Na povrchu Marsu je tajemná díra a vědci doposud netuší, co se v ní nachází
Lidé se na Marsu potřebují někde ukrýt před radiací, výkyvy teplot a prachovými bouřemi, které planetu sužují. Pokud je planeta podobná Zemi nebo Měsíci, mohou se na ní nacházet rozsáhlé podzemní lávové chodby, v nichž by se mohly nacházet úkryty. Přístup do těchto podzemních úkrytů by mohly zajistit zhroucené části lávových trubek, tzv. světlíky.
Vede tato díra na Marsu do větší podzemní jeskyně? Tento snímek pořídila kamera HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) na sondě NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Jáma má průměr jen několik metrů a nachází se v oblasti Arsia Mons na Marsu. Arsia Mons je jedním ze tří spících vulkánů ve skupině tří sopek Tharsis Montes.
Oblast Tharsis v Tharsiském výběžku je rozsáhlá sopečná planina, která měří tisíce kilometrů. Ve srovnání se zbytkem Marsu je vyvýšená a v průměru se nachází asi 10 km nad střední nadmořskou výškou planety. Oblast byla v minulosti zřejmě vulkanicky aktivní a útvary, jako je jáma, jsou přímým důsledkem dávné sopečné činnosti. Několik jam v oblasti Arsia Mons může být zřícenými světlíky nebo otvory do podzemních lávových trubic.
Existuje však mnoho nejistot. Na snímku jedné z nich je vidět osvětlená boční stěna, což by mohlo naznačovat, že jde jen o válcovou jámu. Díra na obrázku může být pouze šachtou, nikoli vchodem do jeskyně nebo lávové roury. Vyskytují se na havajských sopkách, kde se jim říká šachtové krátery. Nespojují se s dlouhými jeskyněmi nebo lávovými trubicemi. Jsou výsledkem propadu, ke kterému došlo mnohem hlouběji pod zemí.
Na Havaji jsou krátery hluboké od 6 do 186 metrů a široké od 8 do 1140 metrů. Jáma Arsia Mons na úvodním snímku je hluboká jen asi 178 metrů (584 stop). Lávové jámy a roury na Měsíci známe mnohem lépe než na Marsu. Víme, že některé z nich jsou tepelně stabilní při teplotě kolem 17 °C (63 F.) Máme také jejich lepší snímky se zajímavými pohledy na balvany pokrytá dna.
V současné době se hodně přemýšlí o tom, jak tyto měsíční jeskyně a lávové roury prozkoumat, včetně koncepčních návrhů robotů, kteří by je mohli prozkoumat. Možná by se astronauti mohli na Měsíci ukrývat v nafukovacích obydlích uvnitř těchto trubek, kde by byli chráněni před výkyvy teplot, radiací a mikrometeority.
Ale Mars je jiná otázka. Neexistuje žádný důvod, proč by na Marsu nemohly existovat lávové roury. Gravitace Marsu je totiž mnohem slabší než gravitace Země, což by mělo umožnit vznik mnohem větších trubic. Snímky Marsu ukazují některé už zhroucené trubice. Zdá se pravděpodobné, že ne všechny tyto trubice se zhroutily. Jedna jáma na marťanské sopce Pavis Mons je obzvláště zajímavá. Pod jámou se nachází jakási dutina, ale její povahu je obtížné určit. Jedná se o lávovou rouru? Pokud ano, je trpasličí než většina trubek na Zemi.
Marťanské lávové trubice jsou stále záhadou. Vědci našli spoustu morfologických důkazů, které naznačují, že jsou hojné. Ve vědě však nemůžete předpokládat, že tam jsou, i když se to zdá pravděpodobné. Neexistuje žádný jasný důvod, proč by tam být neměly. Mohly by jednoho dne poskytnout přístřeší astronautům? Možná. Nejdřív je ale musíme prozkoumat pomocí robotické mise.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: universetoday.com, youtube.com
Nepříjde mi to jako povrch marsu.
Ten nevypadá jako by byl z bílého plastu.