MediaTek dominuje čínskému trhu s procesory

MediaTek
Sídlo společnosti MediaTek / Zdroj fotografie: MediaTek

Analytická společnost CINNO Research, zabývající se průzkumem trhu, dnes zveřejnila průzkum trhu se smartphony v Číně. Zvláštní na tomto průzkumu je to, že v něm nejde přímo o značky telefonů, ale o jejich srdce, kterým je procesor. Celkové množství dodaných smartphonů za květen v Číně činil 19,12 milionu kusů. V porovnání s dubnem jde celkem o oživení a nárůst o 8,6 %. Avšak meziročně se jedná o pokles, který činí cca. 19,7 %. První místo obsadil MediaTek, který dodal 8,4 milionu procesorů, což je meziměsíční nárůst o 15 % a meziroční pokles 3,3 %. Pokles je především způsoben velkými uzavírkami v Číně, které zpomalují tamní ekonomiku a výrobu v závodech různých firem.

Na druhém místě se umístil Qualcomm s 6,5 miliony zásilkami, což je meziměsíční nárůst o 4,1 % a meziroční pokles o 16 %. Na třetí až páté pozici vás nejspíše nejvíce překvapí společnost UNISOC, která v Česku zatím není moc známá. Ta zabrala čtvrtou příčku, díky tomu se Apple umístil třetí a HiSilicon páté. Dodávka smartphonů s čipem HiSilicon Kirin byla pouhých 400 000 kusů. To je meziroční pokles o neskutečných 81,5 %, takže společnost je úplně na dně. Na začátku roku nám Huawei sliboval, že něco představí, ale zatím je ticho po pěšině, tak uvidíme, jak si povede v dalších měsících. Společnost je zcela omezena na výrobu čipů Kirin, jelikož k výrobě je nutné užití amerických technologií, ke kterým nemá přístup. Je možné, že v budoucnu HiSilicon obnoví běžný provoz, ale to je prozatím opravdu ve hvězdách.V cenové relaci smartphonů za více než 13 000 Kč vede jednoznačně Apple, kdy jeho čipy jsou obsaženy ve více než 71 % prodaných smartphonech. U smartphonů do 6 000 Kč vede MediaTek s příznačnými 71 %. Výhled na druhou polovinu roku vypadá více nadějně, jelikož nyní se trh přizpůsobuje. Nicméně se CINNO domnívá, že změna nebude nikterak výrazná.

Na odpovědi si musíme počkat do příštích měsíců, mezitím můžeme pouze přihlížet tomu, jak se bude situace na trhu nadále vyvíjet.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *