Nebezpečný Android? V těchto aplikacích se skrývá nový zákeřný malware

Android
Autor fotografie: 简体中文 / Zdroj fotografie: Pixabay

Možná by se slušelo říci, že poslední dobou se s malwarem kolem systému Android roztrhl pytel. Skutečně není den, aby na veřejnost neunikla další zpráva o těchto bezpečnostních problémech. Uživatelé Androidu opět čelí novému malwaru, který se skrývá v několika aplikacích dostupných v Obchodě Google Play. Špatnou zprávou je, že tyto aplikace již mají celkem téměř 3 miliony stažení.

Po příšerném bankovním malwaru Revive nebo BRATA se uživatelé Androidu opět potýkají s novým malwarem, který se tentokrát ukrývá v několika aplikacích obchodu Google Play. Malware s názvem „Autolycos“ nedávno objevil Maxime Ingrao, bezpečnostní výzkumník ve společnosti Evina.

Malware byl dosud detekován v nejméně 8 aplikacích pro Android dostupných v Obchodě Play, které byly staženy celkem téměř 3 milionkrát. Některé z těchto škodlivých aplikací již nejsou dostupné v obchodě Play, ale dvě jsou stále k dispozici ke stažení.



Specialitou malwaru Autolycos je donutit uživatele, aby si předplatili prémiové služby. Právě před touto praxí Microsoft nedávno varoval uživatele. Pokud si vzpomínáte, tak o tomto typu malwaru jsme informovali také. Podle Microsoftu je tento malware jednou z nejrozšířenějších hrozeb pro operační systém Google. Obvykle používá infikované zařízení k připojení k platebním stránkám placené služby a nutí uživatele, aby se přihlásil k odběru placeného obsahu a přidal poplatek k jeho telefonnímu účtu.

Netrvalo dlouho, a je tu další hrozba

Mezi 8 aplikacemi pro Android, které obsahují malware Autolycos, jsou dvě stále dostupné v Obchodě Play. Patří mezi ně aplikace Razer Keyboard & Theme od vývojáře xcheldiolola a aplikace Funny Camera od KellyTech. Obě aplikace mají celkem 550 000 stažení.


Další škodlivé aplikace jsou:

  • Vlog Star Video Editor (com.vlog.star.video.editor) – 1 milion stažení
  • Creative 3D Launcher (app.launcher.creative3d) – 1 milion stažení
  • Wow Beauty Camera (com.wowbeauty.camera) – 100 000 stažení
  • Klávesnice Gif Emoji Keyboard (com.gif.emoji.keyboard) – 100 000 stažení
  • Freeglow Camera 1.0.0 (com.glow.camera.open) – 5 000 stažení
  • Coco Camera v1.1 (com.toomore.cool.camera) – 1000 stažení

Pokud máte ve svém smartphonu některou z uvedených aplikací, doporučujeme vám ji co nejdříve odinstalovat. Google už o nich dostal zprávu v červnu 2021, ale americké společnosti trvalo více než 6 měsíců, než je smazala.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *