Reklama na Apple-1 napsaná Stevem Jobsem se stala nejdražším kusem papíru, který se kdy prodal

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Steve Jobs a Apple jsou bezpochyby jednou z nejikoničtějších dvojic v historii technologií. Jobs založil společnost v roce 1976 a vedl ji devět let až do roku 1985. Ačkoli poslední roky tohoto období byly poznamenány finančními problémy, mnoho důležitých nápadů na nové produkty vzniklo právě tehdy.

Díky tomu jsou některé předměty z této doby považovány za velmi cenné a na aukcích se často prodávají za velké až nesmyslné peníze. Již dříve jsme například zmínili, že vzácný zapečetěný iPhone první generace se 4GB pamětí se v aukci prodal za rekordní cenu. Nyní se v aukci za 175 759 dolarů prodal inzerát na Apple-1, který napsal Steve Jobs.

Ručně psaný inzerát Apple-1 nabízí pohled na vizi Steva Jobse o budoucnosti osobních počítačů

Steve Jobs byl v počátcích společnosti Apple velmi vlivnou osobností. Mnozí lidé, s nimiž spolupracoval, o něm navíc říkali, že rád kontroloval „všechno“ a hrál významnou roli v různých aspektech vývoje produktu.

Věřte tomu nebo ne, ale podílel se také na reklamě. I když to nikdy předtím nedělal, často o reklamách významně rozhodoval. V roce 1976 dokonce napsal reklamu na první počítač Apple. Nyní byla tato reklama prodána v aukci za více než 175 000 dolarů (cca 3,9 milionu korun).

Reklama pochází z března 1976, tedy jen několik měsíců před uvedením Apple-1 na trh. Je napsaná na kusu papíru ze sešitu a je plná technických specifikací počítače a Jobsových úvah o jeho potenciálu. Reklama začíná popisem počítače Apple-1 jako „kompletního počítače na jediné desce s plošnými spoji“. Poté pokračuje výčtem funkcí počítače, včetně 8K paměti RAM, vestavěné klávesnice a video výstupu, který lze připojit k televizi.

Reklama také zdůrazňuje cenovou dostupnost počítače Apple-1. Jobs píše, že počítač je „opravdový kšeft“ a že je to „pouze deska + manuál“. Prodej inzerátu za více než 175 000 dolarů svědčí o jeho historickém významu. Jedná se o vzácný a cenný artefakt, který budou sběratelé a historici opatrovat ještě dlouhá léta.

Co si o ručně psaném inzerátu Apple-1 myslíte vy? Zaplatili byste za něj 175 000 dolarů? Nezapomeňte se s námi podělit o své názory.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: macrumors.com, gulfbusiness.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *