NASA plánuje špičkový vesmírný teleskop, který má najít cizí světy podobné Zemi

NASA
Autor: Andrew-Art / Zdroj: Pixabay

NASA plánuje stavbu teleskopu, který bude pátrat po obyvatelných světech. Observatoře s nápaditým názvem „Habitable Worlds Observatory“ se dočkáme nejméně za deset let, ale NASA již začala vyvíjet základní technologie.

Smlouvy byly uzavřeny se třemi společnostmi na výzkum optiky nové generace, návrhů misí a funkcí teleskopu za 17,5 milionu dolarů. Práce by měly začít koncem léta 2024. Observatoř obyvatelných světů (Habitable Worlds Observatory, HWO) je mise, jejímž hlavním cílem je vypuštění velkého vesmírného dalekohledu, který bude přímo zobrazovat planety podobné Zemi kolem hvězd, jako je naše Slunce.

Bude také schopen studovat jejich atmosféru a hledat chemické stopy po známkách života. Mise je ve velmi rané fázi plánování a pracovní skupiny se zabývají vědeckými cíli a způsoby jejich dosažení. Na základě dosavadního výzkumu exoplanet se předpokládá, že každá pátá hvězda bude mít na oběžné dráze planetu podobnou Zemi.



Celý předpoklad hledání živých bytostí ve vesmíru samozřejmě závisí na tom, že tento život bude do jisté míry podobný tomu našemu. Může existovat život založený na úplně jiném chemickém složení, ale pokud chceme najít život, můžeme hledat život podobný tomu našemu, a ne se pokoušet o něco úplně jiného. Za tímto účelem bude HWO pátrat po chemických látkách, jako je kyslík a metan, a po dalších stopách, které naznačují přítomnost života.

V lednu letošního roku požádala NASA o předložení návrhů, které budou podnětem k vývoji nezbytných technologií potřebných pro HWO.

Může to znít jako jednoduchý požadavek, ale když vezmeme v úvahu, co všechno bude potřeba, jako například tisíckrát výkonnější koronograf, který by blokoval světlo z hostitelské hvězdy, a optický systém, který by během pozorování zůstal nehybný s přesností na šířku atomu, uvědomíme si, jaké výzvy před námi stojí.

V návaznosti na první fázi NASA nyní vybrala tři návrhy na dvouleté smlouvy s pevnou cenou, které činí ohromujících 17,5 milionu dolarů. Zní to jako hodně peněz, ale vývoj a vypuštění Hubbla stálo 16 miliard dolarů. Zahájení prací je naplánováno na konec léta 2024. Smlouvy dohromady dodají technologický rámec, který podpoří další fázi vývoje HWO a zahrnuje:

  • Modelování a subsystémy pro „ultrastabilní“ optický systém, který dalece přesahuje současné možnosti. Tento systém dodá společnost BAE Systems.
  • Vyvinout potřebnou integrovanou modelovací infrastrukturu, která dokáže procházet a porovnávat vzájemné závislosti návrhu. Tento prvek dodá společnost Lockheed Martin.
  • Pokrok v technologiích potřebných k podpoře provozu dalekohledu, jako jsou rozmístitelné optické přepážky pro snížení vnikání rozptýleného světla a strukturální podpora optického systému. Tento poslední prvek dodá společnost Northrop Grumman.

NASA bude mít samozřejmě celou cestu pod kontrolou a výstupy jí umožní plánovat vývojovou a konstrukční fázi mise. Práce se však nedokončuje izolovaně, protože se využívá i poznatků z vesmírného teleskopu Jamese Webba a budoucího teleskopu Nancy Grace.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nasa.gov, bigthink.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *