iPad postrádá funkci sideloadingu, Apple potvrdil, že tato funkce je omezena výhradně na jedno zařízení

Apple
Zdroj: Apple

Společnost Apple nedávno vydala beta verzi systému iOS 17.4, která zavádí významnou změnu v souladu se zákonem Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Tato aktualizace, určená výhradně pro uživatele v EU, umožňuje sideloading, tedy proces, při kterém mohou uživatelé stahovat a instalovat aplikace ze zdrojů mimo oficiální App Store. Tato funkce je však v současné době omezena pouze na iPhony, přičemž iPady jsou z této flexibility vyloučeny.

Žádný Sideloading pro uživatele iPadu v EU

Rozdíl mezi iPhony a iPady je v této souvislosti významný. Přestože iPadOS a iOS mají podobný základ, společnost Apple se rozhodla omezit sideloading a související funkce na iPhone. To znamená, že uživatelé iPadu nemohou instalovat obchody s aplikacemi třetích stran ani z nich stahovat aplikace. Kromě toho jsou možnosti, jako je výběr alternativních prohlížečů nebo změna výchozí aplikace pro platby v peněžence, omezeny na iPhone.

Zásadní roli v tomto vývoji hraje DMA EU. Zaměřuje se na hlavní technologické platformy a označuje je za „strážce brány“ (gatekeepers) a jejím cílem je podpořit konkurenčnější trh snížením omezení. Podle tohoto zákona je systém iOS zařazen do kategorie platforem „strážců brány“, což vyžaduje tyto změny. Zajímavé je, že EU považuje iPadOS za samostatný subjekt od iOS, což by mohlo vysvětlovat rozhodnutí společnosti Apple omezit sideloading na iPhony.

Vedle těchto změn má zákon dopad také na App Store společnosti Apple, další službu „gatekeeper“. Aby se Apple přizpůsobil předpisům EU, upravil strukturu svých provizí. Zpočátku je vývojářům účtována 17% provize, která se po roce pro většinu vývojářů a předplatitelů sníží na 10 %. Tyto upravené sazby provizí se vztahují na obchod App Store ve všech zařízeních Apple, včetně iPadu.

Selektivní implementace DMA společností Apple vyvolává zásadní otázky ohledně budoucnosti distribuce aplikací a svobody uživatelů. Zatímco uživatelé iPhonů v EU získávají dlouho očekávanou flexibilitu, uživatelé iPadů zůstávají pozadu a pociťují, že se s nimi v rámci stejného ekosystému zachází jako s občany druhé kategorie.

V nadcházejících měsících budou pravděpodobně probíhat debaty a právní výzvy, protože regulační orgány a uživatelé budou pečlivě zkoumat výklad DMA společností Apple a jeho dopad na spravedlivý a konkurenční trh s aplikacemi.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com, gizmochina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *