Occupy Mars: Vozítko Perseverance dokončilo epický výstup na okraj kráteru

Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

V roce 2018 vybrali plánovači mise NASA kráter Jezero jako místo budoucího přistání vozítka Perseverance. Tento kráter byl přirozenou volbou, protože kdysi byl dávným jezerním dnem, což dokládá deltový vějíř na jeho západním okraji.

Na Zemi se tyto útvary vytvářejí v přítomnosti tekoucí vody, která v průběhu času postupně usazuje sedimenty. V kombinaci se skutečností, že delta kráteru Jezero je bohatá na jíly, je tato oblast hlavním cílem pro hledání biosignatur – důkazů o minulém (a možná i současném) životě na Marsu!

NASA nedávno oznámila, že vozítko Perseverance dosáhlo vrcholu okraje kráteru Jezero v místě, které vědecký tým nazývá Lookout Hill. Vozítko strávilo předchozí tři a půl měsíce šplháním po okraji, přičemž překonalo vzdálenost 500 vertikálních metrů (1 640 vertikálních stop) a po cestě provádělo vědecká pozorování.

Nyní, když Perseverance dosáhla vrcholu, může zahájit kampaň, kterou tým mise nazývá Severní okraj. Během příštího roku by měl rover ujet 6,4 km a navštívit až čtyři zajímavá místa, kde získá geologické vzorky. Od svého přistání v kráteru Jezero v únoru 2021 absolvovala sonda Perseverance čtyři vědecké kampaně. Ty zahrnují dno kráteru, přední část vějíře, horní část vějíře a okrajovou jednotku podle toho, odkud rover získával vzorky.

Během první kampaně rover navštívil prvky v okolí místa přistání, například útvar Máaz, kde získal několik vzorků hornin a atmosféry a několik svědeckých vzorků pro posouzení kontaminace. V následujících dvou kampaních rover prozkoumal různé úseky deltového vějíře Jezera a získal vzorky hornin a hlíny.

Čtvrtá kampaň mezitím spočívala v tom, že rover zkoumal okrajové karbonátové horniny, které obklopují horní okraj kráteru Jezero. Pátou kampaň roveru Perseverance vědecký tým nazývá Northern Rim (Severní okraj), protože její trasa pokrývá severní část jihozápadní části okraje Jezera. Místo bylo vybráno tak, aby rover mohl prozkoumat oblast Marsu, která se nepodobá ničemu, co zkoumal předtím.

Ken Farley, vědecký pracovník projektu Perseverance z Caltechu, to vysvětlil v tiskové zprávě NASA:


    „Kampaň Northern Rim nám přináší zcela nové vědecké bohatství, protože Perseverance proniká do zásadně nové geologie.

    Znamená to náš přechod od hornin, které částečně vyplnily kráter Jezero, když vznikl mohutným impaktem před asi 3,9 miliardami let, k horninám z hlubin Marsu, které byly po impaktu vyvrženy vzhůru a vytvořily okraj kráteru.

    Tyto horniny představují kusy rané marťanské kůry a patří k nejstarším horninám nalezeným kdekoli ve sluneční soustavě. Jejich zkoumání by nám mohlo pomoci pochopit, jak Mars – a naše vlastní planeta – mohl vypadat na počátku.“


Nyní, když Perseverance vyjel na hřeben a přesunul se z kopce Lookout Hill, míří rover ke skalnatému výběžku ve výšce asi 450 m na druhé straně okraje, známému jako Witch Hazel Hill.

Řekla Candice Bedfordová, vědecká pracovnice společnosti Perseverance z Purdue University:


    „Kampaň začíná s velkou pompou, protože Witch Hazel Hill představuje více než 330 stop [~100 m] vrstevnatého odkryvu, kde každá vrstva je jako stránka v knize marťanské historie.

Až pojedeme z kopce dolů, budeme se vracet v čase a zkoumat dávná prostředí Marsu zaznamenaná na okraji kráteru. Poté, po strmém sjezdu, se poprvé otočíme volantem směrem od okraje kráteru k ‚Lac de Charmes‘, asi 2 míle [3,2 km] jižně.“


Oblast Lac de Charmes, která se nachází na pláních za okrajem kráteru, je pro tým mise zajímavá, protože je méně pravděpodobné, že byla zasažena dopadem, který vedl ke vzniku kráteru Jezero.

Za ním se vozítko vrátí asi 1,6 km zpět k okraji, aby prozkoumalo výchoz bloků (megabrecie), které mohou být pozůstatkem dávného skalního podloží rozbitého jiným impaktem. Jednalo se o impakt Isidis, ke kterému došlo před 3,9 miliardami let a který vedl ke vzniku pánve Isidis Planitia v Severní nížině. Zkoumání této lokality by mohlo poskytnout cenné informace o významné události, která se odehrála v období noachianu na Marsu. V této geologické epoše docházelo k rozsáhlé erozi způsobené tekoucí vodou, jak naznačují četné sítě říčních údolí datované do tohoto období.

Předpokládá se, že právě v období Noachianu se vytvořil Tharsiský výběžek, který naznačuje, že Mars byl stále geologicky aktivní. Jako vždy je konečným cílem najít biosignatury z tohoto „teplejšího a vlhčího“ období, které by naznačovaly, že na Marsu mohl existovat život (podobně jako na Zemi v té době).

Vědecký tým Perseverance se o informace o roveru, svých vědeckých operacích a plánech do budoucna podělil také na brífinku pro média ve čtvrtek 12. prosince během výročního zasedání Americké geofyzikální unie (AGU) ve Washingtonu.

Jak během brífinku uvedl Steven Lee, zástupce vedoucího projektu mise Perseverance v Laboratoři tryskového pohonu NASA: „Během výstupu na okraj kráteru Jezero odvedli naši řidiči roveru úžasnou práci při zdolávání nejtěžšího terénu, s jakým jsme se od přistání setkali.

„Vyvinuli inovativní přístupy k překonání těchto výzev – dokonce zkusili jet pozpátku, aby zjistili, zda to pomůže – a rover to všechno zvládl jako šampión. Vytrvalost je ‚go‘ pro všechno, co na něj chce vědecký tým během této další vědecké kampaně hodit.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: science.nasa.gov, jpl.nasa.gov

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *