Z amerického soudu přichází špatná zpráva pro Huawei

Čipová válka Huawei se zahraničními úřady pokračuje, protože americký soud nyní zamítl žádost společnosti o zamítnutí trestního obvinění proti ní. Hlavní soudce své rozhodnutí oznámil v úterý s tím, že firma musí těmto obviněním čelit.
Případ „krádeže technologií“ mezi USA a Huawei se u soudů řeší od roku 2018. Meng Wan-čou, finanční ředitelka společnosti Huawei, byla v této kauze dokonce tři roky zadržována v Kanadě, než jí byl povolen návrat do Číny. Z podrobností vyplývá, že soudkyně amerického okresního soudu v Brooklynu Ann Donnellyová uvedla, že společnost Huawei se nezákonně podílela na rozšiřování své značky a podnikání po celém světě.
Soud dále obvinil společnost z krádeže obchodních tajemství šesti firem a z bankovních podvodů. Americký soud přečetl 52stránkové rozhodnutí a v 16 bodech obžaloby shledal dostatečná obvinění čínského výrobce technologií.
Klamání íránských bank
Podle dřívějších zpráv byla společnost Huawei obviněna z toho, že uváděla různé banky v omyl ohledně svého podnikání v Íránu. Společnost si vzala na pomoc hongkongskou firmu Skycom, která v této zemi podnikala. Uvedení v omyl nakonec pomohlo firmě pokračovat v transakcích, které USA zablokovaly kvůli kontrole vývozu. Donnelly poznamenala, že Skycom mohla být dceřinou společností Huawei:
„Skyycom fungoval jako íránská dceřiná společnost Huawei a nakonec z toho měl oklikou prospěch.“
Donnelly rovněž uvedla, že společnost Huawei uskutečnila prostřednictvím amerického finančního systému převody peněz v hodnotě více než 100 milionů dolarů, přičemž použila svá špičková zařízení s procesory 5G. Pro technologického giganta je to špatná zpráva na pozadí rostoucího technologického napětí mezi USA a Čínou. Společnost se přiznala k nevině a dokonce se snažila vzdát 13 z 16 bodů obžaloby a označila se za „cíl obžaloby při hledání zločinu“.
Americký soud dále posunul projednávání na 4. května 2026 a mohlo by dále trvat několik měsíců. Jaké bude rozhodnutí soudu v této době, by stálo za to vidět.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: reuters.com, yahoo.com