Vlastní výroba procesorů nakrkla USA. Už žádné Intel a Qualcomm procesory pro Huawei, Amerika zpřísňuje vývozní pravidla

Huawei
Priyam Patel / Zdroj fotografie: Pixabay

Americké ministerstvo obchodu oznámilo další zpřísnění vývozních omezení pro čínského technologického giganta Huawei. Tento krok přichází uprostřed pokračujícího napětí mezi USA a Čínou v oblasti národní bezpečnosti a technologické dominance.

Nová nařízení účinně zakazují americkým výrobcům čipů, jako jsou společnosti Intel a Qualcomm, prodávat společnosti Huawei jakékoli výrobky. To zahrnuje i zrušení dříve udělených licencí na vývoz čipů jiných než 5G společnosti Huawei, což je ustanovení s dosud nezveřejněnými podrobnostmi. Toto rozhodnutí následuje po nedávném uvedení notebooku Huawei MateBook X s procesorem Intel.

USA zpřísňují omezení prodeje čipů Huawei s odvoláním na obavy o národní bezpečnost

Americká vláda již dlouho vyjadřuje obavy z vazeb společnosti Huawei na čínskou vládu, přičemž se odvolává na možná rizika pro národní bezpečnost. Tyto obavy vedly v roce 2019 k původnímu zákazu společnosti Huawei, který omezil přístup k americkým technologiím, jako jsou čipové sady 5G, modemové čipy a služby společnosti Google.

Již dříve získaly velké americké společnosti jako Intel a Qualcomm licence na dodávky některých technologických produktů společnosti Huawei. Tyto licence však bylo nutné v pravidelných intervalech obnovovat. Nedávné kroky ministerstva obchodu naznačují změnu v politice USA, přičemž rozhodnutí tyto licence neobnovit fakticky zcela odřízlo přístup společnosti Huawei k čipům vyráběným v USA.Společnost Huawei se k nejnovějším omezením ze strany USA zatím nevyjádřila. Společnost již dříve utrpěla v důsledku původního zákazu značné ztráty a tento nový vývoj pravděpodobně dále zatíží její provoz. Do budoucna bude Huawei pravděpodobně nucena spoléhat na procesory vyvinuté domácím partnerem SMIC nebo alternativními dodavateli, jako je MediaTek, aby udržela výrobu.

Čínská vláda kroky USA odsoudila a obvinila je z „ekonomické šikany“. Tvrdí, že tyto kroky proti čínským technologickým firmám jsou nepřijatelné a vytvářejí nespravedlivou výhodu pro americké společnosti.

Očekává se, že nejnovější omezení prodeje čipů Huawei bude mít významný dopad na globální technologický průmysl. Analytici předpovídají možné narušení dodavatelského řetězce a potenciální zvýšení cen pro spotřebitele, protože Huawei hledá alternativní zdroje čipů. Kromě toho tento krok pravděpodobně dále vystupňuje napětí mezi USA a Čínou v probíhající technologické válce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: shiftdelete.net, bnnbloomberg.ca

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *