Vědci se bojí nečekané sluneční bouře. Ohnivý proud ze Slunce vystřeluje k Zemi a vyvolává obavy z výpadku proudu

Sluneční erupce jsou silné výrony energie ze Slunce, které často způsobují sluneční bouře, jež mohou ovlivnit rádiovou komunikaci, elektrické sítě a navigační signály. Zdá se, že Slunce je v poslední době obzvláště aktivní, protože se blíží svému slunečnímu maximu, což je období největší sluneční aktivity v jedenáctiletém cyklu hvězdy. Sluneční maxima je období, kdy jsou sluneční erupce nejčastější a nejsilnější.
Tyto erupce jsou způsobeny magnetickou aktivitou na koróně, nejvzdálenější části sluneční atmosféry, která způsobuje její roztržení a vypuštění plazmatu do vesmíru, známé jako výron koronální hmoty (CME). Sluneční bouře je následně způsobena tím, že CME narazí na magnetické pole Země.
Před pár dny se z jižní polokoule Slunce vymrštilo obří vlákno o délce přibližně 200 000 km. Tato mohutná magnetická erupce, která vypadala jako gumový pás, vybuchla a vrhla se do vesmíru, přičemž odborníci varovali, že její úlomky mohou směřovat k Zemi.
Nenechte si ujít:

Existuje také předpoklad, že z místa vzplanutí vzniká výron koronální hmoty (CME), který může v několika následujících dnech zasáhnout magnetické pole Země.
Erupce na Slunci, která se už odehrála a kterou zachytila sluneční dynamická observatoř NASA, byla klasifikována jako X1. Erupce třídy X jsou považovány za jedny z nejintenzivnějších erupcí a mají schopnost vyřadit některé rádiové frekvence a mohou zpomalit určování polohy pomocí GPS.
Sluneční bouře způsobené erupcemi mohou často vést k napěťovým poplachům v energetických systémech ve velkých výškách a také k poškození transformátorů, pokud trvají příliš dlouho. Bouře mohou mít také vliv na provoz kosmických lodí a představují riziko i pro astronauty.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: dailystar.co.uk