Úroveň záření některých populárních chytrých telefonů se blíží nebezpečným limitům. Samsung se kvůli zvýšené radiaci dostal pod drobnohled

Samsung
Zdroj: Samsung

Problematice záření z chytrých telefonů se v poslední době věnuje značná pozornost a panují obavy z možných zdravotních rizik. Společnost Samsung, přední výrobce telefonů, se ocitla pod drobnohledem v souvislosti s úrovní záření svých nejnovějších modelů Galaxy S22 a A23.

Tento článek se zabývá současným stavem radiace v telefonech Samsung a na základě nedávné zprávy zveřejněné společností Stocklytics zkoumá znepokojivé trendy i uklidňující vývoj.

Pochopení specifické míry absorpce (SAR)

Než se začneme zabývat konkrétními modely, je důležité pochopit ukazatel používaný k měření absorpce radiofrekvenční (RF) energie lidským tělem: specifickou míru absorpce (SAR). Regulační orgány stanovují limity SAR, aby zajistily bezpečné používání telefonu. Ve Spojených státech Federální komise pro komunikace (FCC) stanovuje maximální hodnotu SAR 1,6 wattu na kilogram (W/kg) pro telefony držené u ucha a 1,6 W/kg pro telefony nošené na těle.

Zdroj: BFS

Důvod k obavám: Řada S22 a A23

Finanční analytička Edith Readsová ze společnosti Stocklytics upozorňuje na potenciální problém: souhru pokročilých funkcí, výkonných antén a náročných požadavků na napájení u některých modelů Samsung. Tyto faktory mohou přispívat k vyšším elektromagnetickým emisím pro zachování vynikající funkčnosti.

Tato obava se promítá do reálných čísel. Řada Galaxy S22 vykazuje ušní SAR 1,21 W/kg, což se blíží limitu FCC. SAR pro tělo ve výši 1,59 W/kg vyvolává další otázky. Podobně řada A23 se může pochlubit ještě vyšší hodnotou SAR pro uši 1,49 W/kg, která posouvá hranice stanovené regulačními orgány.

Pohled na další modely Samsung

Přestože řady S22 a A23 vzbuzují obavy, je důležité zachovat si vyvážený pohled na věc. Společnost Samsung v minulosti vyráběla zařízení s prokazatelně nízkou úrovní záření. Například modely řady A55 a A35 5G vykazují zanedbatelnou úroveň záření. Kromě toho se Galaxy Note 10+ může pochlubit působivě nízkou hodnotou SAR v uších, která činí 0,19 W/kg. Řada A72 dále prokazuje závazek společnosti Samsung k bezpečnosti záření se stabilní hodnotou SAR v uchu 0,23 W/kg.

Povzbuzující řada S24: Inovace s nižším vyzařováním

Nedávno uvedená řada S24 společnosti Samsung poskytuje záblesk naděje. Navzdory tomu, že obsahuje pokročilé funkce, jako je nový systém Galaxy AI, vykazuje model S24 Ultra relativně nižší úroveň záření. Jeho SAR pro uši 1,06 W/kg a SAR pro tělo 1,30 W/kg svědčí o jasné snaze upřednostnit bezpečnost uživatele.

Pokračování: Vyvážení inovací a bezpečnosti

Zatímco řady S22 a A23 vzbuzují obavy, širší výsledky společnosti Samsung ukazují vyváženější obrázek. Společnost v minulosti prokazatelně vyráběla zařízení s nízkým vyzařováním. Klíčové bude vyřešit problémy s modely S22 a A23 a zároveň zachovat vynikající standardy, které jsou příkladem řad A55, Note 10+ a A72. Vzhledem k tomu, že odvětví posouvá technologické hranice, musí společnost Samsung upřednostnit bezpečnost uživatelů tím, že zajistí, aby budoucí modely dodržovaly stanovené limity SAR, nebo v ideálním případě klesly pod ně. Dosažení této rovnováhy bude mít zásadní význam pro udržení důvěry spotřebitelů a důvěry ve značku.

Další úvahy

Kromě snah výrobců je důležité si uvědomit, že chování uživatelů je faktorem ovlivňujícím expozici záření. Omezení délky hovoru, využívání funkce hlasitého odposlechu a volba drátových sluchátek, pokud je to možné, mohou přispět ke snížení celkové absorpce RF záření.

Sitauce se má zlepšit

Problematika záření chytrých telefonů vyžaduje neustálé zkoumání a odpovědné kroky ze strany výrobců i uživatelů. I když některé nedávné modely společnosti Samsung vzbuzují obavy, širší závazek společnosti k zařízením s nízkou radiační zátěží je slibný. Klíčem k efektivnímu zvládnutí problematiky radiace chytrých telefonů bude v budoucnu upřednostňování bezpečnosti uživatelů prostřednictvím odpovědného výběru konstrukce a informovanosti uživatelů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: stocklytics.com, rfsafe.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *