NASA si myslí, že tato radikální raketa na Mars by mohla přinést revoluci v cestování do vesmíru
NASA investovala 725 000 dolarů do nového raketového systému, který by mohl vyřešit jednu z hlavních překážek, jež stojí v cestě vyslání lidí na Mars: dobu cesty. Se současnou technologií by zpáteční cesta na rudou planetu trvala téměř dva roky. Pro astronauty je tak dlouhý pobyt ve vesmíru spojen s velkými zdravotními riziky.
Byli by vystaveni vysoké úrovni slunečního a kosmického záření, škodlivým účinkům nulové gravitace a dlouhému období izolace. Největší hrozbou je pravděpodobně kosmické záření. Astronauti, kteří stráví ve vesmíru pouhých šest měsíců, jsou podle NASA vystaveni zhruba stejnému množství záření jako 1 000 rentgenových snímků hrudníku, a to je vystavuje riziku rakoviny, poškození nervového systému, úbytku kostní hmoty a srdečních chorob.
Troy Howe, prezident společnosti Howe Industries, řekl serveru Business Insider, že nejlepším způsobem, jak snížit expozici záření a další škodlivé účinky na zdraví, je zkrátit délku cesty. Proto se spojil s NASA a vyvinul raketu PPR (Pulsed Plasma Rocket): nový raketový systém, který by mohl zkrátit zpáteční cestu na Mars na pouhé dva měsíce. Tato technologie „má potenciál způsobit revoluci v průzkumu vesmíru“, napsala NASA ve svém prohlášení, a jednoho dne by mohla dostat lidi ještě dál než na Mars.
Jak by nás raketa mohla dostat na Mars a zpět za 2 měsíce
PPR je pohonný systém, který využívá pulsy přehřáté plazmy k velmi efektivnímu generování velkého tahu. V současné době se nachází ve druhé fázi vývoje, financované z programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC).
Tato druhá fáze studie má být zahájena tento měsíc a je zaměřena na optimalizaci konstrukce motoru, provedení experimentů pro ověření koncepce a návrh stíněné kosmické lodi poháněné PPR pro mise lidí na Mars. Velkou výhodou PPR je, že dokáže kosmickou loď rozjet opravdu velmi rychle. Má vysoký tah i specifický impuls. Specifický impuls znamená, jak rychle raketový motor generuje tah, a tah je síla, která kosmickou loď pohání.
PPR generuje tah 10 000 newtonů při specifickém impulsu 5 000 sekund. To znamená, že kosmická loď vybavená PPR, která nese čtyři až šest cestujících, by mohla urazit zhruba 100 000 mil za hodinu, uvedl Howe.
Takto rychle letící kosmická loď by nakonec musela zpomalit, aby dosáhla svého cíle. Howe uvedl, že společnost počítala s dodatečnou energií a pohonnými látkami, které by byly nutné k přistání na Marsu. I po dokončení druhé fáze bude trvat ještě několik desetiletí, než bude PPR připraven vyslat astronauty na rudou planetu. Howe však doufá, že jakmile bude tato technologie k dispozici pro lety do vesmíru, výrazně rozšíří možnosti lidského průzkumu vesmíru a možná jednou pomůže i při misích k Plutu.
„Až tuto technologii za 20 let zprovozníme, můžete ve sluneční soustavě dosáhnout prakticky čehokoli,“ řekl.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: x.com, nextbigfuture.com