Vědci se bojí nečekané sluneční bouře. Ohnivý proud ze Slunce vystřeluje k Zemi a vyvolává obavy z výpadku proudu

Slunce
Autor: Ελληνική / Zdroj: Pixabay

Sluneční erupce jsou silné výrony energie ze Slunce, které často způsobují sluneční bouře, jež mohou ovlivnit rádiovou komunikaci, elektrické sítě a navigační signály. Zdá se, že Slunce je v poslední době obzvláště aktivní, protože se blíží svému slunečnímu maximu, což je období největší sluneční aktivity v jedenáctiletém cyklu hvězdy. Sluneční maxima je období, kdy jsou sluneční erupce nejčastější a nejsilnější.

Tyto erupce jsou způsobeny magnetickou aktivitou na koróně, nejvzdálenější části sluneční atmosféry, která způsobuje její roztržení a vypuštění plazmatu do vesmíru, známé jako výron koronální hmoty (CME). Sluneční bouře je následně způsobena tím, že CME narazí na magnetické pole Země.

Před pár dny se z jižní polokoule Slunce vymrštilo obří vlákno o délce přibližně 200 000 km. Tato mohutná magnetická erupce, která vypadala jako gumový pás, vybuchla a vrhla se do vesmíru, přičemž odborníci varovali, že její úlomky mohou směřovat k Zemi.


Nenechte si ujít:


Existuje také předpoklad, že z místa vzplanutí vzniká výron koronální hmoty (CME), který může v několika následujících dnech zasáhnout magnetické pole Země.

Erupce na Slunci, která se už odehrála a kterou zachytila sluneční dynamická observatoř NASA, byla klasifikována jako X1. Erupce třídy X jsou považovány za jedny z nejintenzivnějších erupcí a mají schopnost vyřadit některé rádiové frekvence a mohou zpomalit určování polohy pomocí GPS.

Sluneční bouře způsobené erupcemi mohou často vést k napěťovým poplachům v energetických systémech ve velkých výškách a také k poškození transformátorů, pokud trvají příliš dlouho. Bouře mohou mít také vliv na provoz kosmických lodí a představují riziko i pro astronauty.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *