Toto je nejrychlejší objekt, který kdy lidé vyrobili. Jeho rychlost ještě poroste
Parkerova sluneční sonda NASA, jejímž úkolem je zblízka pozorovat vnější korónu Slunce, právě vyrovnala rekord v rychlosti pohybu lidmi vyrobeného objektu. Předchozí rekordman? Opět sonda Parker Solar Probe.
29. června byla zaznamenána rychlost 635 266 kilometrů za hodinu, což je podruhé od startu v roce 2018, kdy sonda dosáhla této rychlosti. Mluvíme zde o zhruba 500násobné rychlosti, než je rychlost zvuku.
Je na cestě k tomu, aby byla ještě rychlejší. Očekává se, že až se v roce 2025 nejvíce přiblíží ke Slunci, dosáhne maximální rychlosti kolem 692 000 km/h (430 000 mil/h). To je dostatečná rychlost na to, aby se z Washingtonu DC do Tokia dostala za méně než minutu.
Dosažení těchto neuvěřitelných rychlostí závisí na načasování a hybnosti. Když Parkerova sonda obíhá kolem Slunce, vyrovnává se s oběžnou dráhou Venuše a využívá gravitace pohybující se planety k vytvoření jakéhosi gravitačního praku. Sonda se nakonec dostane pěkně blízko k vířící mase ultražhavého plazmatu obklopujícího Slunce a provede množství různých měření, která pomohou zlepšit naše vědecké znalosti o něm.
V dubnu 2021 se sonda poprvé „dotkla“ naší nejbližší hvězdy, odebrala vzorky plazmatu a změřila změny v jejím magnetickém poli. Sonda dává dohromady nesmírně cennou databanku dat, kterou nemůžeme doufat, že se nám podaří shromáždit zde na Zemi, a jak ukazují časosběrné záběry zveřejněné NASA, jde o velkolepý průlet.
Parker nyní dokončil své dvacáté těsné přiblížení a přiblížil se na vzdálenost 7,26 milionu kilometrů od vrstvy ionizovaného plynu, která je považována za povrch Slunce. Nakonec by se měla dostat na vzdálenost 6,12 milionu kilometrů.
Sonda musí být samozřejmě dostatečně robustní, aby vydržela nejen tyto neuvěřitelné rychlosti, ale i neuvěřitelné teplo a záření. Ochrana sondy zahrnuje 11,4 cm (4,5 palce) dlouhý štít z uhlíkového kompozitu, který je schopen odolat teplotám téměř 1 371 stupňů Celsia (2 500 stupňů Fahrenheita).
Titul nejrychlejšího člověkem vyrobeného objektu Parkerově sondě Solar Probe v dohledné době pravděpodobně nikdo nevezme, a až rekord nakonec opět padne, pravděpodobně ho získá další sonda. V jedné fázi se mělo za to, že rekord drží kryt zkušebního jaderného vrtu, který byl po odpálení bomby v podzemí vystřelen směrem do vesmíru rychlostí odhadovanou na 240 000 kilometrů za hodinu (asi 150 000 mil za hodinu).
Důležitá vědecká práce sondy Parker pokračuje, protože pokračuje ve své rekordní cestě. O jejím pokroku můžete průběžně informovat na oficiálních stránkách NASA.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: science.nasa.gov, youtube.com