Odejděte z Ruska jinak u nás nebudete moct prodávat své produkty. Finsko se opřelo do předního výrobce smartphonů

Xiaomi
Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Xiaomi je jedna ze společností, která má odvahu zůstat na ruském trhu. Je totiž z Číny a případné sankce se na ni nevztahují, avšak nyní to vypadá, že celá situace vadí spojencům Ukrajiny.

Ve čtvrtek 21. září tři největší finští operátoři rozhodli o pozastavení prodejů smartphonů Xiaomi ve svých prodejnách. Jedná se o krok, který je reakcí na přítomnost čínského giganta na trhu v Rusku. To některé státy EU vnímají tak, že je to znamení podpory největší země světa.

S prvními zprávami přišel web GSMArena, který se spoléhá na místní média ve Finsku. Zákaz se totiž netýká pouze Xiaomi, ale i jeho přidružených společností POCO a Redmi. Rozhodnutí finských operátorů je jenom jednou z posledních ran pro evropské podnikání Xiaomi.

Už v březnu musela společnost přestat prodávat své produkty v Polsku a Litvě. V dubnu dokonce Evropská unie uvalila sankce na generálního ředitele Xiaomi Lei Juna. Sankce a zákazy zaměřené na Xiaomi jsou součástí širší snahy EU tlačit na Ruskou federaci, po které žádá stažení svých vojsk z Ukrajiny. Další sankce EU zahrnují vývozy různých materiál, jako jsou polovodičové součástky či materiál nezbytný pro výrobu chytrých telefonů.

Pro západní země je přítomnost Xiaomi v Rusku kontroverzní. Čínská společnost sama uvádí, že cítí zodpovědnost vůči svým zákazníkům na ruském trhu, a proto z něj nemůže odejít. Mnoho lidí však tohle tvrzení zpochybňuje a čínskou společnost kritizuje za dodávání peněz ruské vládě.

Xiaomi může čelit dalším problémům

Nyní zůstává otázkou, jak se ještě zachovají další evropské země. Je totiž klidně možné, že finské rozhodnutí ostatní přiměje k tomu, aby učinili podobný krok, což by mohlo být naprosto zdrcující, ačkoli je ruský trh zjevně v nějakých ohledech lukrativnější než ty evropské. Problémem pro Evropskou unii by pak zase bylo to, že by zde došlo ke snížení konkurence, což by zákazníci neviděli rádi.

V Rusku působí mnoho dalších čínských společností, které jsou v Evropě. Kdybychom se k nim zachovali stejně jako Finsko k Xiaomi, tak by nám zde zůstal jen Apple a Samsung.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hodnocení: 9

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,
7 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *