NASA představila nový úchvatný pohled na obzor Marsu

NASA
Autor: Aynur_zakirov / Zdroj: Pixabay

Astronauti, kteří navštíví cizí oblohu rudé planety, se možná jednoho dne pokochají pohledem, jaký je na obrázku o několik řádků níže.

Jde o nový snímek horizontu Marsu, který pořídila sonda NASA Odyssey, když obletěla planetu z výšky asi 400 kilometrů, podobně jako je průměrná výška Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi.

Snímek je úspěchem, jehož koordinace trvala několik měsíců, a vědci tvrdí, že jim umožní porovnat Mars se Zemí na základě podobných snímků pořízených z ISS. „Kdyby na oběžné dráze nad Marsem byli astronauti, měli by právě takovou perspektivu,“ říká astronom Jonathon Hill z Arizonské státní univerzity. „Takový pohled na Mars ještě žádná sonda neměla.“

Snímek byl pořízen pomocí termálního emisního zobrazovacího systému sondy Odyssey, neboli THEMIS, a hlavním důvodem, proč jeho koordinace trvala tak dlouho, je skutečnost, že THEMIS je na orbitální sondě umístěn na pevném místě a z břicha sondy míří přímo dolů na Mars. To proto, že THEMIS se používá k mapování povrchu Marsu… tedy obvykle.

Aby vědci na Zemi viděli obzor Marsu, museli vyslat příkazy k fyzickému naklonění celé sondy Odyssey o 90 stupňů a nasměrovat THEMIS ve směru okraje obzoru.

Museli také udržet sondu v této poloze po celou dobu oběhu, aby měl THEMIS čas pořídit sérii deseti snímků, které byly spojeny dohromady a vytvořily panorama.

Bylo to napínavé. Nejlepší pozice byla taková, že anténa sondy byla po celou dobu nasměrována směrem od Země, což znamenalo, že Odyssey byla po celé hodiny, které projekt trval, mimo kontakt se Zemí.

Výsledek však stál za ten čas a úsilí. V popředí se rozkládá suchý, krátery posetý povrch Marsu, fascinující cizí krajina. A nad ním se vznáší jemná, řídká atmosféra Marsu, v níž jsou zavěšeny chuchvalce mraků a prachového oparu. Vzhledem k tomu, že THEMIS je termokamera, mohou její data odhalit teplotu objektů, což může pomoci při studiu mraků.



Na Marsu se stejně jako na Zemi vyskytují oblaka vodního ledu (a jsou to velmi pěkná oblaka), ale také oblaka ledu oxidu uhličitého, která se tvoří, když jsou vhodné atmosférické podmínky. Studium těchto mraků nám může poskytnout informace o fungování marťanské atmosféry. Zatímco sonda THEMIS mířila k obzoru, zachytila také fotobombu, marsovský měsíc Phobos ve tvaru brambory.

Phobos obíhá kolem Marsu 7,65 hodiny a vědci nevědí, odkud se vzal. Zda to byl prolétající asteroid, který Mars nasál do svého gravitačního pole, nebo zda to byl kdysi kus Marsu. Každá informace, kterou o malém Měsíci získáme, je střípkem dat, která mohou vědci využít k prozkoumání této záhady.

Nyní, když sonda Odyssey prokázala, že se může procházet, vědci z NASA doufají, že pořídí další snímky marsovského horizontu v různých ročních obdobích, aby zjistili, jak se atmosféra mění s ročními obdobími. Možná se nám dokonce podaří zahlédnout nepolapitelnou zelenou noční záři Marsu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nasa.gov, techtimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *