Má Android na kahánku? Jeho podíl na trhu klesá ve prospěch iOS

Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

V nové výroční zprávě StockApps poznamenal, že podíl na trhu mobilního operačního systému Android společnosti Google klesl ze 77,32 % v roce 2018 na 69,74 % v lednu 2022. Zatímco nejpopulárnější operační systém ztratil za posledních pět let 7,58 % trhu, iOS od Applu vzrostl z 19,4 % na 25,49 %.

V prostoru operačního systému (OS) smartphonů dominují Android společnosti Google a iOS společnosti Apple. Dnes 7 z 10 telefonů běží na operačním systému Android, zatímco dva ze zbývajících tří mají s největší pravděpodobností iOS. Občas bude jeden z těchto tří používat jeden z dalších méně známých OS. Dominance Androidu se však dostává pod rostoucí tlak ze strany ostatních hráčů, pokud půjdeme podle údajů o trhu.

Android to nebude mít lehké

Ačkoli je Android první volbou ve většině regionů, severoamerickému trhu dominuje iOS a konkurence mezi těmito dvěma mobilními operačními systémy je nelítostná.

Studie poukázala na to, že asijský a jihoamerický kontinent tvoří 81 % a 90 % podílů Androidu. Podíl iOS v Asii a Jižní Americe je 18 % a 10 %. Ostatní mobilní operační systémy mají na obou kontinentech dohromady méně než 1% podíl.

Android vs. iOS
Žebříček operačních systémů / Zdroj fotografie: Statista

V Severní Americe a Oceánii se iOS a Android střetávají – iOS má 54% podíl na dvou výše uvedených trzích, Android má téměř 45% a zbytek OS opět celkově méně než 1%.

V neposlední řadě, ačkoli data ukazují významný pokles podílu Androidu. Ale v 10 mobilních zařízeních Google OS stále zabírá více než 7. Je zřejmé, že Apple má před sebou ještě dlouhou cestu, aby zcela ovládl globální trh mobilních zařízení.

„Ztráta podílu Androidu na trhu se scvrkává na zvýšenou konkurenci v prostoru OS. Pohled na data ukazuje, že iOS získal 6 % mezi červencem 2018 a lednem 2022. Z tehdejších 19,4 % Apple zvýšil svůj tržní podíl OS na 25,49 %. Ostatní vývojáři operačního systému v malém měřítku představují zbývajících 1,58 %, kterých se Google zbavuje.“

Dostupné údaje ukazují, že dominance OS je geografická. Například 84 % všech smartphonů v Africe je založeno na Androidu. iOS představuje zhruba 14 % zařízení na kontinentu, zatímco Samsung, Nokia a KaiOS se dělí o zbývající zhruba 2 %.

Podobná situace nastává v Evropě, kde má OS Android podíl na trhu 69,32 %. Zatímco iOS zde registruje lepší vyhlídky než v Africe, protože zde běží 30 % všech telefonů. Samsung, Nokia a další vývojáři se opět musí potýkat s mizerným 1 % trhu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: stockapps.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *