Odborník odhaluje rizika přelomové vesmírné mise Polaris Dawn. Lidstvo vstupuje do nové éry

Polaris Dawn
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

Mise Polaris Dawn přitahuje velkou pozornost, protože se v jejím rámci uskuteční vůbec první výstup komerčních cestovatelů do vesmíru. Existuje mnoho důvodů, proč se jedná o přelomovou misi. Její ambice však s sebou nesou i určitou míru rizika.

Misi podporuje společnost SpaceX Elona Muska a mezi členy posádky nejsou žádní profesionální astronauti. Na palubě mise letí podnikatel, pilot stíhačky a dva zaměstnanci SpaceX. Mise představuje nově vznikající paralelní dráhu v oblasti orbitálních letů do vesmíru, která je financována ze soukromých zdrojů ve srovnání s připravovanými vládními misemi Artemis v USA, jejichž cílem je návrat lidí na Měsíc.

Čtyři členové posádky Polaris Dawn mají v současné době odstartovat v kapsli SpaceX Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve středu 28. srpna. Během pětidenní mise se dostanou dál od Země, než se kdy lidé dostali od dob misí Apollo, a zamíří až do výšky 1 400 km.

Kromě výstupu do vesmíru bude posádka cestovat přes části Van Allenových radiačních pásů – zón energetických nabitých částic v okolí Země. To jim umožní provést testy zaměřené na pochopení účinků vesmírného záření na lidské zdraví.

Další experimenty se týkají reakcí očí a zrakového systému v mikrogravitaci. Posádka bude také testovat komunikační systém založený na laseru ve vesmíru. Ten poskytne údaje pro budoucí vesmírné komunikační systémy, které by mohly být použity při misích na Měsíc a Mars. Velitelem kosmické lodi je Jared Isaacman, americký podnikatel, který letí na komerční misi společnosti SpaceX již podruhé. Pilotem mise bude podplukovník amerického letectva ve výslužbě Scott Poteet. Sarah Gillisová je specialistkou mise a vedoucí inženýrkou kosmických operací ve společnosti SpaceX.

Gillisová má společně s Isaacmanem provést výstup do volného prostoru, formálně označovaný jako mimovozní činnost (EVA). A konečně, Anna Menonová je specialistkou mise a lékařkou letu. Stejně jako Gillisová je zaměstnancem společnosti SpaceX, který vede vesmírné operace a je ředitelem mise ve společnosti.

Výstup do volného prostoru bude poněkud odlišný od toho, na který jsme zvyklí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde dva astronauti obvykle vystupují ven, zatímco zbytek posádky zůstává uvnitř přetlakové stanice. Kapsle Dragon má místo přechodové komory poklop. To znamená, že celý vnitřek kosmické lodi bude muset být odtlakován a vystaven vesmírnému vakuu, když Isaacman a Gillisová vyjdou poklopem, aby provedli výstup do volného prostoru ve výšce 435 mil (700 km) nad Zemí.

Všichni čtyři členové posádky proto budou během EVA dostávat podporu života prostřednictvím skafandrů. Posádka má na sobě skafandry pro EVA navržené společností SpaceX, které budou při tomto letu použity poprvé. Ty jsou podstatně racionálnější než ty, které používají astronauti NASA na palubě ISS. Konstrukce staršího skafandru NASA, nazývaného Extravehicular Mobility Unit, zůstává již více než 40 let v podstatě stejná.

Objemnost skafandrů NASA je však částečně způsobena tím, že mají systém podpory života zabudovaný v batohu. Naproti tomu Isaacman a Gillis budou během výstupu do vesmíru dostávat podporu života do svých skafandrů prostřednictvím dlouhých trubek zvaných pupeční šňůry, které jsou připojeny k modulu.

Ambiciózní cíle

Význam sondy Polaris Dawn EVA nelze podceňovat. Od doby, kdy Alexej Leonov v roce 1965 při sovětské misi Voschod 2 jako první člověk vystoupil z vesmírného modulu, byly výstupy do vesmíru vyhrazeny jen pro vládou podporované vesmírné cestovatele. První výstup do vesmíru plně komerční posádkou je klíčovým okamžikem v historii kosmických letů.

Ambiciózní cíle této mise ji však činí také poněkud nebezpečnou. Ačkoli jsou všichni členové posádky mimořádně schopní a pro tuto misi byli dobře vycvičeni, na palubě nejsou žádní profesionální astronauti, kteří by mohli radit. Pro tři ze čtyř členů posádky je to navíc první let do vesmíru.

Přesto všechno je Polaris Dawn inspirativní počin. V dnešní době je běžné slyšet kritiku vesmírných letů ve smyslu: „Proč bohatí lidé místo cest do vesmíru nerozdávají část svých peněz potřebným na Zemi?“.

Během prvního vesmírného letu Inspiration4 Jareda Isaacmana na palubě modulu Crew Dragon vybral podnikatel více než 240 milionů dolarů (181 milionů Kč) pro dětskou výzkumnou nemocnici St Jude v Memphisu ve státě Tennessee. Při této misi hodlá tento úspěch zopakovat.

Webová stránka Polaris Dawn umožňuje uživatelům internetu přispět na Dětskou výzkumnou nemocnici St Jude, jejímž cílem je zlepšit odhalování a léčbu dětské rakoviny na celém světě. Členové posádky budou během mise také provádět několik experimentů souvisejících se zdravím, jejichž cílem je pokrok v lékařském výzkumu.

Jedná se o první ze tří misí v rámci soukromě financovaného programu Polaris. S přibývajícím počtem komerčních misí se budou snižovat náklady na přístup na oběžnou dráhu. To pomůže demokratizovat lety do vesmíru a zpřístupnit je i těm, kteří nejsou profesionálními astronauty nebo superbohatými lidmi.

Doufejme, že to také inspiruje mladou generaci, aby vesmír nevnímala jako poslední hranici, ale jako přirozenou expanzi člověka za hranice Země. Mise bude využívat kosmickou loď Dragon s názvem Resilience, což je dopravní prostředek, který poletí na první plnohodnotnou misi, při níž budou z americké půdy vypuštěni američtí astronauti poté, co o deset let dříve skončil provoz raketoplánů NASA.

Spojení mezi úspěchy minulosti a úžasnými výsledky současnosti je zde nejzajímavější částí příběhu. Alespoň tak to vnímám já jako dítě éry Apolla a zřejmě i nyní jako příslušník generace Artemis, uvedla Simonetta Di Pippo, ředitelka laboratoře pro vývoj vesmírné ekonomiky, Bocconi University.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: vox.com, spacenews.com, nasa.gov

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *