Rusko skrytě vyhrožuje sestřelením satelitů společnosti Starlink. Elon Musk se k celému problému vyjádřil  

Rusko
Autor fotografie: Дмитрий Осипенко / Zdroj fotografie: Pixabay

Rusko skrytě vyhrožuje satelitnímu programu Starlink, který vede Elon Musk. Naznačuje, že by mohlo satelity SpaceX „sestřelit“. Situace se vyostřuje poté, co Rusko ztratilo značnou část dobytého území. Jedná se o skutečnou hrozbu?

Satelitní širokopásmový program byl na Ukrajině zaveden po ruské invazi na začátku tohoto roku. Vzhledem k tomu, že ruská ofenziva slábne, se však zdá, že Putinova vláda zvažuje útoky na SpaceX, aby podkopala program Elona Muska.

Na zasedání OSN o vesmírných hrozbách ruský delegát Konstantin Voroncov údajně prohlásil, že „kvazi civilní infrastruktura“ by se mohla stát terčem „odvety“ ze strany Ruské federace.

Podle Voroncova by Rusko „rádo zdůraznilo mimořádně nebezpečný trend, který přesahuje rámec neškodného využívání kosmických technologií a který se projevil během současných událostí na Ukrajině.

Rusko
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

„Totiž, že Spojené státy a jejich spojenci využívají prvky civilní, včetně komerční infrastruktury, ve vesmíru pro vojenské účely.“ To je dle mezinárodních smluv přísně zakázáno.

Upozornil: „Je třeba, abychom si uvědomili, že se jedná o velmi důležitou otázku: „Zdá se, že si naši kolegové neuvědomují, že takové akce ve skutečnosti představují nepřímé zapojení do vojenských konfliktů. Kvazi civilní infrastruktura se může stát legitimním cílem odvetných opatření.“


Nenechte si ujít:


Voroncov se sice o Starlinku přímo nezmínil, ale jde o hlavní „civilní“ vesmírnou infrastrukturu, kterou Západ v konfliktu využívá.

V reakci na tuto hrozbu Musk na Twitteru napsal, že „Starlink je určen pouze pro mírové použití“.

Když Rusko loni začalo testovat proti satelitní rakety, Musk také uvedl, že SpaceX dokáže vypustit nové satelity rychleji, než je Rusko dokáže sestřelit. Již dříve Elon vyzval prezidenta Putina, aby rozhodl o osudu Ukrajiny v neozbrojeném boji.

Zdá se, že průběh invaze na Ukrajinu se obrací proti Rusku, neboť ruské síly ztrácejí kontrolu nad územím v Charkovské a Luhanské oblasti. Situace se začíná vyostřovat a celý konflikt pomalu eskaluje. Budeme svědky toho, že Ruská federace začne skutečně sestřelovat satelity společnosti Starlink? Doufáme, že ne. Jaký názor na tento problém máte Vy?

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

50 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *