Lightning konektor na odchodu? Apple iPhone 15 obdrží nový napájecí port

Apple iPhone 12 Pro
Série Apple iPhone 12 / Zdroj fotografie: Apple

Nedávno analytik Ming-Chi Kuo, který je znám převážně v Apple komunitě, přišel se zajímavou informací. Ve svém zveřejněném článku uvedl, že se očekává, že Apple použije datové rozhraní USB-C až pro iPhone 15 v roce 2023. Tato informace okamžitě přitáhla širokou pozornost. Koneckonců, toto je velký krok společnosti Apple, který přijde téměř po deseti letech.

Pokud si dobře vzpomínáte, tak rozhraní Lightning, které Apple aktuálně používá, bylo uvedeno na trh s iPhonem 5 v roce 2012. Tehdy sklidilo mnoho chvály za své přednosti. V tu dobu to bylo velmi malé, kompaktní řešení a jeho hlavní výhodou bylo lehké připojení ke smartphonu. Uživatel nemusel řešit, zda do telefonu strká správě natočený konektor.

Jeden konektor vládne všem

Pokud se na to podíváme z dnešního pohledu, tedy téměř o deset let později. Tak je tento konektor zastaralý, a jeho rychlost USB 2.0, podpora pomalého nabíjení atd, se staly hlavními omezeními v dalším vývoji iPhonů. Přesto z pohledu zajímavosti může protokol MFi rozhraní Lightning přinést Applu každoročně obrovské výhody. Licenční poplatek za příslušenství je téměř zanedbatelný. To je důležitý a nejspíše hlavní důvod, proč se Apple tohoto konektoru doposud nevzdal.

Všechna zařízení iPad postupně začala plošně přecházet na nejnovější rozhraní USB-C. Spolehlivé je tedy i použití rozhraní USB-C na iPhonu 15. To může přinést především velká zlepšení v rychlosti rychlého nabíjení. Přes všechna známá pozitiva se někteří uživatelé skutečně zdráhají přechodu na nový standard USB-C.

Existují dva hlavní důvody, proč někteří uživatelé nechtějí rozhraní USB-C. Jedním z nich je, že rozhraní Lightning je velmi malé, menší než USB-C. Druhým je, že rozhraní Lightning má údajně delší životnost. V současnosti je Lightning rozhraní poškozeno jen zřídka, ale USB-C rozhraní je náchylnější k poškození. Na druhou stranu, je hezké, že vám Lightning konektor vydrží mnoho let, ale je to k ničemu, když se vám přívodní kabel rozpadne po pár měsících používání.


Nenechte si ujít:


Apple podléhá silnému tlaku ze strany EU

Ve dřívějších rozhovorech Ming-Chi Kuo tvrdil, že Apple bude v příštích několika letech nadále používat port Lightning. V minulosti se objevily zprávy, že by Apple raději měl iPhone bez rozhraní. Raději by se spoléhal na bezdrátové nabíjení a bezdrátový přenos dat, než na použití rozhraní USB-C. S nejnovější předpovědí se však nyní zdá, že Apple ustupuje tlaku různých faktorů. Nyní musí Apple zařadit port USB-C na pořad jednání. Vzhledem k rostoucímu tlaku ze strany vládních struktur Evropské unie, nebude mít Apple moc na výběr.

Apple iPhone 6
Autor snímku: Jan Vašek / Zdroj fotografie: Pixabay

Ačkoli iPhone stále používá port Lightning, velké množství produktů, jako je MacBook a iPad, přešlo na USB-C a podporuje Thunderbolt 3 a dokonce i Thunderbolt 4. Thunderbolt 4 má nejen velmi vysokou přenosovou rychlost, ale je také kompatibilní s rychlým nabíjením a video výstup DP.

Někteří uživatelé na internetu také vyjadřují podporu rozhraní USB-C. Apple totiž své nabíječky nedistribuuje kvůli ochraně životního prostředí. Jednotné rozhraní v budoucnu také sníží elektronický odpad a přispěje k ochraně ekologického prostředí. Pokud ale budoucí iPhone 15 skutečně přijme rozhraní USB-C, je možné, že prodeje řady iPhone 14 budou znepokojivé, protože většina zákazníků si radši počká na nový model s novým rozhraním.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *