Americké sankce donutily společnost Huawei ještě více posílit. Zákaz technologií vedl k jejich vlastnímu vývoji
Společnost Huawei před pár dny náhle začala prodávat smartphone Huawei Mate 60 Pro. Nikdo tento krok nečekal, protože společnost to učinila bez předchozího upozornění. Následně pár dní poté začala prodávat standardní verzi Mate 60.
Díky novým funkcím, procesoru a designu se jednalo o velké pozdvižení. První testy navíc ukázaly, že pracuje s 5G technologií, což způsobilo rozruch v Číně a na tamní burze. To určitě přitáhne velkou pozornost ze strany USA.
Americká asociace polovodičového průmyslu před několika týdny bila na poplach a podala stížnost na americké ministerstvo obchodu s tvrzením, že společnost Huawei tajně zřizuje řadu výrobních a výzkumných závodů na výrobu polovodičů po celé Číně a vytváří tak „stínovou výrobní síť“, aby obešla americké sankce. Postup společnosti v rámci sankcí označují za „úspěšné spiknutí“.
Společnost Huawei se drží velmi při zemi a neposkytla podrobné technické specifikace řady Mate 60. Zvěsti kolující po internetu naznačují, že nový telefon Huawei používá čip Kirin 9000S namísto čipu Qualcomm.
Čip Kirin využívá vlastní vyvinutou architekturu procesoru TaiShan, a je vyráběn 5nm procesem. Kromě toho používá operační systém HarmonyOS, což mnohé vede k domněnce, že se jedná o smartphone se zcela nezávislými právy duševního vlastnictví, což znamená významný průlom v prolomení americké blokády.
Pokud se tyto zvěsti potvrdí, bude to těžká rána snaze USA omezit Čínu v používání čipových technologií. To znamená, že společnost Huawei vyšla z jedinečné a nezávislé technologické a průmyslové cesty. Se sklopenou hlavou a tvrdou prací se zapojila do výroby čipů a dosáhla hmatatelných výsledků. Cíl USA dotlačit Čínu k dosažení nízké úrovně 28nm výrobního procesu byl důkladně zmařen, což bude pro čínský polovodičový průmysl velkou inspirací.
Američtí polovodičoví giganti, politické elity a společnosti, které USA požádaly, aby přestaly do Číny vyvážet čipy, související zařízení a služby spojené s výrobou čipů, propadnou nejspíše panice. Pokud Huawei uspěje a Čína překoná potíže s výrobou 7nm čipů, monopol západních čipů a souvisejících výrobních zařízení se prudce propadne a mnohé ceny klesnou na „výhodné ceny“ vzhledem ke konkurenci v Číně. Strategie USA vyloučit Čínu ze špičkového polovodičového průmyslu prostřednictvím restrukturalizace dodavatelského řetězce dostala velkou trhlinu.
Dá se předpokládat, že Washington, který je značně stimulován Huawei Mate 60, se nejprve pokusí dále posílit sankce vůči Huawei a vývozní omezení vůči dalším čínským společnostem. Na „seznamu subjektů“ amerického ministerstva obchodu je však již více než 1 000 čínských společností a většina čínských společností souvisejících s polovodičovou technologií se na tomto seznamu již nachází. Průlom společnosti Huawei ukazuje, že samotný systém sankcí USA je v rozporu s logikou technologického pokroku a průmyslovou logikou a jeho systém sankcí dosáhl maximální úrovně zpřísnění a nelze jej dále zpřísňovat.
Mate 60, jakožto skutečný 5G smartphone, má potenciál přetvořit tržní prostředí high-endových smartphonů v Číně. Navzdory tomu, že USA sankcionují čínskou společnost již čtyři roky a washingtonské elity volají po „odstavení Huawei“, ve skutečnosti si vynutily a podnítily vznik silnějšího postavení Huawei. Huawei jako společnost může vyrábět nejpokročilejší síťová zařízení 5G na světě a také samostatně vyvíjet čipy, špičkové smartphony a operační systémy s vlastními právy duševního vlastnictví, což je úkol, který by vyžadoval spolupráci několika západních společností.
Asociace polovodičového průmyslu falešně obviňuje Huawei a skrytá panika a nenávist vůči Huawei ve zprávách amerických médií ukazují, jak převládající je geopolitické myšlení amerických elit. Doufáme, že americké polovodičové společnosti dokážou být realističtější a skutečně využijí svého vlivu k tomu, aby přiměly Washington zrušit sankce nebo výrazně omezit vývozní omezení vůči Číně.
Jen tak budou mít možnost nadále konkurovat společnosti Huawei na čínském trhu. V opačném případě dojde nevyhnutelně k rozsáhlé úpravě struktury čínského trhu s čipy a globální polovodičové bohatství se bude neustále přesouvat ze Západu do Číny. Pokud k tomu dojde, nikdo jiný než arogantní a pošetilé elity ve Washingtonu za to nemůže.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: washingtonpost.com, youtube.com