Je to oficiální: Rotace vnitřního jádra Země se skutečně zpomaluje

Země
Autor: qimono / Zdroj: Pixabay

Nová studie potvrdila, že rotace vnitřního jádra Země se skutečně zpomalila, a otevřela tak otázku, co se děje ve středu planety a jak nás to může ovlivnit.

Vědci z University of Southern California (USC) se domnívají, že tato změna v rotaci jádra by mohla změnit délku našich dnů – i když jen o několik zlomků sekundy, takže si zatím nemusíte přenastavovat hodinky.

„Když jsem poprvé uviděl seismogramy, které tuto změnu naznačovaly, byl jsem zaražený,“ říká vědec zabývající se výzkumem Země John Vidale z USC. „Ale když jsme našli další dva tucty pozorování signalizujících stejný vzorec, výsledek byl nevyhnutelný.

„Vnitřní jádro se poprvé po mnoha desetiletích zpomalilo. Jiní vědci v poslední době argumentovali podobnými i odlišnými modely, ale naše nejnovější studie přináší nejpřesvědčivější rozuzlení.“

Vnitřní jádro je superžhavá, superhustá koule železa a niklu, která je podle odhadů velká asi jako dvě třetiny Měsíce. Nachází se více než 3 000 mil (tedy něco přes 4 800 km) pod našima nohama a zdaleka se nejedná o objekt, který by bylo snadné studovat, ačkoli poznání jeho vlastností by nás mohlo hodně naučit o historii naší planety.

V této studii Vidale a jeho kolegové analyzovali údaje ze 121 opakovaných zemětřesení zaznamenaných v letech 1991 až 2023 v okolí Jižních Sandwichových ostrovů v jižním Atlantiku. Přidali také údaje z několika jaderných testů. Každá z těchto událostí způsobila výrazné dozvuky na celé planetě.

Mapováním toho, jak se tyto vlny zrychlují, zpomalují a vzájemně ovlivňují, mohou vědci odhadnout polohu a pohyb vnitřního jádra. Jeho zjevné couvání vůči povrchu, které zřejmě začalo kolem roku 2010 – může být podle týmu způsobeno neustálým pohybem vnějšího jádra z tekutého železa, které vytváří magnetické pole Země, nebo působením gravitačních sil.

Co to znamená: to opravdu nevíme. Změny rychlosti, reverze a kmitání vnitřního jádra nejsou neobvyklé, takže nic nenasvědčuje tomu, že by nás čekala apokalyptická katastrofa, jakou můžeme vidět ve sci-fi filmech. Možná zažijeme mírné posuny dnů a nocí, ale jen velmi mírné.

„Bylo by velmi těžké si toho všimnout, řádově tisíciny sekundy, téměř ztracené v hluku burácejících oceánů a atmosféry,“ říká Vidale.

S jistotou můžeme říci, že studie přispívá k našemu chápání záhad geologických hlubin, a rotace vnitřního jádra Země je něco, co budou vědci i nadále velmi pečlivě sledovat. „Tanec vnitřního jádra může být ještě živější, než dosud víme,“ říká Vidale.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nature.com, today.usc.edu

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hodnocení: 20

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *