnosti Huawei bude nižší než 50 %. A prognózy naznačují, že společnost může zpočátku vyrobit 2 až 4 miliony kusů těchto procesorů. S možností, že později dosáhne hranice 10 milionů kusů.

Tento vývoj by mohl být pro Huawei významným průlomem. Jelikož se od zavedení amerických sankcí snaží najít alternativní dodavatele pro své procesory. Zákaz se týkal i vlastních procesorů HiSilicon, které společnost Huawei používala ve svých chytrých telefonech. Společnost zkoumala alternativy, včetně společností MediaTek a Qualcomm. Tyto možnosti však považovala z dlouhodobého hlediska za neperspektivní vzhledem ke geopolitickému napětí mezi Čínou a USA.

První telefon Huawei s nově vyvinutým 5G procesorem bude uveden na trh ještě letos. To by mohlo společnosti Huawei poskytnout výhodu na vysoce konkurenčním trhu s chytrými telefony, kde jsou schopnosti 5G stále důležitější. Uvidíme však, jak úspěšné toto partnerství se společností SMIC bude. A jak ovlivní postavení společnosti Huawei na trhu.

5G
Zdroj: Svět Huawei

Analýza situace společnosti Huawei v oblasti chytrých telefonů 5G

Potenciální uvedení 5G telefonů se společně vyvinutými čipovými sadami je pro společnost Huawei významnou událostí, protože jí umožní účinněji konkurovat na globálním trhu chytrých telefonů. Význam 5G roste a schopnost společnosti Huawei nabízet telefony s 5G bude velkou výhodou.

Společnost Huawei však při výrobě a prodeji telefonů čelí některým výzvám. První výzvou je nízká výtěžnost procesorů Huawei s technologií 5G. To znamená, že společnost bude muset vyrobit velké množství čipů, aby uspokojila poptávku. Druhou výzvou je kvalita čipů. Je možné, že kvalita 5G procesoru společnosti Huawei nebude tak dobrá jako kvalita čipů vyráběných jinými společnostmi.

Celkově to naznačuje, že společně vyvinuté 5G procesory společnosti Huawei by mohly být pro společnost velkou výhodou. Existují však určité výzvy, které bude muset společnost Huawei překonat, aby byla úspěšná na globálním trhu chytrých telefonů.

Zde je několik dalších myšlenek na toto téma:

  • Sankce USA uvalené na společnost Huawei měly na její podnikání značný dopad. Sankce ztížily společnosti Huawei získávání komponentů, které potřebuje k výrobě svých produktů. To vedlo k poklesu podílu Huawei na celosvětovém trhu s chytrými telefony.
  • Spolupráce mezi společnostmi Huawei a SMIC je známkou toho, že Huawei je odhodlána vyvíjet vlastní procesory. To je pro Huawei pozitivní, protože to společnosti poskytne větší kontrolu nad jejím dodavatelským řetězcem.
  • Potenciální přínosy 5G procesorů pro společnost a pro globální trh s chytrými telefony jsou značné. Nejnovější čipy společnosti Huawei by jí mohly pomoci znovu získat podíl na globálním trhu s chytrými telefony. Mohly by také pomoci urychlit zavádění technologie 5G v celém světě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *