Samsung oznámil nové 2nm, 4nm a 1,4nm výrobní technologie. Doufá, že přispějí k éře umělé inteligence

Samsung
Zdroj: Pixabay / Autor: TheDigitalArtist

Společnost Samsung včera představila své nejnovější inovace v oblasti procesorů a také nastínila svou vizi pro éru umělé inteligence během akce, která se konala v sídle společnosti Device Solutions America v kalifornském San Jose.

Aby společnost přispěla k závodu o umělou inteligenci, pracuje na svých budoucích procesních technologiích a údajně dosáhla určitého pokroku. Vývoj zahrnuje tři nové procesní technolgie – SF2Z, SF1.4 a SF4U. Jak asi tušíte z názvů, jedná se o zatím nejpokročilejší 2nm, 1,4nm a 4nm procesní modely společnosti. Tyto tři klíčové technologie budou údajně integrovány do platformy Samsung AI Solutions.

Vedle procesu GAA, který je podle společnosti vhodný pro akcelerátory umělé inteligence, má společnost v plánu zavést také technologii integrované optiky (co-packaged optics, CPO) pro vysokorychlostní zpracování dat s nízkou spotřebou, uvedl Dr. Siyoung Choi, prezident a vedoucí divize Foundry Business společnosti Samsung Electronics.

Nejnovější 2nm proces společnosti – SF2Z

Nejnovější 2nm proces společnosti, SF2Z, obsahuje optimalizovanou technologii BSPDN (backside power delivery network). Podle oznámení nový proces umisťuje napájecí lišty na zadní stranu waferu, aby se eliminovala úzká místa mezi napájecími a signálovými linkami.

Díky technologii BSPDN nabízí SFZ2 vyšší výkon ve srovnání s SE2, první generací 2nm procesního procesu. Kromě toho SFZ2 také výrazně snižuje pokles napětí (IR drop), čímž zvyšuje výkon HPC návrhů. Společnost uvedla, že masová výroba procesního technologie SFZ2 bude zahájena v roce 2027.

Nový 4nm a další 1,4nm

„SF4U je naproti tomu vysoce hodnotná 4nm varianta, která nabízí zlepšení PPA díky začlenění optického smršťování,“ poznamenala společnost. Sériová výroba je naplánována na rok 2025. Pozoruhodné je, že ve vývoji je také 1,4nm technologie (nazvaná SF1.4), na kterém společnost postupuje „hladce“. Nejmenší z těchto tří technologií je rovněž naplánován pro hromadnou výrobu do roku 2027.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: zdnet.com, koreatimes.co.kr

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *