Na povrchu asteroidu byla poprvé v historii objevena voda. Může nést život?

asteroidu
Autor: Terranaut / Zdroj: Pixabay

Vědci vůbec poprvé objevili molekuly vody na povrchu dvou asteroidů. Tým tento objev učinil na základě dat z již vyřazené letecké observatoře SOFIA NASA. Na povrchu asteroidu byly poprvé detekovány molekuly vody, což odhaluje nové poznatky o rozšíření vody v naší sluneční soustavě.

Vědci zkoumali čtyři asteroidy bohaté na křemičitany na základě dat získaných dnes již vyřazenou Stratosférickou observatoří pro infračervenou astronomii (SOFIA), letounem vybaveným teleskopem, který provozuje NASA a Německé středisko pro letectví a kosmonautiku.

Pozorování provedená přístrojem FORCAST (Faint Object InfraRed Camera) observatoře SOFIA ukázala, že dva z těchto asteroidů, konkrétně pojmenované Iris a Massalia. Vykazují specifickou vlnovou délku světla, která naznačuje přítomnost molekul vody na jejich povrchu, uvádí nová studie.

„Asteroidy jsou pozůstatkem procesu formování planet, takže jejich složení se liší podle toho, kde ve sluneční mlhovině vznikly,“ uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka studie Anicia Arredondo ze Southwest Research Institute v San Antoniu. „Zvláště zajímavé je rozložení vody na planetkách, protože to může vrhnout světlo na to, jak byla voda dopravena na Zemi.“

Přestože molekuly vody byly již dříve detekovány ve vzorcích asteroidů vrácených na Zemi, je to poprvé, co byly molekuly vody nalezeny na povrchu asteroidu ve vesmíru. V předchozí studii SOFIA nalezla podobné stopy vody na povrchu Měsíce, v jednom z největších kráterů na jeho jižní polokouli.

„Na asteroidech Iris a Massalia jsme objevili prvek, který lze jednoznačně přisoudit molekulární vodě,“ uvedl Arredondo ve svém prohlášení. „Vycházeli jsme z úspěchu týmu, který objevil molekulární vodu na slunečním povrchu Měsíce. Domnívali jsme se, že bychom mohli využít SOFIA k nalezení této spektrální signatury i na dalších tělesech.“

Pozorování Měsíce pomocí sondy SOFIA odhalila, že v metru krychlovém půdy rozprostřené po celém povrchu Měsíce je zachyceno zhruba tolik vody, kolik by odpovídalo dvanácti lahvím vody, chemicky vázané v minerálech. V nové studii vědci ze SwRI zjistili, že množství vody na obou asteroidech je podobné tomu, které bylo pozorováno na Měsíci, a že by také mohla být vázána na minerály jako na měsíčním povrchu nebo adsorbována v křemičitanech, uvedli vědci.

Iris a Massalia, které měří v průměru 124 mil (199 km), resp. 84 mil (135 km), mají podobné dráhy a od Slunce urazí v průměru 2,39 astronomických jednotek (AU), tedy vzdálenost Slunce-Země.

„Bezvodé neboli suché křemičitanové planetky se tvoří v blízkosti Slunce, zatímco ledové materiály se srážejí ve větší vzdálenosti,“ uvádí se v prohlášení. To proto, že se předpokládalo, že veškerá voda přítomná na povrchu objektů ve vnitřní sluneční soustavě se vypařuje vlivem slunečního tepla. „Pochopení polohy asteroidů a jejich složení nám napovídá, jak byly materiály ve sluneční mlhovině rozmístěny a jak se vyvíjely od svého vzniku.“

Proto nálezy u asteroidu Iris a Massalie naznačují, že některé křemičitanové planetky si mohou uchovat část vody po celé věky a mohou se ve vnitřní sluneční soustavě vyskytovat častěji, než se dosud předpokládalo. Ve skutečnosti se předpokládá, že asteroidy jsou primárním zdrojem vody na Zemi a poskytují nezbytné prvky pro život, jak ho známe. Pochopení rozložení vody ve vesmíru pomůže vědcům lépe posoudit, kde hledat další formy potenciálního života, a to jak v naší sluneční soustavě, tak i mimo ni.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: edition.cnn.com, ndtv.com/

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *