Země přivítá nový „mini-měsíc“ ještě tento měsíc. Byl odhalen teprve nedávno
Přesuň se, Měsíci. Země si pořídí novou přirozenou družici. Tento „mini-měsíc“ s námi bude následující dva měsíce, ale není to jeho první návštěva a nebude ani poslední.
Tento dočasný mini měsíc je ve skutečnosti malý asteroid o šířce asi 10 metrů. Oficiálně je známý jako 2024 PT₅, byl objeven teprve minulý měsíc a výpočty jeho dráhy naznačují, že se 29. září stane družicí Země.
Naším malým společníkem na cestách bude po dobu 56,6 dne a za tu dobu vykoná jeden plný oběh kolem Země. Poté se 25. listopadu vymaní z našeho gravitačního sevření a vrátí se na svou dráhu kolem Slunce. 2024 PT₅ se pak 9. ledna 2025 naposledy rozloučí a přiblíží se k Zemi na vzdálenost 1,8 milionu kilometrů, než se vydá zpět do inkoustové černi.
Nebude to však rozloučení navždy – podle předpovědi se 2024 PT₅ vrátí 8. listopadu 2055. Příště už ale nebude tak přítulná, proletí ve vzdálenosti 5,2 milionu kilometrů. Tento vesmírný kámen byl objeven 7. srpna systémem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), takže je příjemné vědět, že tato mise funguje, jak má. Bylo to den před jeho nejbližším průletem kolem Země, kdy se přehnal ve vzdálenosti pouhých 567 000 kilometrů (352 300 mil), což je zhruba jedenapůlnásobek vzdálenosti (normálního) Měsíce.
Astronomové z Univerzity Complutense v Madridu pak byli schopni vypočítat dráhu pro 2024 PT₅ pomocí dat z databáze malých těles JPL na základě 122 pozorování v průběhu 21 dní. To odhalilo, že se nachází na dráze ve tvaru podkovy a pohybuje se relativně pomalu, což má za následek krátkou medovou(mini)fázi Měsíce se Zemí.
Její orbitální charakteristiky také pomohly týmu zúžit místo, odkud by mohla pocházet. Zdá se, že 2024 PT₅ patří do skupiny blízkozemních objektů zvaných Arjuny, které obíhají kolem Slunce přibližně ve stejné vzdálenosti, tvaru a úhlu jako Země. Díky této dráze je nepravděpodobné, že by 2024 PT₅ byl kus umělého vesmírného smetí, které ATLAS již dříve zaznamenal směrem k nám.
Ani toto není první rodeo tohoto asteroidu. Astronomové s velkou mírou jistoty sledovali jeho cestu 60 let do minulosti a poté zmapovali jeho osud i 30 let do budoucnosti. Mimo tuto dobu se údaje stávají poněkud nejasnými kvůli těsné interakci se systémem Země-Měsíc.
Před letošním přiblížením uskutečnil 2024 PT₅ poměrně těsné průlety v únoru 2003, dubnu 1982 a březnu 1960. Ve všech třech případech nás však stále pronásledovala ve vzdálenosti nejméně 8,2 milionu kilometrů. Zdá se, že naposledy byl ve vzdálenosti menší než milion kilometrů v říjnu 1937, ale jak říká tým, tak daleko zpět je jeho historie méně jistá.
Půjdeme-li opačným směrem v čase, další jistá návštěva se uskuteční v listopadu 2055. Poté by podle mlhavé křišťálové koule mohl další blízký průlet uskutečnit v lednu 2084, a to ve vzdálenosti asi 1,66 milionu kilometrů. Podobné krátké zálety s miniměsíci měla Země již dříve. V roce 2020 astronomové zjistili, že malá skála, široká maximálně 3,5 metru, obíhá kolem naší planety asi tři roky. Jen několik měsíců po svém objevení se uvolnila z hranic a odletěla pryč.
V roce 2016 byl objeven jiný druh mini-měsíce. Jednalo se o „kvazisatelit“, který technicky stále obíhá kolem Slunce, ale je v závěsu za Zemí, zmítán její gravitací. Odhaduje se, že nás sledoval téměř sto let a pravděpodobně ještě několik let sledovat bude.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: youtube.com, iopscience.iop.org, thetravel.com