Značky jako Xiaomi, Huawei a Honor jdou v Číně na dračku. Apple zažil rapidní propad prodejů

Apple
Zdroj: Huawei

V poslední době byl zaznamenán posun, kdy domácí značky jako Huawei, Xiaomi a Honor stále více překonávají globálního technologického giganta Apple. V prvních čtyřech říjnových týdnech došlo v Číně k působivému 11% nárůstu prodejů chytrých telefonů, což naznačuje oživení po dlouhodobém propadu.

Za nedávné oživení společnosti Huawei je do značné míry zodpovědný model Mate 60 Pro

V čele tohoto oživení stojí společnost Huawei, které se podařil pozoruhodný comeback s ohromujícím 90% meziročním nárůstem prodejů, za který z velké části vděčí řadě Mate 60. Tyto telefony, zejména Mate 60 Pro, si získaly pozornost díky pokročilým, lokálně vyráběným čipům 5G – obrovský úspěch uprostřed amerických sankcí. Tento prudký nárůst prodejů společnosti Huawei se neomezuje pouze na její novinky, dochází k vlnovému efektu, který podporuje i její další modely.

Společnost Xiaomi, další klíčový hráč, zaznamenala ve stejném období 33% nárůst prodejů díky uvedení vlajkového smartphonu Xiaomi 14. Tento model se rychle stal senzací, za necelé dva týdny se ho prodalo přes milion kusů a dominoval prodejům během nákupního festivalu Singles‘ Day. O solidním výkonu značky svědčí i rekordní tržby v rámci Singles‘ Day, které přesáhly 22,4 miliardy jüanů na různých online platformách.

Honor, původně odnož společnosti Huawei, rovněž vykázal solidní výkon s 10% nárůstem prodejů. Tyto zisky domácích značek kontrastují s 12% poklesem prodejů společnosti Apple v Číně v tomto období. Navzdory uvedení iPhonu 15 společnost Apple v Číně nezopakovala svůj předchozí úspěch, jak je patrné z prvních údajů o prodejích.

Tento trend podtrhuje širší příběh čínského trhu s chytrými telefony, který je připraven opustit delší období stagnace. Oživení však závisí na tom, jak se tyto společnosti vypořádají s výrobními omezeními a problémy dodavatelského řetězce. Například vysoká poptávka po telefonech Huawei vedla k jejich nedostatku, což ovlivnilo dostupnost jejich nejnovějších modelů, jako je Mate 60 Pro. Podobně se Apple potýká s problémy ve výrobě, zejména u některých barevných variant iPhonu Pro Max.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *