Kolik může iPhone „Made in USA“ skutečně stát? Řadu z vás to posadí na zadek

iPhone
Zdroj: Svět Huawei

Po obhajobě „recipročních cel“ ze strany Trumpovy administrativy se znovu objevila myšlenka montovat iPhony výhradně ve Spojených státech. Bílý dům tvrdí, že země má dostatek pracovních sil a zdrojů k tomu, aby mohla iPhony vyrábět v tuzemsku. Analytici obeznámení s činností společnosti Apple však tvrdí, že ačkoli výroba iPhonů v Americe není zcela nemožná, takový krok by byl neúměrně nákladný a logisticky složitý.

 Společnost Apple v současnosti vyrábí více než 80 % svých zařízení v Číně prostřednictvím dodavatelů, jako je Foxconn. Přesun i jen části tohoto rozsáhlého výrobního ekosystému do USA by si vyžádal značný čas. Bude to také vyžadovat velké investice a politickou stabilitu, ale ani jedno z toho není zaručeno.

Předpokládaný velký nárůst nákladů na iPhone vyráběný v USA

Jednou z hlavních obav v případě iPhonů vyráběných v USA jsou náklady. Náklady na pracovní sílu v USA jsou mnohem vyšší než v Číně, kde pracovníci Foxconnu během náběhu výroby iPhonu 16 údajně vydělávali přibližně 3,63 USD na hodinu. Naproti tomu minimální mzda v Kalifornii činí 16,50 dolaru za hodinu.

Podle analytika Wamsi Mohana z Bank of America Securities by jen tento mzdový rozdíl mohl zvýšit ceny iPhonu 16 Pro o 25 %, čímž by se současný model za 1 199 USD dostal na úroveň kolem 1 500 USD.

„I když by bylo možné přesunout finální montáž do USA, přesun celého dodavatelského řetězce iPhonu by byl mnohem větší podnik a pravděpodobně by trval mnoho let, pokud by to vůbec bylo možné,“ napsal Mohan.

Analytik společnosti Wedbush Dan Ives nabídl ještě vyšší odhad, podle kterého náklady na iPhone plně vyráběný v USA činí 3 500 USD. Vypočítal, že Apple by musel během tří let investovat 30 miliard dolarů jen proto, aby přesunul 10 % svého dodavatelského řetězce do USA.

Tarify a složitost dodavatelského řetězce jsou další výzvou.

Kromě nákladů na pracovní sílu by Apple čelil i clům na většinu dílů, pokud by se mu nepodařilo získat výjimky. Pro výrobu iPhonu jsou klíčové komponenty jako displej, který pochází z Jižní Koreje, a procesor, který vyrábí společnost TSMC na Tchaj-wanu. Závislost společnosti Apple na globálních dodavatelích je klíčovým faktorem její cenové a dodavatelské strategie.

Pokud Trumpova cla vstoupí plně v platnost, mohl by iPhone 16 Pro Max vyrobený v USA zdražit až o 91 %, poznamenal Mohan.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků brání výrobní kapacitě v USA

I kdyby se Apple nezabýval náklady, stále by se potýkal se strukturálními omezeními americké pracovní síly. Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook již dříve poukázal na nedostatek kvalifikované pracovní síly, konkrétně inženýrů pro výrobu nástrojů, jako na významnou překážku domácí výroby.

„V USA není dostatek nástrojářů,“ řekl Cook v roce 2017. „Důvodem je množství dovedností na jednom místě a typ dovedností, o které se jedná.“ Dodal, že setkání nástrojařů v Číně by mohlo zaplnit „několik fotbalových hřišť“, zatímco v USA by bylo těžké zaplnit, byť jen jedno.

Neúspěšná expanze společnosti Foxconn v USA vrhá dlouhý stín

Hlavní dodavatel společnosti Apple, společnost Foxconn, se po Trumpově oznámení o investici ve výši 10 miliard dolarů v roce 2017 pokoušel vybudovat ve Wisconsinu významnou výrobní pobočku. Továrna měla vytvořit 13 000 pracovních míst. Nakonec nevyráběl žádný z klíčových produktů společnosti Apple a během pandemie se přeorientoval na výrobu obličejových masek. K dnešnímu dni má pouze asi 1 454 pracovních míst a závod není ani stoprocentně připraven.

Ani dřívější expanze společnosti Apple do Brazílie nevedla k plné lokalizaci výroby iPhonů. Navzdory závodu za 12 miliard dolarů musela stále dovážet většinu komponentů z Asie. V roce 2015 stály iPhony vyrobené v Brazílii téměř dvojnásobek těch vyrobených v Číně.

Reálnější je postupné zvyšování domácí výroby

Zatímco masová výroba iPhonů v USA nemusí být životaschopná, podle analytiků by Apple mohl usilovat o omezené výrobní série příslušenství nebo specializovaných produktů. Tato strategie odráží krok společnosti z roku 2019, kdy začala vyrábět Mac Pro v texaském Austinu poté, co si zajistila celní výjimky.

„Vzhledem k tomu, že nyní víme, že Trumpova administrativa je ochotná vyjednávat, nepřekvapilo by nás, kdyby se Apple zavázal k nějaké malosériové výrobě v USA (HomePod? AirTags?),“ napsal Erik Woodring, analytik Morgan Stanley.

Trumpova administrativa chválí výdaje Applu v USA, včetně investičního plánu ve výši 500 miliard dolarů a výroby některých komponent serverů s umělou inteligencí v Houstonu. Arizonský závod výrobce čipů TSMC, který nyní vyrábí malé série pokročilých polovodičů pro Apple, představuje jeden z mála úspěšných příkladů přesunu klíčových výrobních kroků do USA.

Vlastenecký iPhone, ale za vysokou cenu

Navzdory tlaku z Washingtonu zůstávají odborníci skeptičtí ohledně zcela amerického iPhonu. „Nemyslím si, že je to reálné,“ řekla Laura Martinová ze společnosti Needham. Jeff Fieldhack ze společnosti Counterpoint Research dodal: „Není prostě reálné, aby se v časovém rámci uvalení cel přesunula výroba sem. Je to jenom zbožné přání.“

Zatímco debata pokračuje, Apple zvolil diplomacii místo vzdoru. Pokud se však výrazně nezmění nákladové a kvalifikační bariéry, může červený, bílý a modrý iPhone zůstat spíše politickým snem než maloobchodním produktem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cnbc.com, newsweek.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *