Huawei P40 Pro: Parťák, který vám nabídne (téměř) vše

Zdroj: DXOMARK

Tohle bude recenze o Huawei P40 Pro po dlouhodobém používání. Musím se přiznat, že konferenci, kde byla řada P40 představena, jsem neviděl. Tehdy jsem to ještě, tak moc „nežral“. Mobil používám denně, a všechny jeho plusy i mínusy vám tady sepíšu. Plusů je rozhodně více než mínusů.

Obsah balení

V balení se nacházela příručka, USB-C sluchátka, mobil s fólií na displeji, 40W nabíječka a obal na mobil. Prostě taková klasika u vlajek, až na Apple, tam jsou „ekologičtí“ a nabíječku vám nepřibalí.

První dny

Během pár dní jsem se s ním musel naučit. No upřímně, připadal jsem si jako moje babička, když se kouká do PC. Ale jsem učenlivý a na vše podstatné jsem přišel brzy. Nejsem dokonalý a na různé gimmicky jsem přicházel časem. Teprve nedávno jsem přišel na to, že když na obrazovku napíšu kloubem písmeno S, tak se udělá posuvný screen. První dny jsem byl ohromen z toho zoomu, který byl úžasný a vlastně pořád je. Nijak jsem nepociťoval omezení skrze chybějící GMS. Až na to, že mi kvůli tomu nefungoval Photomath, tak jsem musel stáhnout starší verzi, která nevyžaduje GMS. To je jediný kompromis, který jsem za celou dobu musel udělat.

Konstrukce

Mobil je poměrně velký, ale do ruky padne dobře, ještě jsem nezaznamenal ani jeden nechtěný dotyk. Mobil má skleněná záda, na která jsem za celou dobu sáhnul asi 3x, abych si to moc neumatlal. V balení byl jednoduchý plastový průhledný kryt, ten jsem mu hned nasadil. Sundávám ho, jen když ta záda někomu chci ukázat či vyčistit. Displej je krásně zakřivený, a to se mi neskutečně líbí. Už několikrát jsem s ním omylem třeba třísknul o skříň a nic se mu nestalo. Na zem mi naštěstí ještě nespadnul, a ani do vody jsem jej nepotápěl. A teď se pojďme podívat na displej.

Displej

Displej je tvořen firmami BOE, LG a Samsung. Velikost displeje je 6,58 palců s rozlišením FHD+ 2640 x 1200 pixelů. Obnovovací frekvence je 90 Hz, kterou nepoužívám a raději ušetřím nějaká ta procenta na baterce. Když už jsem ji použil, tak to vypadalo skvěle. Na slunci má skvělou viditelnost. Ovál vlevo nahoře mi taky žádný problém nedělá. Barvy jsou na mě neskutečně chladné, i když jsem dal nejteplejší barvy, tak růžová nevypadala moc jako růžová. Ovšem to se děje poté, co se displej přepne do funkce „komfortní čtení“.

Myslel jsem, že jsem v nastavení něco zkazil, ale ne. Celkem rychle jsem si na to zvykl a už jsem to víckrát neřešil. Každý má jiné spektrum vidění barev, někomu se to třeba bude líbit. Jak už jsem zmiňoval, tak displej je poměrně dost zakřivený, a to se mi líbí, pozorovací úhly jsou skvělé. Ovšem má to i svou temnou stránku, a sice, že to tam je trochu nazelenalé možná až trochu do modra. Mi to nevadí, je to pro mě jen maličkost a za ten krásně vypadající displej to stojí.

Zvuk

Co se zvuku týče, tak je dobrý, není nejlepší, ale dá se to. Je to bohužel pouze monoreproduktor a ne stereo. Pak by ještě někomu mohlo vadit, že při volání zvuk vychází z displeje. Koho by to blíže zajímalo, tak se téhle funkci říká acoustic display. Samotný reproduktor je dost hlasitý a mezi monoreproduktory se řadí k těm nejlepším. Nechápu, proč tam Huawei nedal ještě druhý reproduktor, ale mi to stačí. Teď si dáme takový menší storytime a napíšu vám v rychlosti, takový vtipný příběh. Na budíka jsem si vždy dával píseň Lordi – Hard Rock Hallelujah, každý, kdo to zná, tak ví, že to je po chvilce neskutečně hlasité. Já si to dal ve 4 ráno na budík, účel to splnilo, probudilo mě to, a já byl z toho úplně špatný. Srdce mi bušilo a byl jsem totálně dezorientovaný, od té doby už používám jiné vyzvánění.

Baterie

Baterie je tady docela velký držák s kapacitou 4200 mAh. Mobil mi v pohodě vydrží celý den, co na něm jsem, tzn. 10 hodin na obrazovce při průměrném jasu. Máme tady rychlé 40W nabíjení a vlastně žádné zhoršení baterie jsem nepocítil za celou dobu co ten mobil mám. Jak dlouho vydrží baterie se zapnutou 90 Hz frekvencí nevím, to jsem nezkoušel. U baterie jsem žádné mínus nenašel. Nechybí tady ani 27W bezdrátové nabíjení, které jsem rovněž nepoužil. Hraji na něm hry, projíždím Facebook, Instagram a pořád si s někým píšu přes Messenger. 

Výkon

Srdcem mobilu je HiSilicon Kirin 900 5G vyrobený 7nm technologií, a nemám si na co stěžovat. Mobil je stejně plynulý jako první den, animace se neškubají a opět neshledávám v tom žádný problém. Grafiku tady máme Mali-G76 MP4, a úplně s přehledem si tady zahrajete třeba Asphalt 9. Co bych tomu vytknul je opravdu velké přehřívání, když má člověk úplně nejvyšší jas a u toho fotí, to se z toho mobilu stává pomalu topení. Jinak když jsem hrál třeba GTA Vice City či Geometry Dash, tak jsem žádné přehřívání nepociťoval a pociťuji ho fakt jen při tom nejvyšším jasu v kombinaci s tím focením.

Fotoaparáty

Na zadní straně nalezneme kombinaci 3 fotoaparátů. Vepředu nalezneme jeden selfie fotoaparát. Hlavní 50 MPx snímač od Sony je spolehlivý, skvěle zachytává věci v pohybu jako třeba projíždějící vlak. Nočnímu režimu lze vytknout někdy až přebytečné přesvětlení celé fotografie do žluta. Jedná se o ojedinělé případy, ale děje se to. Také dokáže skvěle zachytit noční oblohu. Někdy vyfocené fotografie software až moc přisvětlí, což nevypadá dobře.

Nevím, podle čeho to Huawei vyhodnocuje, ale je to častokrát škoda. RYYB senzor, na který všichni nadávali jsem vlastně ani nepocítil. Fotky mi nikdy nepřipadají nějak moc zkrášlené.  Teď si něco povíme o širokoúhlém objektivu. Nemá tak široký záběr jako třeba Samsung, ale je fajn. Barvy jsou živé, a pro mě je více než dostačující. Ovšem používám jej jenom zřídka. A mým nejoblíbenějším je, jak již tušíte 12 MPx pětinásobný teleobjektiv. Ten zoom je na něm úžasný, už první den jsem z něj byl uchvácen, když jsem si z okna zoomnul sousedovo auto i s SPZ. Přecházel jsem z mobilu nižší třídy, tak proto to uchvácení. A ten zoom samozřejmě využívám pořád, je to pro mě na tom mobilu to nejlepší.

Je logické, že když je přiblížení větší, jak 10x, tak je z fotky spíše olejomalba, ale do toho desetinásobného přiblížení jsou ty fotky fakt skvělé. Co mě neskutečně štve, je video, nevím proč, ale automaticky při natáčení videa je tam točení na širokoúhlý objektiv. Přibližování je taky neskutečně nepraktické, ale to není problém mobilu, to je softwarem. A jestli máte rádi makro fotky, tak si taky nedělejte moc velké naděje. Jen stěží na ten mobil pořídíte makro fotku, nebo jinak, mi se to v životě nepovedlo, a vím o více lidech.

Jakože někdy se něco povedlo, ale to byl spíše Bokeh efekt než makro. A když už jsme u Bokeh efektu, tak ten tady funguje úžasně. 32 MPx selfie kamerka je taky skvělá. Bez problémů dokáže oddělit hlavu od pozadí. Má dobrý záběr a videa z ní vypadají dobře. Musím se přiznat, že nejednou jsem si šel po ulici a jen tak si točil takový „vlog“.

Software

Teď se dostáváme asi k tomu nejdůležitějšímu. Mobil je značně omezen absencí GMS. Omezen jen pro ty, kteří to GMS, ale opravdu potřebují. Já se přiznám, že jsem si GMS do něj nedohrál. Jen jsem si stáhnul MicroG, tak abych se mohl na Youtube Vanced přihlásit. K dnešnímu dni (21. 12. 2020) mám pořád EMUI 10.1, ale počítám s tím, že každou chvíli obdržím aktualizaci na EMUI 11. Na aktualizaci se těším z důvodu vylepšení bezdotykových gest. Sice nyní využívám pouze jednu funkci, a tou je screenshot obrazovky, ale vím, že v EMUI 11 to zase bude o něco pestřejší.

S EMUI jsem spokojen a je to má oblíbená nástavba. Když si člověk zvykne, tak už mu pak nic nevadí. Jestli mě něco hodně mrzí, tak je to absence Celii. Nedávno jsem četl, že se má rozšířit do více zemí světa, tak doufám, že už ji budu moct přivítat u mě v mobilu. Aplikace jsem si přetáhnul přes Phone Clone ze starého mobilu. Jinak ke stahování používám ještě Aptoide. Těch obchodů je mnoho a mi se Aptoide už dlouhodobě osvědčilo, tak proto ho používám. Například můžete ještě využít APKPure, Aurora store či Petal Search.

Shrnutí

Huawei P40 Pro je skvělým mobilem. Je pro každého, kdo není otrokem Googlu, a nevadí mu hledat kompromisy. Je to vlajka se vším všudy, která neurazí. Sám o sobě bych tomu nic moc nevytknul. Kdybych tohle všechno věděl dopředu, tak bych do něj stejně šel. Jsem s tím mobilem spokojen a není důvod měnit, přestože je technologie zase o něco dále.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei vlastní

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

8 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *