NASA konečně odkrývá největší množství prachu z asteroidů, jaké kdy bylo získáno

NASA
Autor: Terranaut / Zdroj: Pixabay

Od chvíle, kdy sonda NASA OSIRIS-REx vysadila vzácný vzorek prachu z asteroidu, uplynulo již více než 3,5 měsíce a vědcům se konečně podařilo sundat víko z nádoby se vzorkem.

Nyní může tým konečně dokončit kroky potřebné k demontáži kontejneru TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism) a získat přístup k horninám a nečistotám získaným z asteroidu Bennu. Po vyzvednutí může být vzorek rozdělen a distribuován vědeckým týmům po celém světě.

„Konečně mít otevřenou hlavici TAGSAM a plný přístup k navráceným vzorkům z Bennu je monumentální úspěch, který odráží neochvějné odhodlání a vynalézavost našeho týmu,“ říká astronom Dante Lauretta z Lunární a planetární laboratoře Arizonské univerzity.

„Tento úspěch znovu potvrzuje význam sondy OSIRIS-REx a náš závazek prohloubit naše znalosti o vesmíru. Netrpělivě očekáváme další kapitolu, kdy se o tyto vzácné vzorky podělíme s celosvětovou vědeckou komunitou a budeme pokračovat v naší cestě za objevy.“

Sonda OSIRIS-REx provedla průlet kolem Země 24. září a vysadila TAGSAM po náročné misi, která trvala více než 7 let. Kapsle se na padácích snesla do pouště v Utahu, kde byla efektivně vyzvednuta a okamžitě převezena do čistého zařízení, aby mohla být otevřena s naprostým minimem pozemské kontaminace.

Přestože se vnější kapsle otevřela poměrně snadno a umožnila vědcům přístup k 70 gramům prachu z asteroidu, hlavní hlavice TAGSAM obsahující většinu vzorku zůstala navzdory veškerému úsilí týmu pevně uzavřena. Schránka byla utěsněna 35 uzávěry, z nichž dva zůstávaly tvrdohlavě odolné vůči nástrojům schváleným pro použití ve sterilní rukavičkové komoře, v níž mělo otevření proběhnout.

K vyřešení tohoto problému musel tým vyvinout nové nástroje. Navrhli dva nové vícedílné nástroje, které musely projít přísným testováním a zkouškami, než byly konečně použity v přihrádce na skutečné hlavě TAGSAM.

Ještě zbývá dokončit demontáž, než bude možné prohlédnout, vyjmout a změřit celý vzorek, ale významná překážka v podobě těchto dvou spojovacích prvků byla alespoň vyřešena. Věda nyní může pokračovat.

„Kromě konstrukčního problému, který spočíval v omezení na materiály schválené pro kurátory, aby byla chráněna vědecká hodnota vzorku asteroidu, musely tyto nové nástroje také fungovat v těsném prostoru rukavicového boxu, což omezovalo jejich výšku, hmotnost a možný pohyb oblouku,“ říká Nicole Lunningová, kurátorka sondy OSIRIS-REx v Johnson Space Flight Center NASA.

„Kurátorský tým prokázal působivou odolnost a odvedl neuvěřitelnou práci, aby tyto nepoddajné spojovací prvky dostal z hlavice TAGSAM a my mohli pokračovat v demontáži. Z úspěchu máme obrovskou radost.“ Nyní konečně možná budeme moci zatleskat největšímu nákladu asteroidové hlíny, který kdy úspěšně shromáždila a na Zemi dopravila lidská mise.

Sonda OSIRIS-REx, nyní přejmenovaná na OSIRIS-APEX, je v současné době na cestě k dalšímu asteroidu, potenciálně nebezpečnému objektu Apophis. Podle NASA se setkání s ním má uskutečnit v roce 2029.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: houstonchronicle.com, space.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *