Sharenting: Když sdílení fotek na sociálních sítích může přerůst v problém

Sdílení fotek a videí dětí na sociálních sítích se stalo nedílnou součástí moderního rodičovství. Rodiče s hrdostí ukazují světu první fotky s narozeným miminkem, první zoubky a první zachycené kroky na videu. Tento jev už dokonce dostal i svůj název – sharenting.
Co přesně sharenting je?
Anglické slovo sharenting vzniklo spojením 2 slov: share (sdílet) a parenting (rodičovství). V praxi jde pak o to, že rodiče na sociálních sítích sdílí informace, fotky, ale i videa svých dětí.
I když je motivace sdílení fotek svých dětí obvykle pozitivní, protože chtějí sdílet radostné okamžiky se svými blízkými, je dobré také myslet na odvrácenou stranu sharentingu. A tím je především dopad tohoto sdílení na soukromí a také na budoucí život dítěte.
Zajímavou studii nedávno sdílel časopis JMIR Pediactrics and Parenting, podle které má prakticky většina dnešních dětí svůj digitální otisk ještě před samotným narozením. Zkuste se zamyslet, kolik vašich známých sdílelo třeba na Facebooku fotku záběru z ultrazvuku jejich nenarozeného potomka.
5 věcí, které byste si měli uvědomit předtím, než nasdílíte fotku svého dítěte:
Porušení práva na soukromí – Možná vám to přijde úsměvně, ale i malé děti mají právo na soukromí. Představte si, jak byste se cítili, kdyby vaše maminka sdílela vaši fotku z koupání, na které jste nazí. Myslete na to, že se kvůli takovým zveřejněným fotkám může dítě cítit poníženě.
Ohrožení soukromí – Každá fotka a video sdílené online se automaticky stává součástí digitální stopy. A to i v případě, že si dobře hlídáte, kdo vás sleduje a máte pocit větší kontroly nad sdílením obsahu. Bohužel nikdy nemáte 100% kontrolu nad tím, kdo k obsahu získá přístup – například i distributor dětské pornografie. V dnešní době existují i případy ukradené identity, právě na základě sdílených fotek.
Kyberšikana a výsměch – Fotky, které vám teď přijdou roztomilé, mohou být v budoucnu zdrojem posměchu a kyberšikany vašeho potomka. Váš potomek se může stydět za to, co jste o nich sdíleli, a to může negativně ovlivnit jejich sebevědomí a sociální vztahy.
Budoucí dopad na kariéru a osobní život – Informace sdílené online mohou ovlivnit kariérní možnosti vašeho potomka. Určitě jste se už vy sami setkali s tím, že si vás prohlížel potenciální zaměstnavatel (a to pozor, velmi často si neprohlíží jen váš LinkedIn profil). Nevhodné fotky, postoje, ale i komentáře mohou negativně ovlivnit rozhodnutí, zda vás firma přijme.
Bezpečnost – Sdílení informací o tom, do jaké školy vaše dítě chodí, ve které dny například navštěvuje keramický kroužek, a kde aktuálně tráví čas může ohrozit jeho bezpečnost. Může to ale také třeba zvýšit šanci, že vás někdo vykrade – protože na základě vašich sociálních sítí ví, že nikdo není doma.
Jak se postavit ke sdílení fotek dětí zodpovědně?
- Důkladně zvažte, co sdílíte: Než něco zveřejníte, položte si otázku, zda by se za to dítě v budoucnu nemohlo stydět.
- Ověřte si, jak máte nastaveno soukromí: Ujistěte se, že máte správně nastavené soukromí na sociálních sítích. Sdílejte fotografie pouze s okruhem blízkých přátel a rodiny.
- Zeptejte se dítěte: Pokud je váš potomek dostatečně starý, zeptejte se ho, zda opravdu souhlasí s tím, že chcete sdílet jeho fotografii. Respektujte toto rozhodnutí.
- Omezte své sdílení: Opravdu nemusíte sdílet každou fotografii a video. Vždy se před publikací znovu zamyslete, zda je to nutné.
- Buďte opatrní s informacemi o poloze / sdílejte zpětně: Nesdílejte informace o tom, kde se dítě nachází v reálném čase.
- Zabezpečte si domácí síť: Stejně jako chráníte své dítě v reálném světě, chraňte ho i v tom digitálním. Zabezpečte si bezdrátový internet na doma silným heslem a pravidelně ho aktualizujte. Používejte antivirový program a firewall.
Přistupujte ke sdílení fotek s rozmyslem. Uvědomte si potenciální rizika a chraňte soukromí a bezpečnost svých dětí. Pamatujte, že digitální stopa, kterou vytváříte, je trvalá a může ovlivnit jejich budoucí život.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: Svět Huawei, pediatrics.jmir.org