NASA pokračuje v plánech na zavedení časového pásma na Měsíci

NASA
Zdroj: AI Chat GPT / Svět Huawei

Zmeškání vlaku nebo autobusu vám může zkazit den, ale zmeškání cesty domů na Zemi je úplně jiná úroveň nepříjemností. NASA naštěstí pokračuje v plánech na zavedení standardizovaného časového pásma na Měsíci.

Navrhovaný koordinovaný lunární čas (Coordinated Lunar Time – LTC) by se používal k plánování misí a průzkumů na Měsíci, což by v budoucnu usnadnilo snahy o zřízení nějaké stálé základny na měsíčním povrchu. Ačkoli se o této myšlence hovořilo již dříve, NASA tvrdí, že nyní bude spolupracovat s americkou vládou, komerčními partnery a mezinárodními standardizačními organizacemi, aby bylo vždy zajištěno, že budeme vědět, kolik je na Měsíci hodin.

„S tím, jak roste komerční kosmický průmysl a na Měsíci působí stále více států, je potřeba standardizovat čas,“ říká letecký inženýr Ben Ashman, který pracuje v týmu pro vesmírnou komunikaci a navigaci (SCaN) v NASA. „Společná definice času je důležitou součástí bezpečného, odolného a udržitelného provozu.“ Výzkumníci v NASA chtějí k určování času na Měsíci používat atomové hodiny stejným způsobem, jakým se používají na Zemi. Tyto hodiny jsou založeny na energetické frekvenci potřebné pro změnu stavu elektronů v určitých typech atomů, což nám umožňuje sledovat čas s neuvěřitelnou přesností.

Je tu však jeden problém: Gravitační rozdíly mezi Zemí a Měsícem se rovnají rozdílům v délce každé sekundy, což znamená, že časomíry na měsíčním povrchu získají oproti pozemským asi 56 mikrosekund za den. „Pro něco, co se pohybuje rychlostí světla, je 56 mikrosekund dost času na ujetí vzdálenosti přibližně 168 fotbalových hřišť,“ říká Cheryl Gramlingová, vedoucí inženýrka navigačních systémů v NASA.

„Pokud někdo obíhá kolem Měsíce, pozorovatel na Zemi, který nekompenzuje účinky relativity v průběhu jednoho dne, by si myslel, že astronaut na oběžné dráze je přibližně 168 fotbalových hřišť od místa, kde se skutečně nachází.“ Vědci usilovně pracují na matematických modelech potřebných k vyřešení tohoto obtížného problému a k zajištění lepší synchronizace hodinek astronautů a operátorů pozemní kontroly.

Jakmile budou tyto problémy překonány, jsou vědci NASA přesvědčeni, že systém bude dostatečně dobře škálovat, aby byl použitelný v celé Sluneční soustavě, nejen na Měsíci, což se bude jednou hodit při plánování videohovorů na Mars. Vývoj koordinovaného lunárního času je důležitou součástí projektu Artemis, který je snahou NASA o zavedení první dlouhodobé lidské přítomnosti na Měsíci. Další cesta astronautů na povrch Měsíce, které se zúčastní první žena a první barevný člověk, který na Měsíc vstoupí, je naplánována na rok 2026.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nasa.gov, nasa.gov (2), sciencealert.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *