Android 14 přinese revoluční novinku. Díky této funkci váš smartphone nikdy nezestárne

Android 14
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Stejně jako všechny ostatní věci i chytré telefony stárnou. Může nastat doba, kdy váš smartphone zestárne a jeho chod se změní. Stěží bude nabízet výkony jako dřív. Nově to vypadá, že tomuhle problému už bude navždy konec. Google přináší revoluční řešení.

Zatímco některé telefony vám mohou sloužit velmi dlouho, jiné bohužel ne. V průběhu času se některé telefony mohou prostě porouchat, zaseknout a odmítnout dále fungovat. Ty, které se nerozbijí, mohou uživatele nakonec omrzet, odložit je a jdou si pořídit nový smartphone. Vzhledem k tomu, že řada z nás má ve starších smartphonech důležité údaje, tak se většinou rozhodneme starší smartphone si ponechat. Bývá zvykem, že když následně něco potřebujeme, tak jdeme pro tyto informace do staršího telefonu.  

Prošlé klíčové certifikáty mohou blokovat přístup k internetu starým chytrým telefonům a počítačům

Možná vás následně velmi zklame, když si po letech vezmete tento starý telefon a zjistíte, že platnost internetového certifikátu vypršela. Z tohoto důvodu se nelze připojit k internetu pomocí stejného smartphonu. To se většině starým smartphonům stává dodnes.

Z bezpečnostního hlediska to není úplně špatné. Na druhou stranu Android má zvláštní způsob, jak takový problém řešit, protože společnost Google se toho chce jednou provždy zbavit. A plánuje to napravit s příští verzí Androidu. Což je Android 14.

V otevřeném zdrojovém kódu Androidu si technický redaktor Mishall Rahman všiml, že Google pracuje na modelu hlavní řady, který umožní automatickou aktualizaci klíčových certifikátů.


Nenechte si ujít:


Android 14 – Klíčové certifikáty se budou aktualizovat z obchodu Google Play

V současné době se aktualizace klíčového certifikátu dodávají s hlavní aktualizací systému. Když tedy zařízení přestane dostávat aktualizace, je velká pravděpodobnost, že časem vyprší i platnost těchto certifikátů.

S připravovanou opravou se tyto certifikáty mohou automaticky aktualizovat v rámci mobilních služeb Google. Díky tomu bude internet v zařízení vždy fungovat a samozřejmě se bude moci nadále připojovat k jakýmkoli webovým stránkám bez ohledu na jejich stáří.

Tyto klíčové certifikáty jsou také postaveny na důvěře. Každá webová stránka se k mobilnímu zařízení bezpečně připojí pomocí těchto bezpečnostních certifikátů. To znamená, že když platnost takových certifikátů vyprší, znemožní se bezpečné připojení k webovým stránkám a dalším aplikacím. Tomu bude už se systémem Android 14 konec.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: androidpolice.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *