Xiaomi a Unisoc tvrdí, že se jim podařilo vyrobit vlastní 4nm mobilní procesory. Další známka toho, jak Čína urychluje svůj technologický vývoj

Xiaomi
Zdroj: Pixabay / Autor: TheDigitalArtist

Čínští giganti v oblasti chytrých telefonů, společnosti Xiaomi a Unisoc, údajně činí kroky k vývoji vlastních 4nm mobilních procesorů, což by mohlo snížit závislost na zahraničních výrobcích čipů, jako jsou Qualcomm a MediaTek. Tyto zprávy přicházejí v době, kdy Čína usiluje o větší soběstačnost v polovodičovém průmyslu, podporovanou silnou vládní podporou.

Podle Liberty Times a Commercial Times společnosti Xiaomi i Unisoc úspěšně dokončily proces „tape-out“ pro své vlastní 4nm čipy. To znamená významný milník ve vývojovém cyklu, kdy je návrh dokončen a odeslán do závodu k výrobě. Zprávy však upřesňují, že tyto čipy využívají zahraniční jádra duševního vlastnictví (IP) od společností ARM a IMG.

Společnost Xiaomi se stala významnou silou v oblasti výroby chytrých telefonů a v 1. čtvrtletí 2024 se celosvětově umístila na třetím místě za společnostmi Apple a Samsung. Její ambice sahají za hranice telefonů, přičemž zvěsti naznačují, že konkurenční 4nm čip, který bude soupeřit s Kirinem 9000 od Huawei, by mohl být uveden na trh ještě letos.

Čip Kirin je založen na 7nm procesu společnosti SMIC, dalšího významného čínského výrobce čipů. Předchozí spolupráce společnosti Xiaomi se společností Qualcomm jí dává dobré předpoklady pro dlouhodobý úspěch v oblasti vývoje čipů.

Na druhou stranu, společnost Unisoc, šanghajský výrobce čipů bez továrny, který se specializuje na mobilní komunikaci a technologie připojení, je údajně také na 4nm procesu. Jejich čip prý již dokončil fázi tape-out a dosáhl výkonu srovnatelného se Snapdragonem 888 společnosti Qualcomm.

Analytici však upozorňují, že k širokému rozšíření 4nm SoC domácí výroby v čínských chytrých telefonech může dojít až v roce 2026. V současné době mají na čínském trhu dominantní postavení zavedení hráči jako MediaTek a Qualcomm.

Tento pokrok může pro čínský polovodičový průmysl znamenat klíčový okamžik. V čele se společností Huawei a nyní i se vstupem společností Xiaomi a Unisoc jsou domácí výrobci čipů připraveni potenciálně vyzvat mezinárodní konkurenty. Tento posun by mohl snížit závislost Číny na zahraničních technologiích a zároveň podpořit inovace a celosvětovou konkurenci v polovodičovém odvětví.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: trendforce.com, moldovainvest.eu

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *