Čínský tajný vesmírný letoun vypustil nad Zemí další neznámý objekt. Pokrokový vesmírný program čínského letectva dělá Američanům vrásky

Čínský
Autor: Sven Bachström / Zdroj: Pixabay / Ilustrační snímek

Záhadný čínský vesmírný letoun Shenlong vypustil na oběžnou dráhu neidentifikovaný objekt. Jedná se o sedmý takový objekt vypuštěný za posledních šest měsíců. Americké vesmírné síly situaci monitorují.

Dne 24. května kolem 15:00 SELČ vypustil čínský záhadný vesmírný letoun Shenlong neidentifikovaný létající objekt ve výšce 372 mil (600 km) nad zemským povrchem. Odborníci mimo Čínu přesně nevědí, o jaký objekt se jedná, ale domnívají se, že by mohlo jít o malou družici nebo kus hardwaru vyhozený před plánovaným opuštěním oběžné dráhy.

Americké vesmírné síly sledují vesmírné letadlo od jeho startu na palubě rakety Dlouhý pochod 2F ze střediska Jiuquan Launch Center 14. prosince. O plavidle je známo jen málo, ačkoli se zdá, že je podobné tajnému vesmírnému letadlu Boeing X-37B, které vyvinuly Spojené státy a které je schopné podnikat několikaleté výlety na oběžnou dráhu. Čínské tajné vesmírné letadlo poprvé odstartovalo v roce 2020 a na oběžné dráze setrvalo pouhé dva dny. Během své druhé cesty, která začala koncem roku 2022, se však udrželo ve vzduchu 276 dní.

Shenlong (což znamená „Božský drak“) loni krátce po startu rozmístil šest menších objektů; zdálo se, že každý z nich vysílá nějaký signál. Čínští představitelé zatím zůstávají ohledně letadla a jeho aktivit v tajnosti a povahou záhadných objektů se nezabývají a ani je nepřiznali.

Mezitím se na oběžné dráze Země nachází také kosmické letadlo X-37B americké armády. Toto plavidlo odstartovalo 28. prosince na raketě Falcon Heavy společnosti SpaceX. Skutečnost, že obě mise fungují současně, „pravděpodobně není náhoda“, řekl časopisu Air & Space Forces šéf vesmírných operací B. Chance Saltzman.

Čínská státní média asi nepřekvapivě neuvádějí žádné vojenské využití kosmického letadla. „Po určité době provozu na oběžné dráze se experimentální kosmická loď vrátí na určené místo přistání v Číně,“ uvedla podle serveru Gizmodo agentura Xinhua. „Během tohoto období bude podle plánu provádět opakovaně použitelné ověřování technologií a kosmické vědecké experimenty, čímž poskytne technickou podporu mírového využívání vesmíru.“

Opakovaně použitelná kosmická letadla mají mnoho potenciálních komerčních a vědeckých využití, včetně přepravy cestujících a efektivnějšího vypouštění družic. Vesmírné síly nicméně budou misi Shenlong sledovat až do jejího návratu na Zemi.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizmodo.com, airandspaceforces.com

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *