Mark Zuckerberg v poutech. Byl zažalován a zatčen americkým prokurátorem

Autor fotografie: Azam Kamolov / Zdroj fotografie: Pixabay

Podle nedávných informací byl Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, mateřské společnosti Facebooku, obviněn a zatčen generálním prokurátorem Karlem A. Racinem ve Washingtonu. Racine obviňuje Zuckerberga z přímé účasti na rozhodování, které vedlo k narušení dat souvisejícími se společností Cambridge Analytica. V prohlášení Racine uvádí, že má důkazy, kdy Facebook nechránil soukromí a data uživatelů. A to zcela záměrně. Dále tvrdí, že Zuckerberg byl sám osobně zapojen do úniku dat.


V nově vzniklé žalobě Racine tvrdí, že Facebook umožňuje třetím stranám, jako je nyní již neexistující politická poradenská společnost Cambridge Analytica, přistupovat k datům 87 milionů uživatelů. Společnost Meta se odmítla k celé situaci jakkoli vyjadřovat.

Mark Zuckerberg / Zdroj fotografie: konference Meta (se souhlasem)


Racine uvedl tohle v tiskové zprávě oznamující novou žalobu: „Tohle bezprecedentní narušení bezpečnosti odhalilo desítky milionů osobních údajů Američanů. Zásady pana Zuckerberga umožnily mnohaleté úsilí o uvedení uživatelů v omyl ohledně protiprávního jednání Facebooku. Tato žaloba je nejenom oprávněná, ale i nezbytná. Vysílá totiž zprávu, že lídři společností, včetně generálních ředitelů, ponesou odpovědnost za své činy.“ Mark Zuckerberg je tedy vlastně takovým odstrašujícím příkladem, jak dopadnou ostatní, když se budou chovat stejně.


Tato nová žaloba je dalším pokusem Racineho, jak přidat Zuckerberga jako žalovaného do soudního sporu. Podle Racineho úřadu to bude vůbec poprvé, kdy bude Zuckerberg přímou součástí stížnosti. Podle něj to byl krok, který zavání téměř zlým úmyslem.


Nenechte si ujít:Proti Facebooku již nyní existuje jedna žaloba, která uvádí, že již v minulosti porušoval zákony Spojených států. Žaloba tvrdí, že Facebook klamal uživatele a nechránil jejich data. Tato žaloba se zaměřuje na období před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Kromě toho jsme se dozvěděli, že Cambridge Analytica měla přístup k informacím milionů uživatelů bez jejich souhlasu s laskavým svolením Facebooku.
Nicméně, i přesto, že první žaloba se nesetkala s velkým úspěchem, tak se Racine nevzdává. Tvrdí, že potřebuje více času na shromáždění relevantních důkazů. Jeho cílem je prokázat, že generální ředitel společnosti Meta měl osobní účast na porušování ochrany spotřebitele.


Pro CNBC Racine konstatoval, že pomalé odhalování důkazů Facebooku prodloužilo dobu, kterou jeho kancelář potřebovala k závěru, že má požadované informace k přímému obvinění Marka Zuckerberga, na kterého zvažuje podat žalobu. Myslí si totiž, že Zuckerberg byl důvěrně součástí nepravdivých prohlášení o zachování soukromí uživatelů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *